Jaką kuchenkę gazowo-elektryczną kupić?

Twoja kuchnia będzie kompletnie wyposażona tylko wtedy, gdy będziesz miał w niej odpowiednio dobraną kuchenkę. Sprzęt ten to podstawowe wyposażenie każdego pomieszczenia kuchennego. Tak samo, jak zmywarki do zabudowy, nie może jej zabraknąć w nowoczesnej kuchni. Na rynku jest obecnie wręcz niewyobrażalny wybór kuchenek różnego rodzaju. Najbardziej popularne są oczywiście kuchenki gazowe oraz kuchenki elektryczne. Natomiast kuchenka gazowo-elektryczna jest przyjemnym dla użytkowników rozwiązaniem hybrydowym. Podpowiemy Ci, na co powinieneś zwrócić szczególną uwagę przy jej wyborze.

Polecane kuchenki gazowo-elektryczne


back to menu ↑

W jaki sposób działa kuchenka gazowo-elektryczna?

Kuchenka gazowo-elektryczna używa dwóch sposobów zasilania: gazu i prądu. Gazem zasilana jest płyta gazowa. Znajduje się ona w górnej części kuchenki. Jest ona tworzona z reguły przez cztery palniki. Dwa z nich mają średnią moc, jeden dużą oraz jeden niewielką moc. To sprawia, że w prosty sposób możesz dopasować moc do stosowanego przez Ciebie w danej chwili naczynia. Gaz może pochodzić zarówno z butli, jak i z domowej instalacji gazowej. W butlach z reguły mamy do czynienia z gazem propan-butan. Natomiast w gazociągu znajduje się gaz ziemny. Bardzo ważne jest to, w jaki sposób będzie zasilana Twoja kuchenka, bo oba te rozwiązania korzystają z samodzielnych końcówek. Piekarnik w kuchence tego rodzaju jest piekarnikiem elektrycznym. W praktyce oznacza to, że do jego działania niezbędny jest prąd elektryczny. Wykorzystane go jest nie tylko mniej kosztowne, ale również umożliwia zastosowanie pewnych dodatkowych funkcji w kuchence. Sprawią one, że korzystanie z niej będzie nie tylko przyjemniejsze, ale będzie miało to wpływ na Twoje bezpieczeństwo.

Kuchenka gazowo-elektryczna

fot. AdobeStock


back to menu ↑

Jakie wymiary może mieć kuchenka gazowo-elektryczna?

Kuchenka musi być swoimi wymiarami dostosowana do powierzchni kuchni, w której będzie się ona znajdowała. Jeszcze przed kupieniem konkretnego modelu kuchenki gazowo-elektrycznej, powinieneś bardzo dokładnie zmierzyć miejsce, jak i samo urządzenie AGD. To pozwoli Ci sprawdzić, czy wybrana przez Ciebie kuchenka gazowo-elektryczna, naprawdę się zmieści w danym pomieszczeniu. Kuchenki wolnostojące standardowo mają wymiary: 50-60 cm szerokości, 60 cm głębokości oraz 85 cm wysokości. Wspomniane już tutaj pomiary są wyjątkowo ważne w przypadku kupowania kuchenki gazowo-elektrycznej do zabudowy. Ze względu na to, że to urządzenie AGD będzie integralną częścią zabudowy, to musi być do niej bardzo dobrze dopasowane. Standardowo kuchenki do zabudowy charakteryzują się wymiarami 60 centymetrów szerokości, wysokości, oraz głębokości. Gdy potrzebne Ci jest urządzenie AGD o innych parametrach, to możesz skompletować kuchenkę samodzielnie. Wtedy jednak musisz wybrać zarówno płytę gazową, jak i piekarnik elektryczny, a to wiąże się z koniecznością poświęcenia na to większej ilości czasu.

Kuchenka gazowo-elektryczna

fot. AdobeStock

back to menu ↑

Jaką płytę gazową wybrać do kuchenki gazowo-elektrycznej?

W kuchence gazowo-elektryczne górę stanowi płyta gazowa. Bez względu na to, czy chcesz sobie kupić urządzenie wolnostojące, czy do zabudowy, to i tak w standardzie płyta będzie zawierała cztery palniki. Bardzo ważna jest tutaj właściwa szerokość płyty, bo właśnie od niej zależy to, z jakiej wielkości naczyń będziesz mógł korzystać. Właśnie dlatego radzimy Ci najpierw sprawdzić, jaką średnicą posiadają najczęściej używane garnki oraz patelnie. Dopiero gdy masz tę wiedzę, to możesz dokonać odpowiednich pomiarów. Bardzo istotne są również tak zwane palniki specjalne. Standardowo są to konstrukcje złożone z dwóch albo trzech pierścieni. To sprawia, że konkretny palnik wyróżnia się większą mocą. Warto jest przemyśleć takie rozwiązanie, gdy potrzebny Ci jest palnik, który podgrzeje pojemne naczynie. Nad palnikami zazwyczaj umiejscowiony jest ruszt, który jest przystosowany do utrzymywania na nim naczyń. Może być on zarówno jednoczęściowy, dwuczęściowy, jak również samodzielny dla każdego palnika. Zdecydowanie polecamy Ci wybranie palnika wieloelementowego. Z czego to wynika? Gdy zabrudzisz płytę gazową z rusztem jednoczęściowym, to niestety musisz zdejmować jednocześnie wszystkie naczynia. To zajmuje dużo czasu i nie ma co ukrywać, że bywa kłopotliwe.

back to menu ↑

Ranking kuchenek gazowo-elektrycznych : TOP 10


ZakupowyPoradnik.pl
Logo
Enable registration in settings - general