Czy warto mieć dzbanek filtrujący do wody? Jak on działa?

Pewnie już nie raz słyszałeś, że woda jest potrzebna do prawidłowego funkcjonowania Twojego organizmu. Dzięki niej możesz być zdrowy. Powinieneś jednak zwrócić uwagę na jakość wody i na możliwości jej uzdatniania. Podpowiemy Ci, dlaczego filtrowanie wody jest aż tak ważne. W jaki sposób działają dzbanki filtrujące wodę? Co powinieneś uwzględnić przy wybieraniu takiego dzbanka? Dodamy jeszcze, że możesz naprawdę sporo zaoszczędzić, gdy zrezygnujesz z picia wody butelkowanej. Metod filtrowania wody w domu jest kilka. Na rynku możesz znaleźć dzbanki filtrujące oraz butelki, które filtrują wodę kranową, uzupełniające je wkłady filtrujące oraz baterie filtrujące do kuchni.

Polecane dzbanki filtrujące


back to menu ↑

Dlaczego warto filtrować wodę?

Przede wszystkim jest to jeden ze sposobów Twojego dbania o zdrowie. Zmniejszasz również ilość zużytych plastikowych butelek. Dbasz o środowisko naturalnego i jesteś ekologiczny. Przeciętna butelka PET, która została wyprodukowana z polietylenu, wyróżnia się bardzo dużą odpornością na czynniki zewnętrzne. W środowisku naturalnym taka butelka rozkłada się w czasie od 100 lat do 500 lat. Możesz więc zrezygnować z takich butelek i w ten sposób zatroszczyć się o środowisko naturalne. Filtrowana woda to również oszczędność pieniędzy. Załóżmy, że gdy wykorzystujesz jeden filtr, to przefiltrujesz w czasie kilku tygodni sto litrów wody, którą możesz bez obaw wypić. Już po chwili dojdziesz do wniosku, że stosowanie dzbanków filtrujących jest prawdziwą korzyścią dla Twojego portfela.

Dzbanek filtrujący

fot. AdobeStock

back to menu ↑

Czy warto jest kupić dzbanek filtrujący?

Tak, ponieważ gwarantuje on poprawę właściwości smakowych oraz fizykochemicznych wody. Filtrowanie wody, która pochodzi z wodociągów polepszą jej walory smakowe oraz fizykochemiczne. Ma to korzystny wpływ na Twoje codzienne życie. Napoje pite przez Ciebie, na przykład kawa lub herbata otrzymują całkowicie nowy smak. Sam możesz być zaskoczony, w jaki dużym stopniu smak herbaty jest zależny od jakości wody wykorzystanej do ich zaparzenia. Przefiltrowaną wodę będziesz mógł pić bez jej przegotowywania. Filtrowana woda nie ma kamienia, a co za tym idzie, nie niszczy sprzętu AGD, na przykład zmywarki do zabudowy. Dzięki zmniejszeniu twardości wody w urządzeniach AGD wykorzystywanych do gotowania wody, czyli w tym przypadku w czajniku elektrycznym, dużo wolniej będzie osadzał się kamień. W niektórych sytuacjach może nawet dojść do uszkodzenia ekspresu ciśnieniowego, żelazka z generatorem pary albo czajnika elektrycznego. Filtrowana woda nie pozostawia nalotu z kamienia na naczyniach. Pamiętasz nieprzyjemny nalot na kubku, w którym przed chwilą piłeś herbatę? Nie będzie się on pojawiał, jeżeli woda, którą wykorzystałeś do zaparzenia będzie właściwie przefiltrowana. Natomiast kamień, który odkłada się na dnie szklanek, również bierze się z wody, która nie została odpowiednio przefiltrowana.


Dzbanek filtrujący

fot. AdobeStock

back to menu ↑

Jakie substancje mogą występować w wodzie wodociągowej?

Do niekorzystnych dla Twojego zdrowia substancji, które mogą pojawiać się w wodzie wodociągowej można zaliczyć: twardość wody (kamień oraz żółty osad), osad ( rdza, piasek albo szlam), chlor, chloroform oraz inne związki chloru organicznego, metale ciężkie (żelazo, ołów, rtęć i miedź), produkty ropopochodne, oraz fenole.

back to menu ↑

W jaki sposób działa dzbanek filtrujący wodę?

Większość systemów, które filtrują wodę posiada węgiel aktywowany i żywicę jonowymienną. Połączenie tych dwóch elementów bardzo dobrze się sprawdza, jeżeli chodzi o poprawę jakości oraz właściwości wody. W wyniku zetknięcia się wody z wymiennikiem jonowym, który znajduje się we wkładzie, dochodzi do obniżenia twardości węglanowej wody i zmniejszenia zawartości miedzi oraz ołowiu. Mamy tutaj na myśli tylko i wyłącznie wodę, w której znajdowały się już te pierwiastki. Węgiel aktywowany, który również znajduje się we wkładzie, w szybki sposób likwiduje substancje, które mają negatywny wpływ na smak oraz przejrzystość wody. Do takich substancji można zaliczyć związki chloru i różnego rodzaju zanieczyszczenia pochodzenia organicznego. Jak widzisz działanie dzbanków filtrujących do wody jest bardzo proste.

back to menu ↑

Ranking dzbanków filtrujących: TOP 10


ZakupowyPoradnik.pl
Logo
Enable registration in settings - general