Zmywarka dla dużej rodziny – jaki model wybrać?

Zmywanie ręczne, gdy masz dużą rodzinę zajmuje nie tylko bardzo dużo czasu, ale wiąże się również z marnowaniem gigantycznych ilości wody. Ciągle zalegające w umywalce naczynia potrafią zdenerwować nawet kogoś o bardzo silnych nerwach. Gdy w domu mieszka wiele osób, to naczynia w zlewie mnożą się w zastraszającym tempie. Masz wrażenie, że całe dnie nie powinieneś robić nic innego, tylko zmywać, zmywać i zmywać. W dodatku, jeśli masz dzieci, którymi musisz się zajmować, to sprawa staje się jeszcze bardziej skomplikowana. Nie ma się również co oszukiwać. Naczynia, które stoją za długo w zlewie nie pachną zbyt przyjemnie. Problemy się piętrzą, a tak naprawdę rozwiązaniem ich wszystkich będzie zmywarka dla dużej rodziny. Jak wybrać odpowiedni model? Na co powinieneś zwrócić szczególną uwagę?

Polecane zmywarki dla dużej rodziny


back to menu ↑

Jaki rozmiar powinna mieć zmywarka dla dużej rodziny?

Na rynku można spotkać oszczędne zmywarki o różnych wymiarach. Mogą być to zmywarki kompaktowe, które swoją wielkością przypominają mikrofalówkę albo mini piekarnik. Mieszczą one do sześciu kompletów naczyń. Kolejnym rodzajem są zmywarki do małej kuchni. Są niezwykle ustawne, a ich szerokość nie przekracza 45 centymetrów. W takiej zmywarce zmieści się od dziewięciu do jedenastu kompletów naczyń. Natomiast największe zmywarki mają szerokość 60 centymetrów. Mieszczą one od dwunastu do piętnastu kompletów naczyń. Gdy masz dużą rodzinę, to warto oczywiście wybrać to ostatnie urządzenie.

Zmywarka dla dużej rodziny

fot. AdobeStock

back to menu ↑

W jaki sposób układać naczynia w zmywarce?

Na dające najlepsze rezultaty ułożenie naczyń ma wpływ rozplanowanie koszy przez producenta. Z tego względu przed zakupem dobrze jest zobaczyć urządzenie od środka i sprawdzić, czy kosze mają odpowiednie dla Ciebie przegródki na talerze, miski i kubki, czy przegródki na naczynia można złożyć, czy kosze posiadają dodatkowe haczyki, półki i akcesoria. Bardzo dobrym rozwiązaniem są zestawy koszy. Mogą one posiadać specjalne, ruchome elementy, w których możesz umieścić trudne do umycia przedmioty, na przykład: wazony, kieliszki, filiżanki, miseczki do deserów albo butelki dla niemowląt. Wielu producentów zmywarek, daje w instrukcjach obsługi wskazówki dotyczące tego, w jaki sposób układać naczynia w zmywarce. Uniwersalne zalecenia, które odnoszą się do najbardziej optymalnego ustawienia sztućców, kubków, talerzy oraz pozostałych naczyń kuchennych w zmywarce, możesz znaleźć w Internecie. Jest bardzo dużo tego rodzaju grafik.


back to menu ↑

Jak oszczędzić prąd i wodę, gdy często korzystasz ze zmywarki?

Duża ilość domowników oznacza automatycznie większą ilość naczyń w zlewie i konieczność częstego zmywania. Jeżeli zależy Ci na tym, żeby zaoszczędzić prąd, to warto jest kupić zmywarkę o wysokiej klasie energetycznej. Skala oznaczana jest literami od A do G. Jak pewnie zauważyłeś te litery czasami mają również dodatkowe plusy. Im bliższa początkowi alfabetu litera i więcej plusów, tym wyższa klasa energetyczna zmywarki. Jeżeli zależy Ci na tym, żeby suszenie naczyń było wydajniejsze, to wybierz takie urządzenie, które jest wyposażone w specjalną technologię, na przykład  wspomaganie suszenia specjalnym minerałem pochłaniającym wilgoć. Wodę i prąd możesz zaoszczędzić również dzięki takim opcjom, jak: funkcja opóźnienia startu, czy czujnik regulujący zużycie wody (Aquasensor). Pierwsza z wymienionych funkcji umożliwia rozplanowanie mycia naczyń, w godzinach, w których jest tańsza taryfa energetyczna. Natomiast czujnik regulujący zużycie wody, czyli Aquasensor wiele razy w czasie zmywania analizuje zabrudzenie wody oraz dostosowuje jej ilość oraz temperaturę zmywania do stopnia zabrudzenia wody. Dzięki temu naczynia po zakończeniu programu są wyjątkowo czyste. W dodatku zmywarka zużywa mniej wody i prądu.

Zmywarka dla dużej rodziny

fot. AdobeStock

back to menu ↑

Na jakie jeszcze funkcje zwrócić uwagę w zmywarce dla dużej rodziny?

Warto jest wybrać urządzenie z funkcjami dodatkowej higieny. Dzięki nim masz gwarancję, że naczynia oraz butelki dziecięce będą wolne od bakterii. Jest to szczególnie ważne, gdy masz w domu niemowlę, które wymaga wyjątkowej opieki i troski o czystość.

back to menu ↑

Ranking zmywarek dla dużej rodziny: TOP 10


ZakupowyPoradnik.pl
Logo
Enable registration in settings - general