Jaki okap kominowy wybrać?

Tradycyjny, wydajny i pasuje do każdego stylu wnętrza. Taki właśnie jest okap kominowy. Jest bardzo potrzebnym sprzętem AGD w kuchni. Powinieneś zastanowić się nad jego zakupem, w szczególności wtedy, gdy dużo gotujesz. Okap kominowy oczyści powietrze z tłustych osadów, pary oraz drobnoustrojów. Gdy zamontujesz go do ściany, to bardzo dobrze połączy się z Twoim układem szafek. Zanim jednak podejmiesz decyzję o zakupie okapu kominowego, to sprawdź, jaki model będzie najbardziej odpowiedni do Twojego mieszkania.

Polecane okapy kominowe


back to menu ↑

Co się dzieje z zanieczyszczonym powietrzem, które dostaje się do okapu?

Po pierwsze oczyszczone może wrócić do pomieszczenia. Po drugie może ulotnić się z niego na zawsze. Chociaż obie metody umożliwiają przefiltrowanie zanieczyszczeń, to o wiele bardziej skuteczny jest oczywiście ten drugi sposób. Właśnie tak funkcjonuje wyciąg, który jest odpowiednio podłączony do przewodu wentylacyjnego. Likwiduje nieprzyjemne zapachy oraz opary. Dobrze, gdy w kuchni zamontujesz również drugą kratkę wentylacyjną. Będzie ona odpowiedzialna za ciągłą wymianę powietrza. Na takie rozwiązanie niestety nie możesz sobie pozwolić, jeżeli mieszkasz w bloku, ponieważ w takim miejscu cała kondygnacja jest podłączona do jednego ciągu wentylacyjnego. Nie możesz również w bloku montować wyciągu, który odprowadza spaliny, na przykład z kuchni gazowej albo z kozy grzewczej. Takie działania grożą zaczadzeniem! Bardzo złym pomysłem jest również stosowanie okapów kominowych w domach z systemem wentylacji mechanicznej, zarówno z odzyskiem ciepła, jak i bez niego. W takiej sytuacji musisz zdecydować się na wybór pochłaniacza powietrza. Takie urządzenie pracuje w trybie zamkniętym. Oczyszczone powietrze powraca z powrotem do pomieszczenia. W pierwszej kolejności przechodzi ono przez filtry tłuszczonej, a później filtr węglowy likwiduje nieprzyjemne zapachy oraz drobne zanieczyszczenia. Niestety tego rodzaju pochłaniacze zapachów są mniej wydajne i dużo głośniejsze niż wyciągu. Konieczna jest również systematyczna wymiana filtrów węglowych.

Okap kominowy

fot. AdobeStock


back to menu ↑

W jaki sposób zamontować okap kominowy przyścienny?

Ten typ okapu mocuje się do ściany oraz podłącza się bezpośrednio do przewodu wentylacyjnego, gdy funkcjonuje on w trybie wyciągu. Co trzeba wiedzieć na temat montażu okapu kominowego przyściennego? Ważna jest solidna ściana. Cienki kartongips nie będzie w stanie udźwignąć tak ciężkiego urządzenia. O wiele lepiej w tym przypadku sprawdzą się pustaki, cegły albo beton. A co z zasilaniem? Blisko miejsca, w którym będzie zamontowany okap kuchenny, musi znaleźć się kabel doprowadzający energię elektryczną o mocy od 220 do 240 V i płaskie gniazdo natynkowe. Natomiast im krótsza i gładsza będzie rura bez zagięć, tym okap będzie pracował ciszej i wydajniej. Pewnie tak jak każdemu zależy Ci na tym, żeby rura do okapu była w jak najmniejszym stopniu widoczna. Najczęściej jest ona chowana w specjalnej maskownicy, która jest dołączana do okapu kominowego przez producenta. Gdy ta rura okaże się zbyt krótka, to możesz użyć przedłużki. Otwór wentylacyjny do tego rodzaju urządzeń możesz zamontować w suficie albo na ścianie.

Okap kominowy

fot. AdobeStock

back to menu ↑

Jak dobrać odpowiednią szerokość oraz głębokość okapu kominowego?

Właściwe dobranie rozmiarów okapu kominowego jest istotne przede wszystkim z praktycznego punktu widzenia. O czym musisz pamiętać? Wielkość okapu dobierz do wymiarów kuchenki. Najlepiej, gdy urządzenia AGD będą od siebie trochę szersze. Wtedy będą funkcjonowały o wiele wydajniej, ponieważ będą pochłaniały opary powietrza uciekające na boki oraz będą chroniły sąsiadujące z nimi meble. Najlepiej jest dodać do nich około 20 centymetrów. Klasyczne okapy kominowe do kuchni posiadają szerokość od 50 do 150 cm przy głębokości około 50 cm. Do niewielkiej kuchni najlepszym wyborem będą modele skośne. Takie najpłytsze okapy kominowe mają głębokość 30 centymetrów. Na pewno taki okap nie będzie Ci przeszkadzał w czasie gotowania. Wysokość, na której będzie widział okap powinna być dopasowana do wzrostu Twojego i pozostałych użytkowników.

back to menu ↑

Ranking okapów kominowych : TOP 10


ZakupowyPoradnik.pl
Logo
Enable registration in settings - general