Jaki młynek do kawy wybrać?

W tym wpisie podamy Ci najważniejsze szczegóły, które powinieneś uwzględnić przy wyborze młynka do kawy. Te urządzenia przestały już być zarezerwowane dla osób, które są profesjonalnymi baristami i z zamkniętymi oczami umiały posługiwać się zarówno ekspresem ciśnieniowym, jak i spieniaczem do mleka. Podpowiemy Ci, jakie kryteria powinieneś wziąć pod uwagę, żeby wybrać jak najlepszy młynek do kawy. Czy chcesz kupić młynek do kawy do domu, czy może potrzebny jest Ci młynek do kawiarni? A może wystarczający dla Ciebie będzie młynek ręczny? Doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, że bez względu na to, czego potrzebujesz, podjęcie decyzji o zakupie młynka do kawy, musi wiązać się z dobrym przemyśleniem. Nasz wpis kierujemy do Ciebie, jeżeli nie tylko chcesz kupić młynek do kawy, ale chcesz to zrobić w pełni świadomie.

Polecane młynki do kawy


back to menu ↑

Czy lepszy będzie młynek do kawy żarnowy, czy ostrzowy?

Młynek do kawy żarnowy swoim działaniem jest podobny do moździerza. Natomiast młynek ostrzowy bardziej przypomina tradycyjny nóż. Możemy to ująć jeszcze prościej. Pierwszy młynek miażdży ziarna kawy, a drugi je tnie. Dlaczego przecinanie ziaren kawy nie jest przez nas polecane? Ostrza przerywają naturalną konstrukcję komórkową ziaren. Natomiast to sprawia, że drobiny przez które przepływa woda nie mają takiej samej wielkości i nie udaje im się zachować  regularnych kształtów. To natomiast powoduje, że gdy przesypie się ziarna do kolby ekspresu lub filtra w ekspresie przelewowym, to nie tworzą one regularnej struktury. Ma to bardzo duże znaczenie z punktu widzenia przepływu wody, która z uwagi na jej cechy charakterystyczne zamiast przepływać w takim samym stopniu przez całą kawę oraz wydobywać z niej to, co najlepsze, będzie przede wszystkim przechodziła między największymi szczelinami. W rezultacie otrzymasz nieprawidłowo zaparzony napar. Wtedy jest to kawa pod-ekstraktywna, czyli płaska, wodnista oraz zupełnie pozbawiona smaku. Najgorszego wroga się czymś takim nie częstuje. Chcemy tutaj jednak bardzo mocno podkreślić, że jeżeli posiadasz w domu młynek żarnowy do kawy, to z upływem czasu zaczniesz obserwować, że Twoja kawa traci smak. Mimo że ciągle inwestujesz w tą samą kawę ziarnistą. Przyczyną takiego stanu rzeczy zazwyczaj są ścierające się żłobienia na żarnach. To sprawia, że młynek do kawy nie może zmielić ziaren wystarczająco drobno. Za duże drobiny w kolbowym ekspresie do kawy sprawiają, że zaparzona kawa jest pod-ekstraktywna. Wcześniej już wyjaśniliśmy, co to znaczy. Mówiąc najprościej jej smak pozostawia wiele do życzenia.

Młynek do kawy

fot. AdobeStock


back to menu ↑

Czy ręczny młynek do kawy będzie dla Ciebie wystarczający?

Ręczne młynki do kawy stają się coraz bardziej popularne wśród wszystkich smakoszy kawy. Wynika to z dwóch przyczyn. Przede wszystkim ręczny młynek do kawy wysokiej jakości zupełnie wystarczy do tego, żeby Twoją kawę zaparzyć alternatywnymi metodami albo gdy chcesz po prostu przyrządzić ją w kawiarce. Bierze się to stąd, że wszystkie te sposoby nie potrzebują tak równomiernego przemiału, to znaczy dającego drobiny o zbliżonej wielkości. Dlatego elektryczny młynek do kawy o płaskich żarnach nie będzie tutaj konieczny. Co więcej wymienione wcześniej metody nie wymagają tego, żeby ziarna kawy zostały bardzo drobno zmielone. Jeżeli chodzi o metody przelewowe, to zetknięcie się wody z kawą trwa o wiele dłużej, niż dzieje się to w ekspresie ciśnieniowym. Oznacza to, że kawa jest mielona na drobiny, które swoją wielkością przypominają ziarenka piasku albo niezwykle małe kamyki. Wszystko właśnie po to, żeby woda nie przepływała przez dużą ilość kawy przez zbyt długi czas. Im mniejsze drobiny, tym kawa powinna się parzyć dłużej. To prawda, że kawa do moki powinna być zmielona trochę drobniej niż między innymi do drippera, ale ręczny młynek do kawy sprawdzi się tutaj wprost rewelacyjnie. Mimo tego, że czas kontaktu wody z kawą jest dużo krótszy niż w metodach alternatywnych, to temperatura wody jest dużo wyższa. To sprawia, że stopniem zmielenia ziaren powinieneś kontrolować czas jej przepływu przez kawę.

Młynek do kawy

fot. AdobeStock

back to menu ↑

Ranking młynków do kawy: TOP 10


ZakupowyPoradnik.pl
Logo
Enable registration in settings - general