Jaki młynek do kawy

Jaki młynek do kawy kupić?

Aromat świeżo zmielonej kawy o poranku potrafi postawić na nogi, wprawić w błogi stan odprężenia i świetny nastrój do podejmowania wyzwań dnia codziennego. Jednak kawa mielona, którą możesz nabyć w każdym sklepie spożywczym czy supermarkecie, nigdy nie odda Ci takiego aromatu i smaku, jak świeżo świeżo zmielona kawa w ziarnach. Dlatego właśnie każdy miłośnik kawy musi posiadać w domu dobry młynek. To w czym i jak zmielisz czarne ziarna będzie miało zasadniczy wpływ na jakość kawowego naparu, dlatego warto bardziej zgłębić temat młynków do kawy. W poniższym artykule dowiesz się jaki młynek do kawy będzie najlepszy, jakie są opinie „kawoszy” oraz jaka jest średnia cena za dobrej jakości urządzenie.

Ręczny młynek do kawy

Na samym początku zadaj sobie pytanie, czy nie potrzebujesz od rana odrobiny fitnessu? Jeśli tak, postaw na ręczny młynek do kawy – podczas kręcenia korbką spalisz kilka zbędnych kalorii. Zgodnie z opinią większości baristów, otrzymasz też z niego najlepszą, równomiernie zmieloną i zachwycającą aromatem kawę. Taki gadżet kupisz nawet w sklepie typu „Wszystko po 5 złotych”, jednak odradzałabym Ci to rozwiązanie. Lepiej zrobisz, jeśli zainwestujesz w profesjonalny sprzęt – wykonany z dobrych materiałów, składający się z idealnie dopasowanych do siebie części, przyciągający szlachetnym designem. Cena za dobrej jakości ręczny młynek do kawy to ok. 150zł.

 

Elektryczny młynek do kawy

Młynek do kawy Severin

Młynek do kawy Severin

Powinieneś jednak mieć na uwadze, że samodzielnie zmielenie ziaren na powiedzmy 3-4 kawy (gdy np. odwiedzą Cię goście) w młynku ręcznym zajmie Ci po pierwsze trochę czasu, a po drugie będzie też nieco męczące. Nie są to bowiem trzy, cztery obroty korbą, tylko kilka minut intensywnego kręcenia. Jeżeli stawiasz na wygodę, najlepszy będzie dla Ciebie zdecydowanie elektryczny młynek do kawy. Zamiast siłowania się i wyginania przy korbce, wciskasz przycisk i gotowe! Znajdziesz tu rozmaite modele – od sterowanych manualnie po całkowicie zautomatyzowane. Produkowane są przez wiodące marki sprzętów małego AGD, a ich ceny plasują się przeważnie od 100 do nawet 500 złotych. Jeśli nie jesteś kawowym koneserem, z powodzeniem możesz postawić na jeden z tańszych modeli. Niemniej jednak warto, byś zwrócił uwagę na szczegóły techniczne opisane poniżej.

 

Ranking najpopularniejszych młynków do kawy 2017: TOP 8

 

Żarnowy czy ostrzowy?

Zastanawiając się jaki młynek do kawy kupić, najważniejsza decyzja, którą musisz podjąć to wybór pomiędzy dwoma opcjami: młynkiem żarnowym i młynkiem ostrzowym. Ma to kolosalny wpływ na jakość mielonej kawy, która spadnie do pojemnika. W młynku elektrycznym wyposażonym w żarna (podobnie jak modelu ręcznym), mielenie jest wolne i dokładne. Dzięki temu ziarna nie nagrzewają się i nie tracą swojego naturalnego aromatu. Żarnowy młynek do kawy mieli ziarna bardzo równomiernie, co będzie widoczne już na pierwszy rzut oka, po wyjęciu kawy z pojemnika. A musisz wiedzieć, drogi czytelniku, że tylko równomiernie i jednakowo zmielona kawa wydobędzie z siebie pełnię smaku i wszystkie nuty aromatyczne. Warto dodać, że w większości modeli można ustawić stopień rozdrobnienia ziaren. Może się to okazać bardzo przydatną funkcją, jeśli zamierzasz parzyć kawę na różne sposoby (innymi słowy: czy wolisz kawę słabą, czy okrutnie mocne espresso).

Młynek do kawy z ostrzami

Model ostrzowy zaś, działa w oparciu o mechanizm udarowy rozcinający ziarna z dużą prędkością. Są to po prostu szybko obracające się „noże”, które bardziej siekają ziarna niż je mielą. Powoduje to ich nagrzanie i wytrącenie części aromatu, a także powstawanie pyłu kawowego, nadającego kawie kwaskowatego smaku. Młynek ostrzowy mieli kawę nierównomiernie, próżno też w nim szukać opcji regulacji grubości przemiału. Jedyną przewagą młynka z ostrzami jest zdolność do rozdrabniania orzechów, przypraw korzennych, mąki czy cukru, więc jeśli lubisz wielofunkcyjne urządzenia, będzie jak znalazł. Jest on też znacząco tańszy od swojego żarnowego odpowiednika.

Reasumując: jak wskazują opinie miłośników kawy, jeżeli chcesz otrzymać napar wysokiej jakości i poczuć wszystkie aromaty świeżo zmielonych ziaren, powinieneś raczej odpuścić sobie model wyposażony w ostrza.  Tu lepszy będzie nawet tradycyjny, babciny młynek wyposażony w korbkę. Jeżeli zastanawiasz się jaki młynek do kawy najlepiej poradzi sobie ze zmieleniem ziaren, wybór może być tylko jeden: będzie elektryczny młynek żarnowy.

