Jaki okap przyścienny wybrać do kuchni?

Okap przyścienny jest pomocny w otrzymywaniu czystego powietrza w kuchni. Pomaga również w utrzymaniu porządku w kuchni. Jednym z najczęściej wybieranych przez użytkowników jest właśnie okap przyścienny. Czym on się charakteryzuje? Jaki model będzie dla Ciebie najbardziej korzystny? Kuchenny okap jest bardzo potrzebny elementem wyposażenia każdej kuchni. Dzięki niemu zapach smażonej ryby lub kapusty nie będzie przenikał do salonu, ani do kuchni. W dodatku tłuszcz nie osadza się na ścianach, ani na piekarniku elektrycznym. Ze względu na to, że większość płyt kuchennych, w tym również płyt indukcyjnych jest usytuowanych przy ścianach, to najbardziej oczywistym wyborem jest okap przyścienny.

Polecane okapy przyścienne


back to menu ↑

Okap przyścienny powinien być dopasowany do wnętrza

Okap przyścienny stał się tak popularny ze względu na to, że w najbardziej powszechnym planowaniu przestrzeni roboczej w kuchni, płytę kuchenną umieszcza się w zabudowie szafkowej wzdłuż ścian pomieszczenia. Okapy tego rodzaju posiadają charakterystyczny komin, który zostaje podłączony do otworu wentylacyjnego. Pomaga on w zamaskowaniu rury odprowadzającej zanieczyszczenia do szybu wentylacyjnego. Okapy przyścienne występują w wymiarach, które umożliwiają im perfekcyjne dopasowanie się do wnęki między szafkami. Ich standardowa szerokość wynosi 50, 60, 80 lub 90 cm. Jednak na rynku są dostępne również okapy przyścienne o szerokości 40 lub 120 cm. Gdy dobierasz okap przyścienny, to musisz pamiętać o tym, że zawsze musi być on szerszy niż kuchenka. Nie chodzi nam tutaj tylko o kwestie estetyczne, chociaż one również są bardzo ważne. Wymiary okapu przyściennego wpływają bardzo mocno na jego wydajność. Gdy okap przyścienny jest szerszy od kuchenki, to szybciej będzie mógł on wyłapać wszystkie zanieczyszczenia. Wybór okapów przyściennych jest tak gigantyczny, że z pewnością łatwo dobierzesz odpowiedni model pasujący do kolorystyki zabudowy i do stylu kuchni. Do kuchni rustykalnej możesz z powodzeniem wybrać stylizowane na retro okapy gliniane w kolorze miedzy albo miedziane lub w kształcie latarni. Najczęściej klasyczne okapy przyścienne mają wykończenie w kolorze stali inox. Bardzo popularne są również okapy kominowe w kolorach czerni, bieli lub grafitu ze szklaną przednią częścią. Bardzo dobrze pasują one do kuchni w stylu nowoczesnym. Tafle szkła mogą być dzielone albo ustawiane pod różnymi kątami nachylenia. Najbardziej nowoczesne okapy przyścienne mają formę prostopadłościanu albo tuby. Bardzo dobrze będą pasowały do kuchni w stylu industrialnym albo loftowym.

Okap przyścienny

fot. AdobeStock


back to menu ↑

Jak dopasować okap przyścienny do Twoich indywidualnych potrzeb?

Okap przyścienny, tak samo jak pozostałe typy okapów może pełnić rolę wyciągu, czyli pracować w trybie otwartym albo może być tylko pochłaniaczem. Wtedy pracuje w trybie zamkniętym. Nie ma wtedy dostępu do kanału wentylacyjnego. Jeżeli możesz go podłączyć do przewodu kominowego i może on pracować jako wyciąg, to wtedy taki okap jest o wiele bardziej wydajny. Wydajność okapu przyściennego powinna być dopasowana do kubatury kuchni. Parametr wydajności to jeden z najważniejszych, jeżeli chodzi o wybór okapu. Wydajność jest podawana w metrach sześciennych na godzinę (m³/h). Właściwie dobrany okap musi mieć wydajność, która zapewnia przefiltrowanie lub wymianę całego powietrza w pomieszczeniu co najmniej sześć razy przez godzinę. Okap przyścienny, który ma wyższą wydajność będzie odpowiednim wyborem również w sytuacji, gdy odległość kratki systemu wentylacyjnego od kuchenki gazowej jest duża.

Okap przyścienny

fot. AdobeStock

Gdy wybierasz okap przyścienny, to uwzględnij to, jaki hałas będzie on generował. Najczęściej im wyższa jest wydajność okapu przyściennego, tym niestety jest on głośniejszym. Klasycznie to zazwyczaj jest 55-70 dB. Im ta wartość jest wyższa, tym poziom hałasu też jest wyższy. Okapy przyścienne mogą być wyposażone w różne filtry, które mają bardzo duży wpływ na ich funkcjonalność. Okapy przyścienne mogą posiadać na przykład filtry przeciwtłuszczone. Najczęściej są one wykonane z aluminium. Mają one formę siateczki.

back to menu ↑

Ranking okapów przyściennych : TOP 10


ZakupowyPoradnik.pl
Logo
Enable registration in settings - general