jaki-nawilzacz-powietrza

Jaki nawilżacz powietrza będzie najlepszy?

W sezonie grzewczym często przesuszamy powietrze domów i mieszkań, co wpływa negatywnie na Nasze zdrowie i kondycję. Suche powietrze wyjaławia śluzówki nosa i gardła, utrudnia oddychanie, obniża koncentrację i jakość snu. Z upływem czasu powoduje również problemy z nawilżeniem skóry i włosów. Dlatego, jeśli chcesz dbać o zdrowie swojego dziecka i innych domowników, powinieneś zainwestować w dobry nawilżacz powietrza. W tym artykule dowiesz na co zwrócić uwagę przy zakupie, jakie parametry urządzenia są szczególnie istotne, jakie są opinie użytkowników oraz średnie ceny. Sprawdź jaki nawilżacz powietrza będzie najlepszy dla Ciebie!

Parowy, ewaporacyjny czy ultradźwiękowy?

Nawilżacze powietrza dzielą się na parowe, ewaporacyjne i ultradźwiękowe. Nie wiesz, czym się różnią? Nawilżacze parowe nawilżają powietrze ciepłą parą wodną, powstałą w wyniku podgrzewania wody. Para ta z racji temperatury pozbawiona jest bakterii i drobnoustrojów. Nawilżacze ewaporacyjne posiadają filtry, nawilżające powietrze bez użycia pary, wyrzucają one z siebie chłodną mgiełkę. Podobnie działają nawilżacze ultradźwiękowe, z tą różnicą, że wytwarzają one zarówno ciepłą parę, jak i orzeźwiającą mgiełkę.

Jeśli zastanawiasz się, jaki nawilżacz powietrza będzie odpowiedni np. do pokoju dziecka, zdecyduj się na model parowy. Jest dość cichy, więc nie zakłóca snu malucha, a wytwarzana w nim para wodna oczyszcza powietrze wnętrza. Jeśli natomiast szukasz sprzętu energooszczędnego, który będzie działał w innych pomieszczeniach, dobrym rozwiązaniem będzie nawilżacz ewaporacyjny. Nie poleca się go jednak osobom wrażliwym na dźwięki. Jeśli należysz do ich grona postaw wówczas na nawilżacz ultradźwiękowy – też jest energooszczędny, a dodatkowo wielofunkcyjny. Uwaga! Jak wskazują opinie osób posiadających psy czy koty, takie urządzenie może drażnić zwierzęta domowe, więc koniecznie miej to na uwadze!

 

Ranking najpopularniejszych nawilżaczy powietrza 2017: TOP 8

 

Cena

Ile będzie Cię kosztował taki wynalazek? Rozbieżność jest tu dość spora, bo znajdziesz urządzenia zarówno w cenie 70 zł jak i kilku tysięcy złotych. Jeśli natomiast szukasz dobrego nawilżacza powietrza do swojego mieszkania, spokojnie znajdziesz rozsądne urządzenie w przedziale cenowym od 100 do 420 zł. Pamiętaj, że zbyt niska cena powinna Cię odstraszyć. Kupując urządzenie za kwotę 50 zł powinieneś liczyć się z tym, że może być nie tylko mało wydajne, ale też mocno awaryjne.

Moc

Nawilżacz powietrza Philips

Nawilżacz powietrza Philips

Wybierając jaki nawilżacz powietrza kupić, zwróć uwagę na jego moc. Nawilżacze wytwarzające ciepłą parę mają moc wyższą (od 350 do nawet 2000W), a te generujące chłodną mgiełkę – niższą (20-50W). Jeśli chcesz mieć urządzenie pobierające mało prądu, ale umożliwiające wyrzucanie ciepłej i zimnej mgiełki, najlepszy będzie tu nawilżacz ultradźwiękowy o niskiej mocy (do 150W).

Wydajność

W następnej kolejności przyjrzyj się wydajności urządzenia. Wpływają na nią powierzchnia nawilżania oraz wydajność parowania. Jeśli szukasz urządzenia do małego pomieszczenia np. pokoju dziecka, wybierz nawilżacz o niewielkiej powierzchni nawilżania (do 10m2) i mniejszej wydajności parowania (do 2l na dobę). Jeżeli natomiast szukasz sprzętu, który ma nawilżyć powietrze w całym domu czy mieszkaniu, najlepszy będzie model o większej powierzchni nawilżania (odpowiadającej ilości m2 mieszkania lub domu), i tym samym – większej wydajności parowania (optymalna to do 2l na każde 10m2). Pamiętaj, że urządzenie o dużej wydajności będzie posiadało duży pojemnik na wodę, który będziesz musiał często uzupełniać.

Rodzaj filtra

Zanim kupisz odpowiedni nawilżacz powietrza, zwróć uwagę jakiego rodzaju filtr został w nim zastosowany. Możemy znaleźć nawilżacze wyposażone w filtr antyalergiczny HEPA, przeciwzapachowy węglowy, filtrujący i zmiękczający ceramiczny lub poprawiający wydajność nawilżacza filtr dyszowy. Decyzję co do konkretnego typu filtra musisz podjąć we własnym zakresie. Uwzględnij przy jej podejmowaniu przede wszystkim to, na jakich jego właściwościach najbardziej Ci zależy.

