Jaką kawiarkę kupić i na co powinieneś zwrócić uwagę?

Wcale nie musisz wydawać paru tysięcy na zakup ekspresu ciśnieniowego, żeby móc się cieszyć wspaniałym w smaku espresso. Wystarczy, że kupisz sobie spieniacz do mleka oraz doskonałej jakości kawiarkę do kawy. Jest to niezwykle prosty w obsłudze zaparzacz ciśnieniowy. Dzięki niemu będziesz mógł przygotować intensywny i ciemny napar. Na rynku jest dostępnych bardzo wiele modeli kawiarek. Z tego względu radzimy Ci, trochę bardziej zgłębić temat. Jaką kawiarkę powinieneś kupić, żeby służyła Ci ona przez długie lata? Omówimy w tym poradniku różne rodzaje kawiarek, jak również ich najważniejsze parametry. Jeżeli zależy Ci na tym, żeby przyrządzić aromatyczne espresso albo inną kawę, którą zazwyczaj możesz wypić tylko w kawiarni, to nie musisz już kupować drogiego ekspresu przelewowego. Tutaj wystarczającym urządzeniem będzie niewielka kawiarka. Do parzenia kawy pod ciśnieniem możesz zastosować również innego rodzaju zaparzacze. Kawiarka może być stawiana na kuchence albo elektryczna. To proste urządzenie umożliwi Ci w ciągu paru minut przygotować rewelacyjne espresso. Możesz je natychmiast wypić albo wykorzystać jako podstawę do przygotowania takich kaw jak na przykład americano czy cappuccino. Kawiarka do parzenia kawy może posiadać różną pojemność. Tego rodzaju urządzenia mogą się też różnić między sobą jakością wykonana. Jaka kawiarka będzie dla Ciebie najlepszym wyborem? Zachęcamy Ci do przeczytania naszego zakupowego poradnika. Pomoże Ci on w wyborze kawiarki do kawy dopasowanej do Twoich indywidualnych potrzeb.

Polecane kawiarki


back to menu ↑

Jakie były początki kawiarek?

Kawiarka to kawy może mieć też inne nazwy. Ten włoski, ciśnieniowy czajniczek do przyrządzania czarnego naparu, nazywa się również takimi określeniami, jak: moka, makinetka, kupres, kafetierka, kafeterka i kafetiera. Kawiarki do kawy po raz pierwszy zaczęły być produkowane we Włoszech. Pewnie mogłeś się tego łatwo domyślić. Za wynalazcę kawiarki do kawy uważa się Alfonso Bialetti’ego. Jednak warto tutaj również podkreślić, że w 1933 roku to urządzenie zostało zaprojektowane również przez innego Włocha. Był to Luigi di Ponti. Luigi sprzedał patent na kawiarkę Bialetti’emu. Natomiast jego syn zająć się promocją tego urządzenia, stworzył logo. Co ciekawe, ten znak rozpoznawczy można zobaczyć do dzisiaj na wysokiej jakości kawiarkach. Jest to elegancki pan z wąsami. Czy może go kojarzysz? Pierwsza znana do dzisiaj kawiarka została wyprodukowana z aluminium. Jednak obecnie kawiarki produkuje się również ze stali nierdzewnej, ceramiki, porcelany oraz ze szkła. Wytworzony wtedy Bialetti Moka Express nadal jest dostępny w sprzedaży, Praktycznie się nie różni od swojego prototypu. Pierwsza kawiarka składała się z trzech części. Były to: pojemnik na wodę, sitko na zmielone ziarna kawy oraz pojemnik na zaparzoną kawę. Specyficzny kanciasty kształt kawiarki jest dzisiaj znany na całym świecie. Przynajmniej wśród wielbicieli wyśmienitej kawy.

Kawiarka

fot. AdobeStock


back to menu ↑

Jakie mogą być dodatki do kawiarki?

Pierwszym z nich jest zawór bezpieczeństwa. Jest to niezwykle istotny element, który jest umieszczony w dolnej części obudowy urządzenia. Zawór bezpieczeństwa reguluje poziom ciśnienia w zbiorniczku z wodą. Gwarantuje Ci on bezpieczeństwo w czasie korzystania z kawiarki. Kolejnym bardzo ważnym elementem są uszczelki. Dzięki nim kawiarka może prawidłowo funkcjonować. Jednak uszczelki zużywają się z upływem czasu. Musisz pamiętać o ich systematycznej wymianie.

Kawiarka

fot. AdobeStock

back to menu ↑

Na jakiej zasadzie działa kawiarka?

Zasada funkcjonowania kawiarki jest oparta na ciśnieniu, które pod wpływem wysokiej temperatury tworzy się w dolnej części urządzenia. Podgrzewana w dolnym zbiorniczku woda zaczyna się gotować. Natomiast rosnące ciśnienie wypycha wodę do góry. Przechodzi ona przez sitko ze zmieloną kawą i trafia do górnego zbiornika, w którym zaczyna się zbiorach aromatyczny napar kawowy. Cały proces parzenia kawy zajmuje zazwyczaj od czterech do siedmiu minut. Jeżeli kawa jest już gotowa, to wystarczy zdjąć kawiarkę z kuchni gazowej i przelać kawę do wcześniej przygotowanych filiżanek.

back to menu ↑

Ranking kawiarek: TOP 10


ZakupowyPoradnik.pl
Logo
Enable registration in settings - general