Jaką wybrać zamrażarkę? Skrzyniową czy szufladową?

W sklepach znajdziesz dwa najważniejsze rodzaje zamrażarek. Pierwsza z nich to skrzyniowa, a druga szufladowa. Która z nich jest lepsza? Wybór dobrej zamrażarki jest dosyć trudny. O ile o lodówkach większość osób wie całkiem sporo, a znalezienie wiarygodnych informacji na temat zamrażarek może już stanowić pewien problem. Jakie są najważniejsze kryteria przy wybieraniu zamrażarki? Nie ma tutaj prostych i szybkich odpowiedzi. Pod uwagę musisz wziąć typy dostępnych na rynku zmywarek oraz ich specyfikę. Każda zmywarka ma swoje wady i zalety. Z tego względu warto jest takie urządzenie AGD wybierać pod kątem sposobu jego wykorzystania, jak również rodzajów produktów, które będą w niej przechowywane. Do tego wszystkiego trzeba jeszcze dodać najważniejsze parametry techniczne. Dopiero jednym z ostatnich aspektów, jeżeli chodzi o wybór zamrażarki, powinna być cena. Nie powinieneś się decydować na zakup najtańszego modelu na rynku, ponieważ może on nie spełnić Twoich oczekiwań. Do tego należy dodać jeszcze małą wytrzymałość mechaniczną oraz odporność  na wpływ różnych szkodliwych czynników.

Polecane zamrażarki


back to menu ↑

Zamrażarka skrzyniowa czy szufladowa?

Jest to najważniejsza kwestia, jeżeli chodzi o wybór zmywarki. Na rynku występują trzy odmienne typy zamrażarek. Są to: skrzyniowe, szufladowe oraz zamrażarki do zabudowy. Każdy z tych rodzajów zamrażarek, choć na pierwszy rzut oka, wydaje się być taki sam, jak pozostałe, ma kilka charakterystycznych cech. Zamrażarki skrzyniowe inaczej nazywane są ladami. Są to zamrażarki otwierane od góry. Taka ich budowa powoduje, że charakteryzują się one energooszczędnością. Jednak nie można powiedzieć, że te zamrażarki są ergonomiczne. Zamrażarka skrzyniowa jest bardzo dobrym sposobem przechowywania dużych ilości produktów tego samego rodzaju. Gdyby produkty z różnych kategorii wymieszać ze sobą, to znalezienie konkretnej rzeczy, będzie Ci zawsze zajmowało bardzo dużo czasu. Wtedy korzystanie z takiej zamrażarki stanie się naprawdę mało komfortowe. Zamrażarka skrzyniowa będzie dobrym rozwiązaniem tylko i wyłącznie dla osób, które przechowują duże ilości takich samych produktów.

Zamrażarka

fot. AdobeStock


Natomiast zamrażarki szufladowe mają uchylne drzwi. Powoduje to ryzyko większych strat energetycznych. Za sprawą zastosowania nowoczesnych technologii różnice pomiędzy otwieraniem od góry i nie frontu nie będą pod względem ekonomicznym znaczne. Jednak przy nieustanne pracy zamrażarki te różnice mimo wszystko staną się zauważalne. Zamrażarki szufladowe są trochę mniej atrakcyjne cenowo niż skrzyniowe. Jednak wyższa cena w tym przypadku jest wynagrodzona przez wyższy komfort korzystania z tego rodzaju urządzenia. Zamrażarka szufladowa umożliwia skuteczne pogrupowanie oraz oddzielenie różnego rodzaju produktów, które będziesz przechowywał. Nie ma żadnych przeciwwskazań, żebyś w jednej szufladzie umieścił mięsa, a w drugiej na przykład lody oraz owoce. Trzecia szuflada może być przeznaczona na dania gotowe. Trzeba w tym miejscu bardzo mocno podkreślić, że zamrażarki szufladowe są zazwyczaj mniej pojemne niż zamrażarki skrzyniowe. Trzeci bardzo ważny rodzaj to zamrażarki do zabudowy. Swoją konstrukcją trochę przypominają one zamrażarki szufladowe. Tym, co przemawia za tym, żeby wyodrębnić tę grupę jest fakt, że są to zamrażarki o zdecydowanie mniejszej elastyczności. Zamrażarkę szufladową lub skrzyniową możesz bez problemu umiejscowić w piwnicy. Natomiast zamrażarkę do zabudowy możesz postawić tylko i wyłącznie w kuchni. Wynika to stąd, że jest to jedno z najcieplejszych pomieszczeń w domu. Nawet urządzenie, które będzie się charakteryzowało odpowiednią izolacją termiczną, będzie pobierało duże ilości energii elektrycznej. Ich zaletą jest fakt, że dzięki temu masz wszystkie produkty zawsze pod ręką i nie musisz schodzić do piwnicy, żeby na przykład przynieść jarzyny na zupę albo mrożone maliny do ciasta.

Zmywarka

fot. AdobeStock

back to menu ↑

Jaką zamrażarkę kupić?

Ergonomia każdej zamrażarki jest oceniana indywidualnie. Najwygodniejsze są zamrażarki szufladowe, ale czasami zamrażarka skrzyniowa też może okazać się bardzo funkcjonalna.

back to menu ↑

Ranking zamrażarek: TOP 10


ZakupowyPoradnik.pl
Logo
Enable registration in settings - general