Funkcje i budowa młynka

Młynek do kawy Krups

Młynek do kawy Krups

Wybierając jaki młynek do kawy kupić, zastanów się nad ilością kawy, jaką zaparzasz za jednym razem. Jeżeli potrzebujesz zmielić ziarna na maksymalnie dwie kawy jednocześnie, wystarczy Ci urządzenie z niewielkim pojemnikiem. Jeśli zaś przyjmujesz dużo gości lub pijesz kawę za kawą, najlepszy będzie model o większej pojemności. Pomyśl również, w jaki sposób robisz kawę. Korzystasz z ekspresu kolbowego? Przyda Ci się model z dozownikiem, do którego podłączysz kolbę ekspresu. Zaoszczędzisz tym samym czas na przesypywanie kawy z młynka do kolby i zapewnisz sobie czyste warunki parzenia kawy! Zwróć uwagę również na sterowanie – nawet w młynku automatycznym może być „ręczne”. Jeśli postawiłeś na model udarowy to świetnie, dzięki obsłudze manualnej będziesz mógł kontrolować poziom rozdrobnienia ziaren i innych produktów. W modelu żarnowym jednak lepiej, jeśli młynek zrobi całą robotę za Ciebie tj. wyłączy się sam po upływie odpowiedniego czasu mielenia.

 

 

Design młynka

Niemniejsze znaczenie dla komfortu użytkowania może mieć design młynka. Sprawdź, czy wybrany przez Ciebie model stabilnie trzyma się podłoża, czy jest prosty w składaniu i rozkładaniu (szczególnie zwróć uwagę na mocowanie pojemnika) i ma odpowiednio długi kabel zasilający. Ważne jest również, na ile wygodny będzie on przy czyszczeniu. Zmielona ziarna potrafią dostawać się w najmniejsze nawet szpary, więc wyczyszczenia urządzenia po skończonej pracy może być czasami nieco kłopotliwe. Pamiętaj, że dobry design to nie tylko ładny wygląd, ale również akcent na wygodne użytkowanie. Nic Ci po ładnie wyglądającym plastikowym bublu, który nie będzie spełniał swojej podstawowej roli.

Przed zakupem sprawdź opinie

Wbrew pozorom to bardzo istotny punkt. Zanim zdecydujesz się jaki młynek do kawy wyląduje w Twoim koszyku, koniecznie przeczytaj dostępne na jego temat opinie. Komentarze kupujących powiedzą Ci przede wszystkim o awaryjności sprzętu, o jego słabych i mocnych stronach, a także o jakości samego mielenia. O ile w młynkach ręcznych nie ma za bardzo co się popsuć, jako, że ich konstrukcja jest prosta jak budowa przysłowiowego „cepa”, o tyle urządzenia elektryczne to już zupełnie inna historia. Tańsze modele (choć to nie reguła), w których producent próbował oszczędzać na jakości kółek zębatych i innych elementów, mogą być mocno awaryjne, jeśli będziesz używał ich intensywnie. Ważne jest też, żeby młynek mielił równomiernie i nie przypalał ziaren, co niestety bywa zaniedbane w niektórych modelach. Dlatego komentarze przy produktach to najlepszy sposób, żeby uchronić się przed niepotrzebną stratą pieniędzy.

Zbyt niska cena również powinna być dla Ciebie ostrzeżeniem: w 80% przypadków oznacza ona po prostu model, w którym zamiast żaren zastosowano ostrza, lub słabej jakości materiały.

Dobry młynek do kawy = dobra kawa

Nie tak łatwo jest wybrać dobry młynek do kawy. Pamiętaj o tym, że jeżeli zależy Ci na idealnym aromacie i jakości zmielonej kawy, warto odrobinę dołożyć i kupić młynek żarnowy, albo zaopatrzyć się w model ręczny. Mam nadzieję, że dzięki treści tego artykułu jesteś już bliżej niż dalej właściwego rozwiązania dla siebie. Nieważne czy jesteś koneserem kawy, czy okazjonalnym jej konsumentem – już niedługo będziesz mógł pić ją po królewsku, bezpośrednio po zmieleniu! Jeżeli już wybrałeś, koniecznie zostaw poniżej swoją opinię i krótką recenzję!

 

Przeczytaj także:

Niezbędnik każdej kobiety: suszarka do włosów

Suszarka do włosów to niezbędny element wyposażenia każdej kobiety. Pomaga wystylizować fryzurę oraz szybko przygotować wilgotne kosmyki do wyjścia na dwór. Wydawałoby się, że zakup suszarki to bułka z masłem.

Zakręcone włosy: wybierz dobrą lokówkę

Hollywoodzkie loki pasują praktycznie każdej kobiecie. To taki klasyk, który można zaprezentować zarówno na eleganckim przyjęciu, jak i luźnym spotkaniu ze znajomymi, czy w pracy.

Obroń się sam: kup dobry gaz pieprzowy

Z pewnością każdy z nas, przynajmniej kilka razy w życiu znalazł się w sytuacji, gdzie dość poważnie obawiał się o bezpieczeństwo czy to o swoje, czy też osób bliskich (albo bardziej trywialnie: bezpieczeństwo naszego własnego portfela i telefonu).

Pieluchomajtki dla dorosłych

Nietrzymanie moczu to dolegliwość, która może dotknąć każdego. Na szczęście można uwolnić się od jej przykrych konsekwencji inwestując w pieluchomajtki dla dorosłych.