 

 

Regulacja pracy

Dobrze zrobisz, jeśli zainwestujesz w nawilżacz, który zapewni Ci wiele możliwości regulacji jego pracy. Zapewnia ją min. higrometr higrometr (miernik wilgoci), który na bieżąco sprawdza poziom nawilżenia powietrza we wnętrzu. Gdy ten osiągnie odpowiednią wartość, urządzenie się wyłącza, a w przypadku, gdy wilgotność spadnie, uruchamia. Szczególnie zainteresuj się tą funkcją, jeśli jesteś zapominalski i nie masz głowy do samodzielnego zmieniania ustawień. Jeśli lubisz eksperymentować i chcesz dostosowywać nawilżanie do potrzeb, szukaj sprzętu z różnymi ustawieniami intensywności mgiełki oraz kilkoma programami nawilżania. Ciekawe są też nawilżacze z obrotową dyszą, pozwalającą skierować mgiełkę w odpowiadającą użytkownikowi stronę bądź rozproszyć ją po całym pomieszczeniu.

Funkcje użytkowe

Nawilżacz powietrza Mist

Nawilżacz powietrza Mist

Aby z nawilżacza powietrza korzystało Ci się wygodnie i łatwo, musisz dopilnować, aby posiadał on lampkę sygnalizującą konieczność dopełnienia zbiornika na wodę oraz automatyczny wyłącznik, działający po wyczerpaniu całej wody ze zbiornika. Dobre nawilżacze powietrza przeważnie wyposażone są w panel kontrolny z przyciskami, możemy jednak spotkać i takie z praktycznym wyświetlaczem oraz sterowane pilotem. Szczególnie te ostatnie zasługują na Twoją uwagę, jeśli często nie chce Ci się ruszyć z miejsca, w którym siedzisz lub leżysz.

Przydatne opcje dodatkowe

Skoro już kupujesz nawilżacz powietrza postaw na taki, który zaoferuje Ci różne funkcje dodatkowe. Nawilżacze powietrza dostępne na rynku mogą min. jonizować powietrze, czyli neutralizować unoszące się w nim szkodliwe cząsteczki. Niektóre modele potrafią osuszać, jeszcze inne nadają się do inhalacji oraz aromaterapii. Sprawdź, które z tych bonusowych funkcji przydałyby się w Twoim domu czy mieszkaniu i zainwestuj w nawilżacz w nie wyposażony.

 

 

Opinie

Zanim zdecydujesz jaki nawilżacz powietrza kupić, przeczytaj uważnie opinie osób, które są już jego właścicielami. Takie komentarze często znajdziesz w sklepach internetowych, zaraz przy opisie produktu. Opinie kupujących powiedzą Ci, czy dany model wart jest swojej ceny, czy może lepiej jednak wybrać coś innego. Często np. pojawiają się zdania, że dany nawilżacz albo działa zbyt głośno, albo jest trudny w czyszczeniu. Warto zatem przeczytać, co mają na jego temat do powiedzenia ludzie, którzy mieli okazję przetestować urządzenie „wzdłuż i wszerz”. Dzięki komentarzom dowiesz się także, jak wygląda sprawa awaryjności urządzenia – nie chodzi bowiem o to, żeby sprzęt stał większość czasu w serwisie.

Jaki nawilżacz wybrałeś?

Dobry nawilżacz powietrza to inwestycja w zdrowe, czyste powietrze o odpowiedniej wilgotności. W domu lub mieszkaniu, w którym działa nawilżacz lepiej się oddycha, śpi, uczy i pracuje, a także wygląda! Zainwestuj w porządny nawilżacz powietrza i poczuj to na własnej skórze. Na pewno już po krótkim czasie stwierdzisz, że był to świetny zakup wart swej ceny. 

 

Przeczytaj także:

Niezbędnik każdej kobiety: suszarka do włosów

Suszarka do włosów to niezbędny element wyposażenia każdej kobiety. Pomaga wystylizować fryzurę oraz szybko przygotować wilgotne kosmyki do wyjścia na dwór. Wydawałoby się, że zakup suszarki to bułka z masłem.

Zakręcone włosy: wybierz dobrą lokówkę

Hollywoodzkie loki pasują praktycznie każdej kobiecie. To taki klasyk, który można zaprezentować zarówno na eleganckim przyjęciu, jak i luźnym spotkaniu ze znajomymi, czy w pracy.

Obroń się sam: kup dobry gaz pieprzowy

Z pewnością każdy z nas, przynajmniej kilka razy w życiu znalazł się w sytuacji, gdzie dość poważnie obawiał się o bezpieczeństwo czy to o swoje, czy też osób bliskich (albo bardziej trywialnie: bezpieczeństwo naszego własnego portfela i telefonu).

Pieluchomajtki dla dorosłych

Nietrzymanie moczu to dolegliwość, która może dotknąć każdego. Na szczęście można uwolnić się od jej przykrych konsekwencji inwestując w pieluchomajtki dla dorosłych.