Lodówka turystyczna – jaką warto wybrać?

Wiosna i lato to czas, w których pewnie tak samo, jak wszyscy najwięcej podróżujesz i uwielbiasz spędzać czas na świeżym powietrzu. Organizujesz wtedy z radością spotkania ze znajomymi i rodzinne pikniki. Jednak, gdy chcesz zjeść posiłek na świeżym powietrzu z dala od domu, to z pewnością przyda Ci się funkcjonalna lodówka turystyczna. Dzięki niej przechowasz żywność w niezmienionym stanie. Lodówka turystyczna jest takim urządzeniem, z którego z powodzeniem będziesz mógł korzystać przez cały rok, nie tylko gdy na zewnątrz panuje upał. W tym poradniku zakupowym podpowiemy Ci, jaką wybrać lodówkę turystyczną?

Polecane lodówki turystyczne


back to menu ↑

Jakie są najpopularniejsze rodzaje lodówek turystycznych?

Ogólnie rzecz biorąc, wyróżniamy dwa rodzaje lodówek turystycznych. Są to modele na wkłady mrożące i lodówki elektryczne. Pierwszy typ lodówek turystycznych jest bardzo komfortowy, ponieważ do swojego funkcjonowania nie potrzebuje żadnego dodatkowego zasilania. To bardzo dobry model lodówki turystycznej do zabrania jej w teren. Niską temperaturę w środku urządzenia dają specjalne wkłady mrożące. W dodatku ścinki lodówki turystycznej są wykładane warstwą izolacyjną zrobioną ze styropianu albo pianki poliuretanowej.  Ten typ lodówek charakteryzuje się niską wagą i atrakcyjną ceną. Jego ważnym mankamentem jest jednak to, że wkłady mrożące obniżają temperaturę wyłącznie do określonej wartości (około 12 stopni Celsjusza) oraz tylko przez określoną ilość czasu. Zazwyczaj nie przekracza on 12 godzin.

Lodówka turystyczna

fot. AdobeStock

back to menu ↑

Najważniejsze cechy lodówek elektrycznych

Gdy zależy Ci na utrzymaniu niskiej temperatury przez długi czas, to radzimy Ci wybrać lodówkę elektryczną. Tego rodzaju lodówki turystyczne znowu można podzielić na dwie grupy: elektryczne lodówki samochodowe oraz kompresorowe. Urządzenia elektryczne, żeby mogły prawidłowo działać potrzebują stałego podłączenia do prądu. Większość z tych lodówek turystycznych będziesz mógł podłączyć do zwykłego, standardowego gniazda w domu o napięciu 230–240 V, oraz do zapalniczki w samochodzie. To sprawia, że bez problemu możesz korzystać z tego rodzaju lodówki w podróży. Tego typu lodówki turystyczne dodatkowo możemy podzielić na zasilane napięciem 12 lub 24 V. Zdecydowana większość samochodów posiada tego rodzaju gniazdka. Podłączenie do niego lodówki turystycznej nie powinno być żadnym problemem.

back to menu ↑

Lodówka elektryczna z wkładem mrożącym


Ważną wiadomością jest również fakt, że większość lodówek turystycznych zasilanych elektrycznie ma też wkłady mrożące. Oznacza to, że możesz utrzymać niską temperaturę w lodówce pod odłączeniu jej od gniazdka samochodowego. Wiele modeli elektrycznych lodówek turystycznych jest wyposażona w technologię termoelektryczną. To sprawia, że taka lodówka może nie tylko zmniejszyć temperaturę do 10 stopni Celsjusza, ale też podwyższyć ją nawet do około 50 stopni Celsjusza. Jednak lodówki turystyczne z tego rodzaju udogodnieniami są zazwyczaj o wiele droższe. Elektryczne lodówki kompresorowe są urządzeniami wyposażonymi w specjalny kompresor. To sprawia, że ich działanie jest podobne do zwykłych domowych lodówek, na przykład lodówek do zabudowy. Tego rodzaju lodówki turystyczne wyróżniają się wręcz nieprawdopodobną wydajnością. Można je porównywać nawet z domowymi lodówkami wolnostojącymi. Elektryczne lodówki kompresorowe turystyczne mogą również obniżyć temperaturę nawet do zera stopni Celsjusza. Ich wadą jest to, że potrzebują one nieustannego podłączenia do prądu. To sprawia, że tego typu lodówki turystyczne nie będą odpowiednie na plażę, ani na piknik. Ich kolejną bardzo dużą wadą jest wyjątkowo wysoki koszt zakupu. Dobrej jakości elektryczna lodówka turystyczna kosztuje ponad 2000 złotych.

Lodówka turystyczna

fot. AdobeStock

back to menu ↑

Jaką pojemność lodówki turystycznej wybrać?

Gdy wybierasz lodówkę turystyczną, to powinieneś zwrócić uwagę na jej najważniejsze parametry. Zaraz po typie chłodzenia trzeba też wziąć pod uwagę jej pojemność. Powinieneś się kierować zasadą, która mówi o tym, że im bardziej pojemna jest lodówka, tym korzystniej dla Ciebie. Musisz pamiętać też o tym, że pojemność standardowej, domowej lodówki to zazwyczaj 150 litrów. Dzięki temu będziesz miał lepsze porównanie.

back to menu ↑

Ranking lodówek turystycznych : TOP 10


ZakupowyPoradnik.pl
Logo
Enable registration in settings - general