Jak wybrać zmywarkę dla oszczędnych?

W przypadku urządzeń AGD do kuchni, takich jak piekarnik elektryczny, czy zmywarka, bardzo ważne są niskie koszty ich użytkowania. Gdy na co dzień korzystasz ze zmywarki do naczyń, to możesz naprawdę sporo zaoszczędzić. Gdy wybierzesz sprzęt AGD, który charakteryzuje się niskim poborem prądu i wody, to tym samym zmniejszysz rachunki za media. Podpowiadamy, w jaki sposób możesz wybrać zmywarkę do naczyń o małych kosztach eksploatacji. Powiemy Ci też, na jakie dodatkowe funkcje musisz zwrócić uwagę. Mamy nadzieję, że ten poradnik zakupowy pomoże Ci w znalezieniu idealnej i oszczędnej zmywarki do Twojej kuchni.

Polecane zmywarki dla oszczędnych


back to menu ↑

Jaką zmywarkę do naczyń można nazwać oszczędną?

Automatyczna zmywarka jest sprzętem AGD, który sprawia, że mycie naczyń zabiera o wiele mniej wody, niż tradycyjne zmywanie na zmywaku. Jeżeli zależy Ci na znacznym zmniejszeniu rachunków za wodę w Twoim gospodarstwie domowym, to powinieneś się zastanowić na zakupem tego rodzaju urządzenia. Czym wyróżnia się oszczędna zmywarka do naczyń? Przy poszukiwania optymalnego dla Ciebie modelu powinieneś zwrócić uwagę na kilka podstawowych parametrów. Pierwszym z nich jest wysoka klasa energetyczna. Powinna być ona nie mniejsza niż A. Najlepszym wyborem będzie sprzęt o klasie A +++. Kolejny parametr to niskie zużycie wody w ciągu jednego cyklu. Najbardziej oszczędne zmywarki potrafię zużyć od sześciu do siedmiu litrów na jeden cykl. Ważny jest również mały roczny pobór prądu. Warto jest poszukać takiego modelu, który rocznie zużywania nie więcej niż 180-200 kWh. Sprawdź również, czy wybrany przez Ciebie model zmywarki posiada program eco. Ma on w ofercie dłuższe mycie w wodzie o niższej temperaturze, co umożliwia zmniejszenie zużycia energii elektrycznej. Bardzo istotny jest też program zmywania przy połowie załadunku. Umożliwi Ci to oszczędne zmywanie również w sytuacji, gdy nie uda Ci się zapełnić naczyniami całej zmywarki.

Oszczędna zmywarka

fot. AdobeStock

back to menu ↑

W jaki sposób wybrać zmywarkę, która charakteryzuje się niskim poborem prądu i wody?

Gdy przeglądasz dostępne na rynku zmywarki do naczyń, to możesz mieć naprawdę duży problem z wybraniem jednego, odpowiedniego dla Ciebie modelu. Zmywarki różnią się pomiędzy sobą parametrami, dodatkowymi funkcjami oraz obsługiwanymi programami. Jeżeli zależy Ci na tym, żeby wybrać naprawdę oszczędne urządzenie AGD, to powinieneś wiedzieć, w jaki sposób odczytywać informacje o niskim zużyciu energii elektrycznej i zimnej wody przez zmywarkę. Żeby mieć taką świadomość, powinieneś wiedzieć, ile prądu zużywa standardowa zmywarką oraz porównać określony przez producenta pobór z tą wartością.


Oszczędna zmywarka

fot. AdobeStock

back to menu ↑

Oszczędna zmywarka może być również ekologiczna

Najmniejsze oraz najbardziej przyjazne dla środowiska naturalnego zmywarki do naczyń zużywają mniej więcej 170 kWh w ciągu roku. Oznacza to, że w ciągu miesiąca za korzystanie ze zmywarki zapłacisz tylko 8 zł. Pełnowymiarowe zmywarki do naczyń w klasie A+++ i A++ będą zużywały200-250 kWh rocznie. Oznacza to, że ich standardowe użytkowanie będzie Cię kosztowało miesięcznie od 9 do 12 zł.

back to menu ↑

Jaki jest standardowy pobór wody przez oszczędną zmywarkę?

W czasie jednego cyklu zmywania zmywarka o szerokości 45 centymetrów oraz o wymiarach kompaktowych zużyje od 7 do 9 litrów wody. W internecie możesz znaleźć bardzo wiele rankingów najbardziej oszczędnych modeli zmywarek wśród aktualnie dostępnych na rynku. Zmywarki, które nie są oszczędne i mają standardowe wymiary mogą zużywać nawet 12 litrów wody, więc musisz przyznać, że jest to spora różnica. Jednak mimo wszystko jest to niewiele w porównaniu do jednego zmywania ręcznego. Podczas niego można zużyć nawet 80 litrów wody! Jest to najlepszy argument za tym, żeby rozejrzeć się za dobrej jakości zmywarką. Jest to dość popularny sprzęt AGD, więc naprawdę masz w czym wybierać. Warto jeszcze dodać, że posiadanie zmywarki jest możliwie nawet w niewielkiej kuchni. Jednak wtedy musisz się rozejrzeć za modelem, który ma 45 centymetrów szerokości. Mamy nadzieję, że teraz już wiesz, czym się kierować przy wyborze oszczędnej zmywarki.

back to menu ↑

Ranking zmywarek dla oszczędnych: TOP 10


ZakupowyPoradnik.pl
Logo
Enable registration in settings - general