Jak wybrać robot kuchenny?

Decyzja o zakupieniu robota kuchennego zazwyczaj wiąże się z uprzednim zapoznaniem się z tematem. W tym poradniku zakupowym poradzimy Ci, co powinieneś uwzględnić, zanim wybierzesz konkretny model robota kuchennego. Zakup tego urządzenia AGD tak naprawdę wcale nie jest prosty. Nie dość, że rozpiętość cenowa między różnymi modelami jest naprawdę duża, to wyboru nie ułatwia również bardzo rozbudowana oferta w sklepach stacjonarnych i internetowych. Aktualnie roboty kuchenne produkują nie tylko firmy z wieloletnimi tradycjami, ale również całkiem nowe przedsiębiorstwa, a nawet dyskonty. W tym poradniku zakupowym zwrócimy uwagę na ważne kwestie dotyczące zakupu robota kuchennego.

Polecane roboty kuchenne


back to menu ↑

Czy robot kuchenny jest Ci naprawdę potrzebny?

O tym, czy oglądasz właśnie tradycyjny mikser, czy robot planetarny, już w pierwszej chwili poinformuje Cię cena. Miksery są standardowymi, raczej tanimi produktami, które mimo tego, że mają niewielką moc i zwykły system mieszania bardzo dobrze radzą sobie z codziennymi, czynnościami domowymi. Każda gospodyni chociaż raz w życiu miała w ręku mikser i większość kobiet doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że jest to banalnie proste w obsłudze urządzenie AGD. Natomiast drugie urządzenie, czyli mikser planetarny jest przeznaczony do użytku profesjonalnego. Jego system ruchu jest wzorowany na tym, w jaki sposób poruszają się planety. Mieszadło obraca się jednocześnie wokół własnej osi oraz po obwodzie misy. Taki mechanizm powoduje, że całość łączonych ze sobą produktów obrabiana jest równomiernie. Nie ma żadnych miejsc, które były dla robota planetarnego trudnodostępne. Jeżeli Twoją pasją jest gotowanie i eksperymentowanie w kuchni, Twoje potrawy przeciągają tłumy, to jak najbardziej powinieneś zainwestować w robota planetarnego. Gdy jednak gotujesz od czasu do czasu, nie lubisz piec ciast, chlebów, ani robić samodzielnie sałatek, to w zupełności wystarczy Ci tradycyjny robot. Jednak mamy tutaj jedną bardzo istotną uwagę. Jeżeli masz dużą rodzinę, to lepsze lepszym wyborem będzie mikser planetarny. Duża misa oznacza szybsze przyrządzanie potraw.

Robot kuchenny

fot. AdobeStock


back to menu ↑

Jakiego rodzaju akcesoria powinieneś kupić?

Robot kuchenny bez akcesoriów to tylko pierwszy etap. Żeby mógł on działać prawidłowo, to musi być wyposażony w miski oraz odpowiednie końcówki. To właśnie te elementy decydują o jego możliwościach. Oczywiście każdy model robota kuchennego ma swój własny potencjał. Wyposażenie, które znajdziesz w zestawie jest zależne zarówno od klasy zakupionego przez Ciebie sprzętu, jak i od jego ceny. Jeżeli zamierzasz bardzo często i intensywnie korzystać z zakupionego robota kuchennego, to musisz zadbać o to, żeby w zestawie znalazły się nie tylko podstawowe mieszadła, ale również wiele dodatkowych. W ostateczności możesz znaleźć taki robot kuchenny, do którego będziesz mógł z czasem dokupić dodatkowe elementy. Zazwyczaj do robota kuchennego dodawane są: mieszadła z silikonową obwódką, tarcze do tarcia na grubo, zestawy sitek do mielenia, trzepaczki kuliste, trzepaczki metalowe z funkcją wyrzutu,     haki do robienia ciasta, misy do mieszania, zestawu do wyrobu kiełbasy, elementy eksploatacyjne (sprzęgło, noże, ślimak) oraz przystawki (do makaronu, warzyw, blender). Wiemy doskonale, że nie będziesz korzystał z wszystkich wymienionych tutaj elementów, ale zawsze lepiej mieć je pod ręką. Wszystkie te części znajdziesz w drogich modelach robotów kuchennych, a tylko część w tych o podstawowych funkcjach.

Robot kuchenny

fot. AdobeStock

back to menu ↑

Jaką moc robota kuchennego wybrać?

Aktualnie możesz znaleźć w sklepach roboty kuchenne o następujących przedziałach mocy: do 600 W, od 700 do 800 W, od 900 do 1000 W, od 1100 do 1300 W oraz od 1400 W. Najpopularniejsze są roboty kuchenne o mocy od 900 do 1000 W. Tak samo, jak w przypadku czajników elektrycznych, ich moc znacznie przekracza domowe potrzeby. Jeżeli miałbyś wykorzystywać urządzenie w naprawdę trudnych warunkach, na przykład do użytku komercyjnego, to powinieneś kupić robota kuchennego o mocniejszym silniku, który poradzi sobie z wielogodzinnym obciążeniem.

back to menu ↑

Ranking robotów kuchennych: TOP 10


ZakupowyPoradnik.pl
Logo
Enable registration in settings - general