Jakie ma zalety i jak działa płyta indukcyjna?

W ostatnich latach coraz bardziej popularne stają się płyty indukcyjne. Technologia indukcyjna charakteryzuje się bardzo wysoką efektywnością oraz dużym stopniem bezpieczeństwa. Dzięki niej możesz całkowicie wyeliminować ze swojej kuchni gaz, który mimo najlepszych instalacji, zawsze będzie stanowił pewne niebezpieczeństwo dla użytkowników. Z pewnością w płytach indukcyjnych wiele osób docenia również ich stronę estetyczną. Płyty indukcyjne mają perfekcyjnie gładką, lustrzaną powierzchnię, która nadaje kuchni bardzo nowoczesny styl. Gdy dopiero projektujesz kuchnię, zastanawiasz się, gdzie postawić w niej zmywarkę do zabudowy oraz mini piekarnik, to polecamy Ci zakup płyty indukcyjnej. Podpowiemy Ci, jaka płyta będzie najlepsza do Twojej kuchni.

Polecane płyty indukcyjne


back to menu ↑

Czym jest płyta indukcyjna i jak funkcjonuje?

Na jakiej zasadzie działa płyta indukcyjna? Najprościej można stwierdzić, że pole grzewcze płyty indukcyjnej pod swoją powierzchnią ma specjalne cewki, które wytwarzają szybkozmienne pole magnetyczne. Pole to współdziała z dnem naczyń, które są przeznaczone do stosowania ich na płytach indukcyjnych. W wyniku indukowania prądów wirowych dno naczynia rozgrzewa się do wskazanej przez Ciebie temperatury.

Płyta indukcyjna

fot. AdobeStock

back to menu ↑

Czy do płyty indukcyjnej potrzebne są specjalne garnki?

Niestety do płyty indukcyjnej wymagane są specjalne naczynia. Jeżeli nie dysponujesz takimi, to do zakupu płyty indukcyjnej musisz doliczyć koszt właśnie garnków i patelni. Wszystkie naczynia przeznaczone pod indukcję, na przykład garnki indukcyjne i patelnie indukcyjne mają namalowany specjalny symbol na dnie.

back to menu ↑

Jakie najważniejsze zalety posiadają płyty indukcyjne?

Zanim zdecydujesz się na zakup konkretnego modelu płyty indukcyjnej, to najpierw powinieneś poznać jej najistotniejsze zalety i wady. Pewnie tak, jak większość użytkowników, od płyty indukcyjnej oczekujesz tego, żeby szybko podgrzewała ustawione na niej garnki oraz patelnie. Z tego powodu pewnie ucieszysz się, że płyty indukcyjne nagrzewają naczynia o wiele szybciej niż płyty ceramiczne lub żeliwne. Wynika to przede wszystkim stąd, że w przypadku zastosowania takiej technologii podgrzewania, straty ciepła są wręcz minimalne. Energia jest przekazywana wprost na dno garnka. Nie rozchodzi się w ogóle na boki.

Płyta indukcyjna

fot. AdobeStock


back to menu ↑

Czy płyta indukcyjna jest oszczędnym rozwiązaniem?

Interesujące jest to, że płyty indukcyjne są znacznie oszczędniejsze niż na przykład płyty żeliwne. Powód jest taki, że nie traci się niepotrzebne energii, a co za tym idzie, zużywa się jej zdecydowanie mniej.

back to menu ↑

Czy płyty indukcyjne są bezpieczne?

Już o tym wspominaliśmy na samym początku, ale jeszcze trochę rozwiniemy ten temat. Tak, płyty indukcyjne są niezwykle bezpieczne w użytkowaniu. Nagrzewane jest wyłącznie dno garnka albo patelnie. Wszystkie elementy wokół pola grzewczego pozostają chłodne albo są tylko minimalnie ciepłe. Jest to bardzo ważne gdy masz w domu dzieci, ponieważ one uwielbiają dosłownie wszystkiego dotykać. Gdy masz płytę indukcyjną, to nie musisz się obawiać tego, że maluch podejdzie do kuchni i się poparzy.

back to menu ↑

Czy płyty indukcyjne są proste w czyszczeniu?

Jeżeli należysz do tych osób, które nie lubią sprzątać w kuchni, to z pewnością płyta indukcyjna bardzo przypadnie Ci do gustu. Możesz zapomnieć o takich atrakcjach, jak na przykład przypalony tłuszcz na powierzchni kuchenki. Płyty indukcyjne mają to do siebie, że są bardzo łatwe do utrzymania w czystości. Wynika to przede wszystkim stąd, że nie ma w nich żadnych zakamarków, jak to ma miejsce na przykład w przypadku płyt gazowych. Co więcej, powłoki z których produkuje się płyty indukcyjne, są odporne na zarysowania. To oznacza, że nie będzie się na nich zbierał brud.

back to menu ↑

Czy płyty indukcyjne są awaryjne i czy ciężko się je naprawia?

W przypadku płyt indukcyjny bardzo łatwo diagnozuje się wszystkie usterki. Wiele modeli wyświetla symbol błędu, a wtedy w instrukcji szybko znajdziesz odpowiednie rozwiązanie. Kontaktowanie się z serwisem jest już naprawdę ostatecznością. Warto wtedy jednak podać symbol błędu, aby przyspieszyć naprawę.

back to menu ↑

Ranking płyt indukcyjnych: TOP 10


ZakupowyPoradnik.pl
Logo
Enable registration in settings - general