Jaki olej silnikowy wybrać?

Dlaczego jakość oleju silnikowego jest tak ważna? Jak dobrać olej silnikowy to konkretnego modelu samochodu? Gdzie znaleźć informacje na ten temat? Jaki olej będzie dobrym wyborem do silnika benzynowego? Jaki olej będzie odpowiedni do silnika wysokoprężnego? Jaki olej będzie dobry do samochodu, który ma już mocno zniszczony silnik?

Polecane oleje silnikowe


back to menu ↑

Jakie funkcje pełni olej silnikowy?

Przede wszystkim musisz wiedzieć o tym, że olej silnikowy pełni bardzo wiele różnych funkcji. Gwarantują one odpowiednią pracę jednostki napędowej. Jakość oleju oraz jego terminowa wymiana ma bardzo duży wpływ na żywotność pracujących elementów silnika oraz jego osprzętu. Mamy tutaj na myśli takie części, jak na przykład: turbosprężarka, czy łańcuch rozrządu. Olej silnikowy ogranicza tarcze między pracującymi elementami. Chodzi nam tutaj przede wszystkim o tłoki i cylindry. Olej silnikowy minimalizuje opory, ogranicza zużycie paliwa, redukuje hałas działającego na wysokich obrotach silnika, uszczelnia komory spalania, chłodzi pracujące elementy oraz odprowadza zanieczyszczenia, które następnie są przechwytywane przez filtr oleju. Pamiętaj o tym, żeby filtr oleju zawsze wymieniać razem z olejem. Olej musi być we właściwym czasie wymieniany. Co więcej musisz koniecznie zadbać o utrzymywanie jego właściwego poziomu. Ma to bardzo duże znaczenie dla sprawności oraz żywotności silnika. Jednak olej nie jest jedyną ważną rzeczą w całym Twoim samochodzie. Bardzo istotne jest również właściwe funkcjonowanie układu smarowania. Najważniejszą rolę pełni tutaj pompa oleju. Jest ona odpowiedzialna za utrzymanie odpowiedniego ciśnienia smarowania.

Olej silnikowy

fot. AdobeStock


back to menu ↑

Z czego jest złożony olej silnikowy? Czym oleje się różnią pomiędzy sobą?

Najważniejszym elementem w oleju silnikowym jest tak zwana baza olejowa. Stanowi ona około osiemdziesięciu procent całego oleju silnikowego. Przez dziesiątki lat w motoryzacji były wykorzystywane oleje mineralne. W nich baza olejowa jest produkowana z uszlachetnionych destylatów ropy naftowej. W dalszej kolejności przyszła moda na oleje półsyntetyczne. W nich baza olejowa jest złożona z mieszanki destylatów ropy naftowej oraz produktów syntezy chemicznej. Najbardziej innowacyjnymi produktami są oleje syntetyczne. W nich baza olejowa jest rezultatem syntezy chemicznej. W całości. Oprócz bazy olejowej, mniej więcej sześć procent składu oleju silnikowego zajmują tak zwane regulatory lepkości. Jest to parametr, który mówi nam o zachowaniu oleju silnikowego w konkretnej temperaturze. Posiada on bardzo mało wspólnego z gęstością. To wszystko powoduje, że olej silnikowy zachowuje się identycznie przy niskiej oraz przy wysokiej temperaturze. Wszystkie inne składniki oleju silnikowego to tak zwane dodatki uszlachetniające. Ich celem jest neutralizacja produktów spalania, ochrona elementów silnika przed korozją oraz zmniejszenie tworzenia się osadów na ściankach cylindra. W dodatku oleje silnikowe mają w sobie środki, które zapobiegają pienieniu się.

Olej silnikowy

fot. AdobeStock

back to menu ↑

Jakie oleje silnikowe możemy Ci polecić?

Poniżej w tym poradniku zakupowym znajdziesz kilka naszych rekomendacji. Każdy producent auta w jego instrukcji podaje specyfikę oleju silnikowego, jak również przebieg, po jakim powinno się wymienić tego rodzaju olej. Najważniejszym kryterium przy wybieraniu oleju silnikowego jest właśnie specyfika podawana przez producenta samochodu. Niektórzy producenci samochodów polecają stosowanie olejów silnikowych pochodzących od określonych firm albo olejów ze swoim logo, które są najczęściej sprzedawane w ASO. Producenci podają również, jaka ilość oleju silnikowego jest wymagana do wymiany. Specyfikacje od producentów mogą być wyjątkowo ogólne albo charakterystyczne dla konkretnego producenta samochodu.

back to menu ↑

Jaki olej silnikowy będzie dla Ciebie odpowiedni?

Jeżeli masz już informacje na temat specyfikacji oleju silnikowego, to możesz teraz w komfortowy sposób przejść do przeglądania ofert poszczególnych producentów. Możesz skorzystać z wygodnej wyszukiwarki internetowej. Przykładem takiej wyszukiwarki jest ta dotycząca olejów silnikowych Intercars. Wystarczy, że wpiszesz w wyszukiwarkę specyfikację oraz oczekiwaną pojemność. Dzięki temu w prosty sposób uda Ci się znaleźć olej silnikowy do Twojego samochodu w wyjątkowo atrakcyjnej cenie.

back to menu ↑

Ranking olejów silnikowych: TOP 10


ZakupowyPoradnik.pl
Logo
Enable registration in settings - general