Czy lepszy będzie parowar, czy szybkowar?

Czy znalazłeś się już w grupie osób, które zdały sobie sprawę z tego, że bardzo ważny jest wybór produktów oraz potraw, które spożywasz? Istotna jest również metoda ich przygotowywania. W tych zakresie bardzo modne stało się gotowanie na parze, bo jest to jeden z najzdrowszych sposobów przygotowywania posiłków. Tego rodzaju urządzenia kuchenne, jak parowary, czy szybkowary, nagle stały się bardziej popularne od mikrofalówek i mini piekarników. Za sprawą parowara Twoje potrawy będą nie tylko wyjątkowo smaczne, ale również zachowają wszystkie witaminy oraz składniki odżywcze. Naturalny kolor i zapach również. Co powinieneś wybrać? Co będzie lepsze szybkowar, czy parowar? Jakie urządzenie jest bardziej uniwersalne? Pomożemy Ci znaleźć odpowiedzi na te pytania w naszym poradniku zakupowym.

Polecane parowary


back to menu ↑

Parowar czy szybkowar – co wybrać?

Zanim omówimy szczegółowo parametry techniczne tych urządzeń, to wspólnie z Tobą zastanowimy się, czy bardziej optymalnym wyborem będzie dla Ciebie parowar, czy szybkowar? W parowarach para wodna nie jest zatrzymywana. Przenika przez potrawy oraz wydostaje się na zewnątrz. Potrawy w tym urządzeniu gotują się wolno, ale za to możesz zmieścić w nim bardzo dużo produktów. Największe parowary mają nawet 10 litrów. W parowarze występuje o wiele większe prawdopodobieństwa, że aromaty potraw będą się ze sobą przenikały. Natomiast szybkowar jest urządzeniem wyprodukowanym z metalu. Potrawy przygotowuje się w nim w bardzo krótkim czasie. Funkcjonuje on za pomocą wytwarzania wysokiego ciśnienia w zamkniętej komorze, przez podgrzewanie znajdującej się tam wody. Gotowanie w szybkowarze jest perfekcyjnym rozwiązaniem, gdy chcesz szybko zjeść obiad. Niestety to urządzenie kuchenne również nie jest bez wad. Zazwyczaj tego rodzaju urządzenia  są dużo mniejsze od parowarów. Bardzo dobrze sprawdzą się one w przypadku jednej albo dwóch osób, ale trudno będzie Ci przygotować obiad dla całej, wieloosobowej rodziny.

Parowar

fot. AdobeStock


back to menu ↑

Na co powinieneś zwrócić uwagę przy wyborze parowara?

Gdy podejmujesz decyzję, jaki parowar wybrać, to na pewno powinieneś przy niej uwzględnić: pojemność urządzenia, liczbę pojemników, metodę uzupełniania wody, materiał, z którego została wytworzona podstawa parowara, jego moc oraz mechanizm. Dlaczego pojemność parowara i liczba pojemników są ważne? Na rynku zazwyczaj są dostępne urządzenia, które mają dwa lub trzy pojemniki. Mamy tutaj na myśli przede wszystkim ilość miejsca, jakie parowar, będzie zajmował na kuchennym blache. Gdy masz niewielką kuchnię i generalnie mało miejsca, to z pewnością powinieneś wybrać model, który ma tylko dwa pojemniki. Natomiast jeżeli dysponujesz przestronną kuchnią, to nic nie stoi na przeszkodzie, żebyś sobie kupił parowar z trzema pojemnikami. Natomiast gdy jest mowa o pojemności urządzenia, to bardzo często możesz spotkać urządzenia, które mają od pięciu do dziesięciu litrów. Jeżeli mieszkasz samodzielnie, to nie ma sensu kupować dużego urządzenia, które tylko będzie zajmowało miejsce w szafkach kuchennych. Ważny jest również sposób uzdatniania wody, przy wyborze parowara. Gdy w parowarze skończy się woda, to musisz uzupełnić jej poziom. Gdy nie będziesz miał możliwości zrobienia tego w czasie funkcjonowania parowaru, to będziesz go musiał wyłączyć, rozmontować i dopiero wtedy uzupełnić wodę.

Parowar

fot. AdobeStock

back to menu ↑

Z jakiego materiału powinna zostać wykonana podstawa parowaru?

W tym przypadku tworzywo jest bardzo ważne. Może być to plastik lub metal. Oczywiście metal prezentuje się o wiele bardziej luksusowo i w dodatku jest niezwykle wytrzymały. Jednak z drugiej strony plastikowa podstawa nie ma wielu minusów. Nie jest ona zobowiązana do wytrzymywania żadnych obciążeń, a co za tym idzie jej wytrzymałość nie gra tutaj aż tak ważnej roli. Jest to przede wszystkim kwestia estetyki i gustu, którą obudowę wybierzesz. Natomiast jeżeli chodzi o moc oraz mechanizm sterowania pracą parowaru, to najczęściej waha się ona w granicach od 250W, do nawet 2000W. Najmocniejszy parowar ma taką moc jak dobry czajnik elektryczny.

back to menu ↑

Ranking parowarów: TOP 10


ZakupowyPoradnik.pl
Logo
Enable registration in settings - general