Czy warto kupić pralkę wirnikową?

Pewnie, gdy myślisz o kupnie pralki wirnikowej, to w Twojej głowie zaczyna się rodzić mnóstwo wątpliwości. Przecież na rynku jest dostępnych tyle modeli, że trudno jest jednoznacznie określić, która opcja będzie najlepsza. Do tego wszystkiego pewnie dochodzi jeszcze określony budżet i to, że musisz wybierać pomiędzy pralką automatyczną, na przykład pralką do zabudowy a pralką wirnikową. Chociaż początkowo możesz mieć wrażenie, że pralki wirnikowe, to urządzenia, które już dawno odeszły do lamusa, to te, które są produkowane dzisiaj, są naprawdę ciekawą alternatywą dla pralek ładowanych od góry.

Polecane pralki wirnikowe


back to menu ↑

Pralka wirnikowa Frania jest doskonale wszystkim znana

Pewnie dla Ciebie, tak samo jak dla wielu innych osób ta pralka wirnikowa jest symbolem pierwszego, nowoczesnego urządzenia w Twoim domu. To były takie czasy, w których o odkurzaczu automatycznym, można było sobie tylko pomarzyć. Pralka Frania miała niezwykle prostą konstrukcję, a mimo to zrewolucjonizowała pranie ręczne. Trzeba było ją wypełnić wodą, a po praniu wyżymać ubrania w wyżymarce albo w oddzielnej wirówce. Aktualnie pralka Frania nadal jest dostępna w sklepach. Współczesne modele pralek wirnikowych nie różnią się swoim wzornictwem oraz jakością wykonania od swoich poprzedniczek. Pralka Frania była urządzeniem praktycznie bezawaryjnym. Nawet, gdy coś się w niej zepsuło, to bardzo szybko i prosto można było ją naprawić. W dodatku pralki wirnikowe, a do takich należy pralka Frania są lekkie oraz stosunkowo niewielkie. Bardzo dobrze sprawdzają się w ciasnych kuchniach i łazienkach. Jeżeli jesteś wielbicielem sprzętów oraz urządzeń w stylu retro, to pralka wirnikowa będzie czymś odpowiednim dla Ciebie. Taka pralka jest w stanie spełnić naprawdę wiele oczekiwań.

back to menu ↑

W jaki sposób działa pralka wirnikowa?

Pralki wirnikowe z zasady bardzo różnią się od pralek automatycznych. Zanim podejmiesz decyzję, że kupujesz jakieś konkretne urządzenie, to warto dowiedzieć się, jak działa pralka wirnikowa. Najbardziej podstawowe modele pralek tego rodzaju to po prostu zbiorniki na wodę z wirnikiem. To właśnie wirnik sprawia całe urządzenie w ruch. Pralki wirnikowe nie posiadała elementów przyłączeniowych do sieci. Musisz taką pralkę napełnić ręcznie oraz opróżnić ją przy pomocy węża. Pralki wirnikowe nie posiadają też żadnych dodatkowych funkcji, poza włącznikiem. Jednak na rynku są dostępne również bardziej rozbudowane modele pralek wirnikowych. Mogą one być wyposażone w bardzo wiele udogodnień, które sprawią, że pranie w nich będzie przyjemniejsze i prostsze.

Pralka wirnikowa

fot. AdobeStock


back to menu ↑

Czy powinieneś wybrać pralkę wirnikową, czy może automatyczną?

Wiele jest tutaj zależne od przeznaczenia urządzenia, miejsca na nie oraz od Twoich indywidualnych przyzwyczajeń. Pralki automatyczne, niezależnie od tego, czy są to pralki ładowane od góry, czy do zabudowy, są praktycznie bezobsługowe. Natomiast ogromną zaletą pralek wirnikowych jest ich bardzo atrakcyjna cena. Najlepiej gdy porównasz sobie zalety i wady obu tych urządzeń. Zalety pralki wirnikowej to: niska cena, prosta konstrukcja, niewielka waga, możliwość używania jej bez konieczności podpinania jej do sieci wodociągowej, małe gabaryty, prostota obsługi, niewielkie zużycie wody oraz szybkość działania. Natomiast wady pralki wirnikowej to: wymaga ona więcej Twojego zaangażowania przy praniu, nie ma w niej żadnych funkcji dodatkowych i nie jest ona w żaden sposób zautomatyzowana, w najprostszych modelach nie ma wirówki, ma mniejszą pojemność niż pralki automatycznej, modele bez możliwości wypompowywania wody potrzebują podpięcia do odpływu w podłodze albo ustawienia na podwyższeniu, konieczne jest oddzielne podgrzewanie w modelach pralek wirnikowych bez grzałki.

Pralka wirnikowa

fot. AdobeStock

back to menu ↑

A jakie zalety i wady ma pralka automatyczna?

Jej największe zalety to praktycznie bezobsługowe działanie, wiele programów prania, wiele opcji dodatkowych, niewielkie rozmiary oraz skuteczne wirowanie bez konieczności przekładania ubrań do samodzielnego bębna. Wśród wad pralek automatycznych należy wymienić między innymi: wysoki koszt i dość dużą awaryjność, a naprawa takiej pralki jest droga albo niemożliwa.

back to menu ↑

Ranking pralek wirnikowych: TOP 10


ZakupowyPoradnik.pl
Logo
Enable registration in settings - general