Jakie opony wybrać?

Przez dziesiątki lat producenci wmawiali wszystkim, że na zimę niezbędne są opony zimowe. Tymczasem nie jest to prawda. Skąd taka rewolucja? Nie będziemy dyskutować z tym, że opony są jednym z najważniejszych elementów w samochodzie, jeżeli chodzi o bezpieczeństwo kierowcy i pasażerów. Na drugim miejscu postawilibyśmy wycieraczki samochodowe. Powinieneś uświadomić sobie, że opony tak naprawdę są jedynym połączeniem samochodu z drogą. Przy codziennej jeździe opony miękko oraz cicho przyjmują wszystkie nierówności nawierzchni. W skrajnej sytuacji są w stanie nawet zatrzymać samochód i przyjąć na siebie ogromne obciążenia. Żeby opony mogły spełniać swoje funkcje, to producenci stosują w nich bardzo zaawansowane technologie.

Polecane opony samochodowe


back to menu ↑

Z czego wykonuje się opony samochodowe?

Półproduktów, z których wykonuje się opony, jest kilkadziesiąt. Najbardziej wyróżniający się element opony, to znaczy czarna guma, to przede wszystkim mieszanka sadzy, kauczuku, oleju oraz siarki. Te wszystkie komponenty w procesie wulkanizacji stają się elastyczne. W jednej oponie możesz spotkać co najmniej kilka rodzajów gumy. Może to być na przykład miękka guma butylowa, która uszczelnia oponę od wewnątrz. Spełnia ona jednocześnie funkcję dętki. Kolejna guma z zalanymi w niej kordami jest osnową. Następne gumy budują bok oraz stopkę przy feldze. Następne są odpowiedzialne za tworzenie warstwy bieżnika. Najbardziej nowoczesne opony mogą mieć również bieżnik zrobiony z różnych warstw gumy. Dzięki temu różnicuje się przyczepność, gdy opony osiągną pewien stopień zużycia. W latach dziewięćdziesiątych do gumy opon na zimę zaczęto standardowo dodawać krzemionkę. Dawała ona możliwość rozszerzenia zakresu temperatur, w których opona posiada właściwą elastyczność i przyczepność. Aktualnie krzemionka jest dodawana też do opon letnich, ponieważ producenci zauważyli jej korzystny wpływ na opory toczenia oraz przyczepność na mokrym asfalcie.

Opony

fot. AdobeStock


back to menu ↑

Czym charakteryzują się opony letnie?

W podstawowym wyposażeniu każdego samochodu znajdują się opony letnie. Z takim typem ogumienia samochody są przeznaczone do sprzedaży, ponieważ badania homologacyjne i fabryczne pomiary parametrów są realizowane na oponach letnich. Na oponach letnich producenci określają również zużycie paliwa oraz osiągu. W bardzo wielu państwach nie ma w ogóle potrzeby zakładania opon zimowych, ponieważ nie ma tam takiej pogody. Nigdy nie ma mrozu, ani gołoledzi. Przy wysokich temperaturach otoczenia opony letnie są dużo lepsze niż opony zimowe. Opona letnia zachowuje właściwą sztywność kierunkową oraz nie zniekształca się podczas hamowania. Droga hamowania ze 100 km/h na oponach letnich może być na suchym asfalcie nawet o kilka długości samochodu krótsza niż w przypadku opon zimowych. Powinieneś mieć świadomość tego, że na suchym asfalcie opona letnia hamuje o wiele lepiej niż opona zimowa. Nawet jeżeli temperatura otoczenia wynosi poniżej zera stopni. Dochodzi wtedy do intensywnego nagrzewania się bieżnika. Na mokrym asfalcie ta właściwość już nie występuje, jeżeli temperatura otoczenia wynosi plus siedem stopni. Opona letnia, w szczególności przy wysokich temperaturach, jest o wiele bardziej trwała niż zimowa. Z tego względu opony zimowe raczej nie są odpowiednie do jazdy na nich przez cały rok.

Opony

fot. AdobeStock

back to menu ↑

Jakie cechy szczególne, jeżeli chodzi o budowę mają opony letnie?

Opony letnie mają solidne klocki bieżnika oraz są zrobione z dosyć twardej mieszanki gumowej. Kiedy powinieneś używać tego rodzaju opon? W szczególności w lecie, jeżeli systematycznie jeździsz w trasy dużym i ciężkim samochodem.

back to menu ↑

Czym charakteryzują się opony zimowe?

Ogólnie rzecz biorąc, o oponach zimowych mówi się już od 1934 roku. Wtedy fińska firma Nokia, dzisiaj nazywająca się Nokian, wprowadziła do sprzedaży oponę Nokian Kelirengas. Od lat 50- tych ten rodzaj opon zaczęli produkować również pozostali liczący się na rynku producenci. Były to opony zimowe śnieżno-błotne. Gwarantowały one bardzo dobrą przyczepność na śliskiej nawierzchni i miały agresywną konstrukcję bieżnika.

back to menu ↑

Ranking opon samochodowych: TOP 10


ZakupowyPoradnik.pl
Logo
Enable registration in settings - general