Jaki okap do kuchni z wyspą?

Kuchnia z otwartą przestrzenią jest bardzo modnym trendem w aranżacji wnętrz w ostatnich latach. Jeżeli chodzi o wybór tego rodzaju wystroju, to bardzo dobrym rozwiązaniem będzie zdecydowanie się na wyspę kuchenną. Da Ci ona możliwość praktycznego zagospodarowania środkowego obszaru Twojej kuchni. W dodatku, jeżeli zapewnisz do nie dostęp z każdej strony, to będzie Ci łatwiej przygotowywać posiłki wspólnie z rodziną. Jeżeli zależy Ci na tym, żeby zapobiec przedostawaniu się różnego rodzaju zapachów, które tworzą się w czasie gotowania i smażenia i innych pomieszczeń, to jak najbardziej powinieneś pomyśleć o zamontowaniu w kuchni odpowiedniego dla Ciebie okapu.

Polecane okapy do kuchni z wyspą


back to menu ↑

Jaki okap wybrać do kuchni z wyspą?

Do kuchni, w której płyta grzewcza, na przykład płyta indukcyjna jest umieszczona w środkowej części wnętrza w wyspie, bardzo często wybiera się okap kuchenny wyspowy. Montuje się go do sufitu przez doprowadzenie komina do wyciągu wentylacyjnego. Konstrukcja i w ogóle obudowa okapu wyspowego może być wyjątkowo ciekawą dekoracją kuchni. Gdy decydujesz się na kupno okapu wyspowego, to tak naprawdę masz do wyboru bardzo dużo różnych modeli. Różnią się one między sobą funkcjonalnością, wyglądem, wzornictwem oraz oczywiście ceną. Gdy weźmiemy pod uwagę, że wyspa kuchenna jest montowana standardowo w kuchniach o dużej powierzchni, to dojdziemy do prawidłowego wniosku, że okapy kominowego mają mocne silniki i bardzo dużą wydajność. Można też wywnioskować, że nie są one odpowiednie do niewielkiej kuchni.

Gdy wybierasz okap wyspowy, to powinieneś zwrócić uwagę na właściwe dopasowanie jego wymiarów do rozmiarów płyty grzewczej. Okap nie może być węższy niż płyta. Tylko okapy cylindryczne z pochłanianiem szczelinowym mogą mieć mniejszą szerokość niż płyta. Kolejnym parametrem, o którym koniecznie musisz pamiętać, wybierając okap wyspowy jest jego poziom hałasu. Ciche funkcjonowanie okapu wyspowego nie będzie zakłócało rozmów, które będą prowadzone przy wyspie kuchennej przy wspólnym gotowaniu. Jak pewnie już sam zauważyłeś większość życia rodzinnego koncentruje się w kuchni. Na drugim miejscu znalazł się salon. Gdy zastanawiasz się nad zakupem okapu wyspowego, to poza bardzo istotnymi parametrami technicznymi, powinieneś również zwrócić uwagę na jego stylistykę. Okap, tak samo, jak inne urządzenia AGD, które są w kuchni, na przykład zmywarka do zabudowy, powinien współgrać z ogólnym jej wystrojem. Nowoczesne okapy wyspowe mogą swoim wyglądem do złudzenie przypominać designerskie lampy. Możesz też zamontować w swojej kuchni kolorowy pochłaniacz. W bardzo szerokiej ofercie okapów kuchennych możesz znaleźć również urządzenia, które będą pasowały do kuchni urządzonej w stylu retro albo rustykalnym. Nowoczesne modele okapów wyspowych mogą posiadać na przykład halogenowe podświetlenie, cyfrowy wyświetlacz albo kilka trybów pracy.

Okap wyspowy

fot. AdobeStock


back to menu ↑

Czy warto jest wybrać okap sufitowy?

Jeżeli wiszący nad wyspą okap zaburza Twoją wizję aranżacji kuchni, to bardzo dobrym pomysłem będzie zakup okapu sufitowego. Montuje się go w suficie podwieszanym albo na specjalnie do tego przygotowanej konstrukcji. Jeżeli nie posiadasz takiej możliwości, to na rynku występują również takie urządzenia, które nie wymagają montażu na suficie podwieszanym. Działają one jako pochłaniacz albo jako wyciąg. Bardzo dużym atutem okapów sufitowych jest to, że nie są one dominującym elementem w aranżacji kuchni i od razu nie nadają jej pewnego określonego stylu. Tak naprawdę okapy sufitowe są praktycznie niewidoczne. Można je traktować jak dodatkowy plafon. Taki okap jest niezwykle nowoczesny i z pewnością przypadnie do gustu wielu osobom.

Okap wyspowy

fot. AdobeStock

back to menu ↑

A może najlepszym rozwiązaniem będzie okap kuchenny blatowy?

Trzeba przyznać, że jest to bardzo interesująca propozycja. Tego rodzaju okapy kuchenne są przeznaczone do montażu w blacie przy płycie albo przy kuchni gazowej. Są one dostępne w dwóch wersjach. Mogą być umieszczone w blacie na stałe lub wysuwane z niego. Silnik urządzenia jest dokładnie schowany w szafce kuchennej.

back to menu ↑

Ranking okapów do kuchni z wyspą: TOP 10


ZakupowyPoradnik.pl
Logo
Enable registration in settings - general