Jak skutecznie wyczyścić pralkę?

Posiadanie wszystkich urządzeń AGD jest związane z koniecznością czyszczenia oraz pielęgnacji. To samo dotyczy pralki, niezależnie od tego, czy jest to najnowocześniejsza pralka automatyczna, czy mająca już swoje lata pralka wirnikowa. Systematyczne czyszczenia oraz profilaktyczne zabiegi pielęgnacyjne umożliwią Ci wydłużenie jej żywotności i będą miały pozytywny wpływ na jakość Twojego prania. Poniżej pokażemy Ci, jak prawidłowo czyścić pralkę.

Polecane produkty do czyszczenia pralki


back to menu ↑

Na czym polega czyszczenie pralki?

Pralka jest rewelacyjnym środowiskiem do rozwoju mikroorganizmów i pleśni. Poza wilgocią, która błyskawicznie gromadzi się w gumowych uszczelkach oraz we wszelkich zakamarkach, musisz walczyć również z uporczywym szlamem, który tworzy się na skutek niecałkowitego rozpuszczenia się środków piorących. Najgorszym symptomem jest jednak nieprzyjemny zapach, który często zostaje nawet na ubraniach, które wyjąłeś z pralki. Za jego tworzenie odpowiedzialne są kolonie bakterii, które namnażają się w wilgotnej pralce.

Czyszczenie pralki

fot. AdobeStock

back to menu ↑

Jakie elementy w pralce ulegają zabrudzeniu?

Częstotliwość i zakres prac, które są związanie z czyszczeniem pralki jest zależna w dużym stopniu od tego, jak często pierzesz. Ogólnie rzecz biorąc, powinieneś czyścić następujące części w pralce: filtry, bęben, uszczelki, przegródkę na detergenty, obudowę oraz drzwiczki. Tak naprawdę każdy elementy w pralce powinien być regularnie czyszczony. Możesz do tego używać naturalnych środków albo preparatów, które są dostępne w sklepach i przeznaczone do tego rodzaju urządzeń. Najważniejsza jest profilaktyka. To właśnie ona pozwoli Ci zaoszczędzić trudnej pracy i nieprzyjemności, na przykład w formie plam na ubraniach właśnie wyjętych z pralki albo zalanej łazienki. Musisz pamiętać, aby pielęgnować swoją pralkę co najmniej raz na miesiąc. Do każdego prania dodawaj tyle detergentów, ile jest to wymagane. Zbyt duża ilość środków piorących zbiera się w rurach i tworzy bardzo charakterystyczny zapach, który w dalszej kolejności jest przenoszony na ubrania.

Czyszczenie pralki

fot. AdobeStock

back to menu ↑

Jak wyczyścić pralkę domowymi sposobami?

Do najbardziej popularnych domowych sposobów na czystą pralkę należy zaliczyć to, żeby po każdym praniu bardzo dokładnie wysuszyć pralkę. Ta mało pracochłonna czynności pomoże Ci w uporaniu się z większością problemów związanych z pleśnią oraz z nieprzyjemnymi zapachami. W jaki sposób to zrobić? Najważniejsze jest to, żebyś pozwolił pralce wyschnąć po każdym praniu. Zostaw uchylone drzwiczki oraz przegródkę na proszek. Możesz też wytrzeć pralkę do sucha. Poza tym dobrze jest kilka razy w roku wykonać tak zwane pranie pralki. To znaczy należy ustawić cykl prania z wysoką temperaturą bez wkładania do niej ubrań i detergentów. To sprawi, że zabijesz bakterie i przepłukasz wewnętrzny system odprowadzania wody.


Raz na jakiś czas możesz również dodatkowo w miejsce płynu do płukania nalać szklankę octu, który bardzo skutecznie poradzi sobie z zarodkach oraz wszystkimi mikrobami. Do czynności, które powinieneś wykonywać należy również dokładne czyszczenie szufladki. Trzeba najpierw ją wyjąć z pralki zgodnie z instrukcją, jaką stworzył producent. W dalszej kolejności musisz ją namoczyć w letniej. Po pewnym czasie przy zastosowaniu gąbki albo miękkiej szczoteczki musisz starannie wyczyścić z pozostałości detergentów i ewentualnych pozostałych zabrudzeń pralkę. Zanim ponownie zamocujesz szufladkę, to dobrze jest wyczyścić też powstałą wolną przestrzeń za pomocą wilgotnej szmatki. W dalszej kolejności wytrzyj ją do sucha. Szufladka musi być sucha. Doskonale wiemy o tym, że kamień z twardej wody jest problemem w bardzo wielu gospodarstwach domowych. Jego osadzanie się na pralce może być powodem trwałego uszkodzenia, w szczególności bębna i grzałki. W dodatku ten proces jest na pierwszy rzut oka niedostrzegalnych. Jednym z symptomów, że woda jest zbyt twarda są szorstkie ubrania po praniu. Dlatego powinieneś odkamieniać pralkę w czacie jej użytkowania. Możesz to zrobić za pomocą octu albo kwasku cytrynowego. Dobrze jest również kupić filtr do wody.

back to menu ↑

Ranking produktów do czyszczenia pralki: TOP 10


ZakupowyPoradnik.pl
Logo
Enable registration in settings - general