Felgi aluminiowe – jak wybrać?

Ładnie wyglądające felgi aluminiowe poprawiają wygląd oraz osiągi samochodu. Są integralną częścią koła. Mają wpływ na bezpieczeństwo w czasie jazdy. Dlatego wybranie właściwych felg aluminiowych jest tak istotną sprawą. W tym poradniku zakupowym podpowiemy Ci, jakie felgi aluminiowe kupić, aby podróżowanie samochodem było jak najbezpieczniejsze.

Polecane felgi aluminiowe


back to menu ↑

Czy lepsze są felgi stalowe, czy aluminiowe?

Zanim przejdziemy do porad, jak wybrać właściwe felgi aluminiowe, to musimy Ci powiedzieć, że na ryku występuje poza nimi jeszcze jeden typ felg. Są to felgi stalowe. Oba rodzaje mają swoich zwolenników i przeciwników. Jednak ze względu, że ceny felg aluminiowych znacząco się obniżyły, to coraz więcej kierowców decyduje się na połączenie swoich opon z felgami aluminiowymi. Chociaż efekt wizualny jest standardowo najważniejszym wyznacznikiem, jeżeli chodzi o zamianę starych felg na aluminiowe, to powinieneś zwrócić uwagę również na to, czy jazda samochodem po założeniu nowych felg będzie bezpieczna. Wbrew pozorom felgi stalowe są mniej odporne na różnego rodzaju uszkodzenia mechaniczne i czynniki zewnętrzne. Jednak ze względu na to, że proces ich regeneracji jest prostszy, wielu kierowców uważa, że są one również bardziej trwałe. Tak naprawdę to felgi aluminiowe są o wiele bardziej wytrzymałe. Jeżeli jednak niewłaściwie je dobierzesz, to po wjechaniu na nierówność, może nic z takich felg nie zostać. W dodatku nowoczesne felgi wyprodukowane z aluminium powstają przy użyciu metod kucia oraz flow formingu. To sprawia, że są one o wiele bardziej wytrzymałe i mniej ważą. Potrzebne są mniejsze ilości materiału, żeby stworzyć tego rodzaju felgi. Musisz jednak pamiętać o tym, że wymienione sposoby produkowania felg są dosyć drogie. W zamian jednak możemy otrzymać niezwykle wysoką jakość. Takie felgi są też bardziej wytrzymałe oraz odporne na uszkodzenia mechaniczne. Charakteryzują się również wyjątkowo niską wagą. Następną zaletą alufelg jest fakt, że w porównaniu z innymi częściami wyprodukowanymi ze stali, lepiej ochładzają hamulce. Bez problemu możesz je stosować, jeżeli lubisz szybką, agresywną oraz wybitnie dynamiczną jazdę samochodem. Będą Ci pomagały w obniżaniu temperatury w czasie hamowania. Przyczynią się również do zwiększenia żywotności klocków oraz tarczy hamulcowych. Dzieje się tak dlatego, że aluminium bardzo dobrze przewodzi ciepło. W związku z tym odbiera energię, która jest wytwarzana przez części układu hamulcowego. Schładza je i gwarantuje jak najlepszą wentylację całego systemu.

Felgi aluminiowe

fot. AdobeStock


back to menu ↑

Jakie zalety i wady mają felgi aluminiowe?

Charakteryzują się one niezwykle atrakcyjnym wyglądem i jest bardzo duży wybór wzorów felg aluminiowych na rynku. Felgi aluminiowe mają niższy profil opony, który zapewnia o wiele lepsze prowadzenie pojazdu na zakrętach. Felgi tego rodzaju zapewniają wentylowanie układu hamulcowego. To sprawia, że automatycznie wydłuża się jego żywotność. Do wad felg aluminiowych należy zaliczyć to, że są drogie i gwarantują mniej komfortową jazdę. Wynika to stąd, że mają niższy profil opony. Jeżeli zwrócisz uwagę na jakość opon w naszym kraju, to sam musisz przyznać, że istnieje wysokie ryzyko uszkodzenia na nich felg aluminiowych. Jeżeli felga aluminiowa jest w komplecie z oponą o niskim profilu, to już w ogóle robi się problem. Felgi aluminiowe będziesz musiał systematycznie myć, w szczególności zimą. Wynika to stąd, że sól oraz pozostałe czynniki zewnętrzne mogą prowadzić do znacznych uszkodzeń powłoki lakierniczej. Felgi aluminiowe charakteryzują się stosunkowo niską odpornością na działanie intensywnych substancji czyszczących. W związku z tym będziesz musiał być bardzo ostrożny w czasie ich mycia. Naprawa felg aluminiowych jest droższa niż felg stalowych.

Felgi aluminiowe

fot. AdobeStock

back to menu ↑

Jakie najważniejsze zalety mają felgi stalowe?

Jednym z ich najważniejszych zalet jest niska cena. Są proste w regeneracji. Gdy powstanie na nich jakieś wgniecenie, to wystarczy je tylko naprostować. Tego rodzaju felgi charakteryzują się również wyjątkowo dużą sztywnością.

back to menu ↑

Ranking felg aluminiowych: TOP 10


ZakupowyPoradnik.pl
Logo
Enable registration in settings - general