Jaką kuchenkę gazową powinieneś wybrać?

Od pewnego czasu można usłyszeć opinie, że kuchenki gazowe całkowicie znikną ze sklepów i zostaną zastąpione przez płyty elektryczne. Chociaż może być w tym trochę prawdy, do nadal wiele osób lubi mieć w swojej kuchni kuchenkę gazową. Jeżeli należysz do tego grona, to koniecznie powinieneś zapoznać się z tym poradnikiem zakupowym. Na samym początku trzeba podkreślić, że kuchenki gazowe są bardzo ekonomiczne w użytkowaniu. Coraz więcej jest argumentów za tym, że energia elektryczna będzie się stawała coraz droższa. Natomiast płyta indukcyjna lub płyta ceramiczna jest dość prądożerna. Tymczasem ceny gazu są raczej stabilne. Nawet ostatnio mają lekką tendencję spadkową. Gdy zaczniesz dokładnie przeliczać, ile w ciągu roku możesz zaoszczędzić dzięki zakupowi kuchenki gazowej, to wszelkie jej minusy przestaną mieć dla Ciebie znaczenie. Podpowiemy Ci, jakie zalety ma kuchenka gazowa oraz na co powinieneś zwrócić uwagę przy jej zakupie.

Polecane kuchenki gazowe


back to menu ↑

Jak działa kuchenka gazowa?

W składzie kuchenki gazowej znajduje się piekarnik gazowy oraz płyta z palnikami. Najbardziej popularne są modele czteropalnikowe, ale na rynku występują również kuchenki gazowe dwupalnikowe oraz kuchenki gazowe jednopalnikowe. Palniki standardowo mają różną wielkość, żebyś mógł dopasować wielkość płomienia do rozmiaru garnka albo patelni. Kuchenka gazowa powinna być podłączona do źródła gazu i do gniazdka elektrycznego. Bardzo często gaz jest dostarczany z sieci. Jednak w niektórych sytuacjach źródłem gazu może być również butla gazowa.  Pod podłączeniu do źródła, gaz jest doprowadzany do kuchenki za pośrednictwem głównej rury albo przewodu. W dalszej kolejności przez sieć rurek oraz zaworów gaz jest doprowadzany do poszczególnych palników. Po odkręceniu zaworu konkretnego palnika, zaczyna się z niego wydobywać gaz. Praktycznie we wszystkich modelach kuchenek gazowych otwarcie zaworu jest równoczesne z uruchomieniem iskrownika. Wytwarzana z niego iskra podpala gaz w palniku. Za bezpieczeństwo kuchenki odpowiedzialne jest zabezpieczenie przeciwwypływowe gazu.

Kuchenka gazowa

fot. AdobeStock


back to menu ↑

Jaki piekarnik może się znajdować pod kuchenką gazową?

To, że zdecydowałeś się na zakup płyty grzewczej zasilanej gazem, nie oznacza jednocześnie, że musisz również mieć piekarnika gazowy. Dostępne dla Ciebie opcje to również: kuchenka gazowa z piekarnikiem gazowym lub kuchenka gazowa z piekarnikiem elektrycznym. Która z nich jest lepsza? Wszystko jest zależne od Twoich indywidualnych preferencji. Przypomnimy Ci jeszcze na chwilę o kosztach eksploatacji. Piekarnik zawsze będzie zużywał o wiele więcej energii niż płyta. Dlatego pod względem kosztów zdecydowanie bardziej korzystny jest piekarnik gazowy.

back to menu ↑

Czy wybrać piekarnik gazowy czy elektryczny do pieczenia ciast?

Tutaj też wszystko zależy od tego, jakie masz przyzwyczajenia i oczekiwania. W piekarniku elektrycznym placki oraz ciasta pieką się w trochę inny sposób niż w gazowym. Piekarniki gazowe posiadają zazwyczaj dolne grzałki. To oznacza, że temperatura w nich rozkłada się zupełnie inaczej niż ma to miejsce w przypadku piekarników elektrycznych. Co to oznacza w praktyce? To, że gdy przez wiele lat piekłeś ciasta w piekarniku gazowym i wychodziły Ci one perfekcyjnie, to po zmianie na piekarnik elektryczny, może być różnie. Nie oznacza to absolutnie, że piekarniki elektryczne są pod jakimś względem gorsze. Chodzi tylko o to, że zanim uda Ci się znowu upiec nieziemsko pyszne ciasto, to będziesz musiał przejść kilka nieudanych prób i przyzwyczaić się do nowego urządzenia. W piekarniku elektrycznym temperatury się inaczej rozkładają.

Kuchenka gazowa

fot. AdobeStock

back to menu ↑

Jakie podstawowe wady i zalety posiada kuchenka gazowa?

Koszty korzystania z niej już omówiliśmy. Są one niższe niż w przypadku korzystania z kuchenki elektrycznej. Kuchenka gazowa wygrywa również pod względem błyskawicznego zwiększania oraz zmniejszania temperatury gotowania. Maksymalne podkręcenie strumienia gazu oznacza szybki wzrost temperatury. Gaz lepiej sprawdzi się w domach, które nie mają dobrze poprowadzonej instalacji elektrycznej. Minusem jest to, że przy kuchence gazowej trzeba zagwarantować odpowiednią wentylację w pomieszczeniu.

back to menu ↑

Ranking kuchenek gazowych: TOP 10


ZakupowyPoradnik.pl
Logo
Enable registration in settings - general