Czym wyróżnia się okap teleskopowy? Jaki jest najlepszy?

Bardzo potrzebnym elementem wyposażenia każdej kuchni jest okap. Dzięki niemu w czasie gotowania usuwanie są przykre zapachy, oraz para wodna, która ma w sobie tłuszcz. Część osób rezygnuje z tego urządzenia AGD, a szkoda. Nawet w niewielkiej kuchni, przecież znajdzie się miejsce do okap teleskopowy.

Polecane okapy teleskopowe


back to menu ↑

Co to jest okap teleskopowy?

Okap teleskopowy jest to urządzenie, które służy do usuwania pary wodnej tworzącej się w czasie gotowania i smażenia potraw. Ta para wodna ma w sobie tłuszcz, wilgoć i nie pachnie przyjemnie. Gdy nie ma wentylacji w pomieszczeniu, to opary zaczynają osadzać się na ścianach, na meblach, na sprzętach kuchennych. To wszystko sprawia, że cała kuchnia o wiele szybciej się niszczy. Okap kuchenny teleskopowy różni się od pozostałych modeli tym, że zajmuje bardzo niewiele miejsca. Jest on montowany pod szafką, jednak nie jest to tradycyjny okap podszafkowy. Jego wysokość to tylko kilkanaście centymetrów. Natomiast część, która służy do wentylacji jest wysuwana.  Dzięki temu zwiększa się jego wydajność. W dodatku taki okap pracuje w obiegu zamkniętym jako pochłaniacz. W praktyce znaczy to, że można go zamontować nawet wtedy, gdy w nieruchomości nie ma przewodu kominowego. Warto jest wybrać taki okap teleskopowy, który będzie miał filtr węglowy i przeciwtłuszczowy.

Okap teleskopowy

fot. AdobeStock


back to menu ↑

W jaki sposób działa okap kuchenny teleskopowy?

Okap kuchenny teleskopowy może posiadać dwa tryby pracy. Pierwszy z nich to oczywiście wyciąg. W tym trybie urządzenie zasysa powietrze, które później jest usuwane z pomieszczenia za pomocą szybu wentylacyjnego. Tego rodzaju okapy są uznawane za najbardziej wydajne. Jednak, żeby można było je zamontować to budynek powinien być wyposażony w przewód kominowy. Na rynku występują również okapy teleskopowe podszafkowe. Pracują one w trybie pochłaniacza. Nie ma wtedy konieczności podpinania ich do wentylacji. W takiej sytuacji zasysane powietrze jest oczyszczane przez specjalne filtry. Później urządzenie wypycha je z powrotem do pomieszczenia. Pochłaniacz teleskopowy musi mieć dwa rodzaje filtrów. Pierwszy z nich to węglowy, który jest przeznaczony do pochłaniania zapachów. Natomiast drugi to filtr aluminiowy. Ten filtr może być również akrylowy, metalowy lub fizelinowy. Jest on przeznaczony do usuwania cząstek tłuszczu. Tego typu okap kuchenny teleskopowy jest produkowany przez bardzo wielu producentów. Musisz jednak zawsze pamiętać o tym, że będziesz musiał systematycznie wymieniać te filtry. Są to oczywiście dodatkowe koszty. Ważne jest również to, że okap teleskopowy może wysunąć dodatkową płytkę pochłaniającą. Jego moc możesz regulować za pomocą specjalnych suwaków. To wszystko sprawia, że możesz dopasować wydajność okapu teleskopowego do Twoich indywidualnych potrzeb. Większość tego rodzaju urządzeń kuchennych posiada aż trzy stopnie pracy. Z tego względu szybko poradzą sobie one z usuwaniem zanieczyszczeń, nawet gdy zdarza Ci się gotować kilka potraw w tym samym czasie.

Okap teleskopowy

fot. AdobeStock

back to menu ↑

Czy okap teleskopowy sprawdzi się w małej kuchni?

Okap teleskopowy to wręcz perfekcyjne rozwiązanie do małej kuchni. Doskonale zdajemy sobie sprawę, że w takim wnętrzu bardzo ważna jest możliwość znalezienia kolejnego miejsca do przechowywania. Okapy teleskopowe mają niewielkiego rozmiary. Montuje się je pod szafką, więc są praktycznie niewidoczne. Z tego względu, gdy nie korzystasz z okapu, to nie przeszkadza Ci on również w gotowaniu. Masz całkiem swobodny dostęp do piekarnika elektrycznego lub kuchenki gazowej. Inne okapy kuchenne, na przykład okap kominowy jest bardzo widoczny i tak naprawdę zajmuje całkiem sporo miejsca. Gdy masz w planach zamontowanie okapu teleskopowego, to możesz urządzić kuchnię w takim stylu, jaki sobie tylko wymarzysz. Okap teleskopowy nie zrujnuje Ci całej aranżacji. Dzięki temu, że okap teleskopowy montuje się pod szafką, to bez problemu możesz otrzymać dodatkowe miejsce, w którym będziesz mógł przechowywać naczynia lub przyprawy. Wszystko, co Ci jest potrzebne do gotowania, będziesz miał zawsze pod ręką. Taki okap to wygoda i oszczędność miejsca.

back to menu ↑

Ranking okapów teleskopowych: TOP 10


ZakupowyPoradnik.pl
Logo
Enable registration in settings - general