Jaka kuchenka elektryczna będzie dla Ciebie najlepszym wyborem?

Kuchenka elektryczna, razem z piekarnikiem elektrycznym, znajduje się praktycznie w każdej kuchni, w której gotowanie jest codziennością. Zakup kuchenki elektrycznej nie powinien być spontaniczną decyzją, ponieważ jest to sprzęt AGD, który kupuje się na wiele, długich lat. Jak dokonać najlepszego wyboru? Jakie parametry kuchenki elektrycznej uwzględnić? W tym poradniku zakupowym, omówimy wszystkie kwestie dotyczące takiego zakupu.

Polecane kuchenki elektryczne


back to menu ↑

Czy wybrać kuchenkę elektryczną wolnostojącą, czy lepsza będzie do zabudowy?

Pierwszą rzeczą, na którą powinieneś zwrócić uwagę, zastanawiając się nad zakupem kuchenki elektrycznej jest jej konstrukcja. Tego rodzaju kuchenki występują w wersji wolnostojącej albo są przeznaczone do zabudowy. Kuchenki elektryczne wolnostojące zajmują więcej miejsca i zdecydowanie nie nadają się do małej kuchni. Warto jest również dopasować estetykę kuchenki elektrycznej do wyglądu i stylu całej kuchni. Natomiast kuchenka elektryczna do zabudowy nie zaburza stylistyki całego pomieszczenia. Jednak musisz się liczyć z tym, że jej montaż jest o wiele bardziej skomplikowany. Trzeba umieścić płytę grzewczą na blacie kuchennym. Natomiast piekarnik musisz się znaleźć na specjalnie do tego przygotowanej szafce. Sprawdź również, czy wybrane przez Ciebie meble kuchenne są odporne na działanie wysokich temperatur, co jest związane oczywiście z użytkowaniem piekarnika. Zweryfikuj również, jaki jest koszt najpopularniejszych aktualnie kuchenek elektrycznych.

Kuchenka elektryczna

fot. AdobeStock

back to menu ↑

Jaki rodzaj płyty grzewczej wybrać do kuchenki elektrycznej?

Jednym z najważniejszych elementów w kuchence elektrycznej jest oczywiście płyta grzewcza. Jej typ określa, w jaki sposób będziesz z niej korzystał. Na rynku są dostępne przede wszystkie dwa rodzaje elektrycznych płyt grzewczych. Jest to płyta ceramiczna oraz płyta indukcyjna. Gdy spojrzysz na nie po raz pierwszy, to pewnie stwierdzisz, że nie różnią się one absolutnie niczym. Oba rodzaje tych płyt wyróżniają się ładną powierzchnią, na której znajdują się dokładnie oznaczone pola grzewcze. Różnią się one jednak sposobem działania.Kuchenka elektryczna

fot. AdobeStock

 

Płyty indukcyjne ogrzewane są za pomocą specjalnych grzałek, które są umieszczone bezpośrednio pod polami grzewczymi. Standardowo mają one kształt spirali. W czasie pracy nagrzewają się do czerwoności. Czas rozgrzania oraz stygnięcia płyt ceramicznych jest dużo dłuższy niż w przypadku modeli indukcyjnych. Mamy tutaj do czynienia również z dużymi stratami ciepła, które wynikają z tego, że grzałka ogrzewa ceramikę, a następnie ciepło jest przekazywana bezpośrednio na garnki, które stoją na kuchence. Natomiast płyty indukcyjne rozgrzewają się o wiele szybciej, jednak są do nich potrzebne specjalne garnki. Kupno takiej kuchenki może się wiązać z koniecznością wymiany niektórych Twoich akcesoriów kuchennych, co oczywiście tworzy dodatkowe koszty. Jednak gotowanie na płytach indukcyjnych zabiera o wiele mniej czasu, a to w praktyce oznacza spore oszczędności. Wielkość pól grzewczych może być również dopasowana do rozmiaru garnków. Wtedy straty ciepła będą dużo mniejsze. Jeżeli interesuje Cię nowsza technologia płyt indukcyjnych, a jednocześnie nie chcesz wyrzucać pasujących do niej garnków, to powinieneś zwrócić uwagę na taką kuchenkę, która w sobie zarówno płytę indukcyjną, jak i ceramiczną. Jest to tak znana płyta grzewcza mieszana.

back to menu ↑

Jakie wymiary może mieć kuchenka elektryczna?

Większość kuchenek elektrycznych, w szczególności tych wolnostojących, wyróżnia się podobnymi wymiarami. Dobrze jest jeszcze przed zakupem bardzo mocno zastanowić się nad wymiarami kuchenki, żeby jak najlepiej rozplanować rozmieszczenie poszczególnych urządzeń AGD w Twojej kuchni. Standardowa kuchenka ma od 50 do 60 centymetrów głębokości. Jej szerokość to zazwyczaj 60 centymetrów. Jednak możesz w internecie natknąć się również na szersze modele. Niektóre kuchenki elektryczne mają nawet 100 centymetrów. Gdy mieszkasz na przykład w kawalerce i masz małą kuchnię, to powinieneś się zastanowić nad zakupem kuchenki elektrycznej, która ma jedynie 30 centymetrów.

back to menu ↑

Ranking kuchenek elektrycznych: TOP 10


ZakupowyPoradnik.pl
Logo
Enable registration in settings - general