Okap sufitowy – czy warto jest kupić najtańszy model?

Okap sufitowy to często wybierany rodzaj tego urządzenia. Ma on jednocześnie wysoką jakość i nowoczesny wygląd. Jednak zakup taniego okapu sufitowego nie jest dobrym pomysłem. Okap sufitowy zazwyczaj stanowi alternatywę dla okapów wyspowych lub okapów kominowych. Może je również z dużym powodzeniem zastępować. Okap sufitowy ma to do siebie, że jest praktycznie niewidoczny i bardzo dobrze komponuje się z otoczeniem. Jest on zazwyczaj wybierany przez osoby, które cenią sobie urządzenia kuchenne, które nie są nachalne. Wiele z okapów sufitowych po prostu ukrywa się w suficie. Swoim wyglądem do złudzenia przypominają one nowoczesne lampy. Okap sufitowy zajmuje niewiele miejsca. Może bardzo skutecznie usunąć z powietrza wszelkie zanieczyszczenia, które powstają w czasie przygotowywania posiłków. Radzimy Ci zwrócić szczególną uwagę na kilka istotnych kwestii, które są związane z okapami sufitowymi. Podpowiemy Ci też, dlaczego lepiej jest nie inwestować w najtańsze modele tego rodzaju okapów.

Polecane okapy sufitowe


back to menu ↑

Czym charakteryzuje się okap sufitowy?

Okapy sufitowe, jak mówi sama ich nazwa, są przeznaczone do zamontowania ich w suficie. Gdy przymocujesz okap do sufitu właściwego, to będzie on trochę wystawał poza jego powierzchnię. Gdy natomiast obniżysz sufit w kuchni lub w salonie o jakieś od 20 centymetrów do 30 centymetrów, to okap sufitowy całkowicie scali się z sufitem. Znaczy to w praktyce, że utworzy on z nim równą powierzchnię. Nie będzie wystawał poniżej. W przypadku, gdy zależy Ci na zniwelowaniu różnicy pomiędzy kuchnią a salonem, to taki okap sufitowy będzie dla Ciebie naprawdę najlepszym możliwym rozwiązaniem. Gdy Twoim priorytetem jest zostawienie okapu trochę bardziej widocznego i chcesz go podkreślić, to wybierz model, który będzie delikatnie wystający. Za sprawą wbudowanego oświetlenia bardzo dobrze będzie widoczna powierzchnia robocza w kuchni oraz przestrzeń wokół niej. Okap sufitowy może wystawać poza jego powierzchnię albo zupełnie się z nią zrównywać.

Okap sufitowy

fot. AdobeStock


back to menu ↑

Czy okap sufitowy ma silnik zewnętrzny?

Gdy masz w kuchni okap sufitowy wysokiej jakości, to jednocześnie masz więcej możliwości. Możesz na przykład przenieść jego silnik poza kuchnię. To sprawi, że urządzenie AGD będzie funkcjonowało praktycznie bezgłośnie. Będziesz słyszał tylko lekki szum przepływającego powietrza. Tego rodzaju urządzenie działa na ten samej zasadzie jak okap z silnikiem zewnętrznym. Wśród nich możemy wyróżnić:  silniki poddaszowe, silniki montowane na dachu i silniki zewnętrzne montowane na elewacji. Najważniejsza w silnikach zewnętrznych jest możliwość zamontowania ich w pomieszczeniu, które jest w dużym stopniu oddalone od miejsca, którym gotujesz. Możesz zamocować taki silnik zewnętrzny nawet poza budynkiem. Dzięki temu zyskujesz ciche, wydajne oraz bardzo skutecznie działające urządzenie kuchenne. Silniki zewnętrzne możesz zamontować we wszystkich typach okapów kuchennych. Jedynym warunkiem jest to, żeby posiadały one rurę wentylacyjną. W mniej kosztownych modelach okapów sufitowych możesz zamocować silnik zewnętrzny najdalej trzy metry od miejsca, w którym zamontujesz okap kuchenny. Dobrze jest wybrać okap sufitowy z turbiną zewnętrzną, ponieważ posiada on wydajny silnik i pracuje cicho. Silnik zewnętrzny możesz jeszcze dodatkowo obudować. Takie rozwiązanie polecamy Ci w szczególności wtedy, gdy zależy Ci na tym, aby okap sufitowy był praktycznie niesłyszalny w pomieszczeniu, w którym jest podłączony. Nie jest to konieczność. Wystarczy, że silnik zewnętrzny na poddaszu postawisz na przykład na styropianie lub zawiesisz go na ceglanej ścianie. Oba te pomysły sprawią, że dźwięki będą doskonale wychwytywane i tłumione. To sprawi, że w pomieszczeniach, które sąsiadują z poddaszem będzie naprawdę cicho.

Okap sufitowy

fot. AdobeStock

back to menu ↑

Jaka jest jakość wykonania okapów sufitowych?

Gdy wybierzesz tani okap sufitowy, to będzie się to wiązało z bardzo dużym ryzykiem. Szybko mogą pojawić się na nim rdzawe plamy i po prostu będzie on wyglądał nieestetycznie. Tanie okapy są produkowane z gorszej jakości stali. Chociaż na pierwszy rzut oka nie jest to widoczne.

back to menu ↑

Ranking okapów sufitowych: TOP 10


ZakupowyPoradnik.pl
Logo
Enable registration in settings - general