Jakie są wady i zalety okapu podszafkowego?

Wybór okapu kuchennego, niezależnie od tego, czy jest to okap kominowy, czy sufitowy, jest jednym z najważniejszych aspektów tworzenia przestrzeni kuchennej. Jeżeli nie masz pewności, jaki model będzie pasował do warunków w Twoim pomieszczeniu, to od razu podpowiemy Ci, że okap podszafkowy będzie naprawdę doskonałym rozwiązaniem. Jest on chyba najbardziej uniwersalnym spośród wszystkich okapów. Na co powinieneś zwrócić uwagę, czy wybierasz ten rodzaj okapu kuchennego?

Polecane okapy podszufladkowe


back to menu ↑

Kiedy warto jest wybrać okap podszafkowy?

Okap podszafkowy to rozwiązanie, które jest odpowiednie naprawdę do każdej kuchni, bez względu na jej rozmiar oraz rozplanowanie pozostałych elementów wyposażenia w tym pomieszczeniu. Tak samo, jak zmywarkę do zabudowy, okap podszafkowy zazwyczaj montuje się w pomieszczeniu, w którym nie ma miejsca na żaden inny model okapu kuchennego. Okapy podszafkowe najbardziej popularne są między innymi w niewielkich kuchniach oraz w takich pomieszczeniach, w których trudno jest podłączyć się do wentylacji. Okapy podszafkowe występują zazwyczaj w dwóch rozmiarach: 30 i 60 cm. Gdy zastanawiasz się nad tym, w jaki sposób zamontować okap podszafkowy, to powinieneś spojrzeć na jego nazwę. Ma ona bardzo duże znaczenie. Taki okap jest przeznaczony do zamontowania go na spodzie szafki, która jest podłożona bezpośrednio pod kuchenką gazową albo elektryczną. Możesz również taki okap kuchenny zamontować bezpośrednio na ścianie. Jednak jest to mało popularne i komfortowe rozwiązanie. Jednak taki montaż powoduje, że ten model okapu kuchennego jest całkowicie niezależny od wszystkich innych urządzeń AGD w Twojej kuchni. Dzięki temu możesz o wiele swobodniej ją urządzać.

Okap podszafkowy

fot. AdobeStock


back to menu ↑

Na co powinieneś zwrócić szczególną uwagę podczas wybierania okapu podszafkowego?

Odpowiedni okap podszafkowy, to taki, który skutecznie oczyści powietrze w Twojej kuchni. Jak sprawdzić, czy konkretny model okapu kuchennego będzie dla Ciebie wystarczający? Jego wydajność jest określana w metrach sześciennych przefiltrowanego powietrza na godzinę. Im ta wartość jest wyższa, tym lepiej. Najbardziej skuteczny okap podszafkowy to taki, który może przefiltrować co najmniej sześciokrotnie całe powietrze we wnętrzu przez godzinę. Zanim kupisz konkretny model okapu podszafkowego, to zmierz kubaturę pomieszczenia oraz wylicz, jakiej wydajności okapu kuchennego potrzebujesz. Przy wybieraniu okapu podszafkowego powinieneś również uwzględnić jego wielkość. Najbardziej optymalny okap kuchenny to taki, który jest trochę szerszy od kuchenki. Tylko wtedy będziesz mógł bez problemu zlikwidować z powietrza zanieczyszczenia, które wytworzyły się w czasie gotowania. W przypadku wyboru okapu podszafkowego bardzo ważną rolę odgrywa filtr, który będzie odpowiedni do likwidowania zanieczyszczeń oraz lotnych cząsteczek tłuszczu z powietrza. Standardowo w okapach podszafkowych znajdują się filtry filcowe. Jednak bardziej ekonomiczne są te wyprodukowane z aluminium, ponieważ masz możliwość ich wielokrotnego czyszczenia oraz używania ich przez długi czas. Warto też zatroszczyć się o to, żeby wybrany przez Ciebie okap podszafkowy miał dodatkowy filtr węglowy, który ochroni Cię przed przykrymi zapachami.

Okap podszafkowy

fot. AdobeStock

back to menu ↑

Jakie najważniejsze zalety mają okapy podszafkowe?

Okap podszafkowy jest rozwiązaniem, które wręcz idealnie nadaje się do niewielkich kuchni, których każdy centymetr przestrzeni liczy się podwójnie. Okap podszafkowy znacznie ułatwia aranżację wnętrza, bo ma małe rozmiary i nie wiąże się z koniecznością podłączania go do wentylacji. To sprawia, że okap podszafkowy można umieścić praktycznie w każdym miejscu w pomieszczeniu. Ten rodzaj okapu, jak sama jego nazwa wskazuje montuje się pod szafką. To sprawia, że dowolnie możesz rozplanować przestrzeń nad kuchenką. Gdy wybierasz okap kuchenny podszafkowy, to otrzymujesz jednocześnie dodatkowe miejsce do przechowywania drobiazgów, na przykład przypraw, które w czasie gotowania zawsze powinny być w zasięgu ręki. Minusem tych okapów jest to, że nadają się tylko i wyłącznie do niewielkich pomieszczeń.

back to menu ↑

Ranking okapów podszufladkowych: TOP 10


ZakupowyPoradnik.pl
Logo
Enable registration in settings - general