Szczoteczka soniczna czy elektryczna – którą wybrać?

Mycie zębów jest pewnie dla Ciebie tak oczywistą czynnością jak zjedzenie śniadania, czy wypicie kawy z ekspresu ciśnieniowego. Zgadzamy się z Tobą, że mycie zębów jest najważniejszą czynnością higieniczną, która umożliwia Ci utrzymanie całej jamy ustnej w odpowiedniej kondycji. Czyszczenie zębów można wykonywać za pomocą tradycyjnych szczoteczek ręcznych albo zaawansowanych technologicznie szczoteczek elektrycznych. Te drugie zaczynają być coraz bardziej popularne. W dodatku bardzo wielu dentystów je zwyczajnie poleca. Tego rodzaju szczoteczki możemy podzielić na elektryczne z małą główką oraz soniczne. Czym różnią się te dwa urządzenia AGD? Na jakiej zasadzie działają? Która z nich będzie bardziej odpowiednia dla Ciebie?

Polecane szczoteczki elektryczne


back to menu ↑

W jaki sposób działa szczoteczka soniczna?

Główka w tego rodzaju szczoteczce posiada podłużny, opływowy kształt, który trochę przypomina ten w szczoteczkach manualnych. Szczoteczka soniczna porusza się z boku na bok z prędkością około 31 000 na minutę. To w znacznym stopniu przewyższa ilość ruchów, które możesz wykonać w czasie szczotkowania tradycyjnego. Właśnie dlatego szczoteczka soniczna jest w stanie zlikwidować o wiele więcej płytki nazębnej niż szczoteczka zwykła, ręczna. W dodatku chmura bąbelków, która jest wytwarzana za sprawą fali dźwiękowej w mieszaninie śliny oraz pasty do zębów przenosi składniki pasty do trudno dostępnych miejsc i tym samym niezwykle skutecznie oczyszcza ona przestrzenie między zębowe. Rezultatem tych wszystkich działań jest rozbijanie płytki nazębnej, likwidowanie przebarwień oraz osadów z powierzchni szkliwa. W dodatku za pomocą szczoteczki sonicznej możesz doczyścić nawet bardzo trudno dostępne miejsca. Takiego rezultatu nie będziesz mógł uzyskać, gdy będziesz stosował tylko i wyłącznie szczoteczkę manualną. Ludzka ręka nie jest w stanie wykonać tak błyskawicznych i jednocześnie charakterystycznych ruchów. Musisz pamiętać o tym, że przy używaniu szczoteczki sonicznej zaleca się wykonywanie dodatkowego ruchu ręką. Mamy tutaj na myśli takie wymiatanie jak przy czyszczeniu zębów szczoteczką manualną. Wibrujący ruch główki szczoteczki z boku na bok, rozbija płytkę bakteryjną. Natomiast osad musisz już usunąć mechanicznie u lekarza stomatologa.

Szczoteczka elektryczna

fot. AdobeStock


back to menu ↑

W jaki sposób funkcjonuje szczoteczka elektryczna z małą okrągłą główką?

Okrągła główką szczoteczki elektrycznej porusza się w 3D. To sprawia, że z łatwością może ona dotrzeć do wszystkich partii zębów. Włókna szczoteczki bardzo precyzyjnie obejmują każdy ząb z osobna. Dzięki temu nawet zęby, które znajdują się z tyłu są dokładnie wyszorowane. Zastosowany w tego rodzaju szczoteczce ruch główki skutecznie rozbija i wymiata osady oraz płytkę bakteryjną z powierzchni zębów. Tego rodzaju szczoteczka elektryczna jest również niezwykle skuteczna w przypadku oczyszczania przestrzeni między zębami. Gdy włączysz szczoteczkę z ruchomą główką, to tak samo, jak w przypadku szczoteczki sonicznej, usłyszysz dźwięki, a w mieszance śliny oraz pasty, będziesz mógł zobaczyć chmurę bąbelków. Szczoteczki elektryczne z okrągłą główką mogą działać w technologii 2D albo nawet 3D.

Szczoteczka elektryczna

fot. AdobeStock

Co to oznacza w praktyce? Tyle, że modele 2D realizują ruchy oscylacyjno-rotacyjne. Natomiast modele 3D wykonują ruchy oscylacyjno-rotacyjno-pulsacyjne. Główka szczoteczki 2D porusza się raz w prawo raz w lewo w zakresie 45 stopni. Warto już prawie na sam koniec wspomnieć o tym, że włókna szczoteczki elektrycznej również są wprawiane w drżenie oraz sprawiają, że płytka nazębna mniej się osadza. Łatwiej jest też są usunąć w gabinecie dentystycznym. Chcemy tutaj podkreślić jeszcze, że szczoteczki 3D, to znaczy działające oscylacyjno-rotacyjno-pulsacyjnym poza dwiema wyżej wymienionymi funkcjami, potrafią jeszcze pulsować, czyli poruszać się do przodu i do tyłu. To połączenie ruchów w bardzo dużym stopniu zmniejszy odkładanie się kamienia nazębnego oraz zmniejszy liczbę wizyt w gabinecie stomatologicznym. Systematyczne stosowanie szczoteczki elektrycznej z małą główką, pozwoli Ci pozbyć się większości problemów z zębami.

back to menu ↑

Ranking szczoteczek elektrycznych: TOP 10


ZakupowyPoradnik.pl
Logo
Enable registration in settings - general