Jak wybierać noże kuchenne?

Nóż kuchenny to podstawowe narzędzie pracy, stosowane przy przygotowywania praktycznie każdej potrawy. Dobrej jakości noże gwarantują bardzo precyzyjne krojenie i sprawiają, że codzienne prace w kuchni stają się przyjemniejsze. Poza patelniami i garnkami to właśnie noże kuchenne są najważniejszymi elementami wyposażenia kuchni. Mają bardzo duży wpływ na jakość oraz estetykę przygotowywanych przez Ciebie potraw. Gdy szukasz informacji na temat noży kuchennych, to możemy się założyć, że nie jesteś zadowolony, z Twoich obecnych noży. Nasz zakupowy poradnik przygotowaliśmy specjalnie dla Ciebie. Po jego przeczytaniu będziesz miał praktyczną wiedzę o rodzajach oraz typach noży kuchennych. Mamy nadzieję, że pomoże Ci to w znalezieniu swojego ideału.

Polecane noże kuchenne


back to menu ↑

W jaki sposób wybrać nóż kuchenny?

Oferta rynkowa, jeżeli chodzi o noże kuchenne jest wprost gigantyczna. W sklepach wielobranżowych znajdziesz najprostsze noże dosłownie za kilkanaście złotych. Natomiast w sklepach specjalistycznych, czasami możesz zobaczyć noże kuchenne nawet za kilka tysięcy. Zazwyczaj przy kupowaniu noża kierujemy się wyłącznie jego wyglądem oraz ceną. Też tak robisz? To od tej chwili radzimy Ci, przez chwilę się zastanowić nad nożami kuchennymi, ponieważ ładny wygląd może iść z parze z Twoimi indywidualnymi potrzebami. Żeby dobrać nóż kuchenny konieczna jest ocena do czego i w jaki sposób chcesz używać noża. Jak pragniesz o niego dbać? Dobrej jakości nóż kuchenny to nie zawsze jest najdroższy model dostępny na rynku, wykonany z największej ilości warstw i przy wykorzystaniu najbardziej innowacyjnych technologii. Nie o to tutaj chodzi. Ten poradnik zakupowy ma Ci pomóc, w ustaleniu, jaki rodzaj noży kuchennych będzie dla Ciebie najlepszy, jakie masz możliwości finansowe i jak często będziesz korzystał z konkretnego noża. Musisz mieć świadomość tego, że specjalne noże mogą wiązać się z koniecznością specjalnej pielęgnacji, na przykład będziesz musiał je wycierać do sucha, oliwić, albo ostrzyć na kamieniu z zachowaniem konkretnych kątów. Nie będziesz mógł również, bez względu na to, co będzie się działo, myć tego rodzaju noża kuchennego w zmywarce do zabudowy. Oczywiście, że specjalistyczne noże kuchenne posiadają swoje niezaprzeczalne zalety. Gwarantują one między innymi perfekcyjne cięcie i proste posługiwanie się nimi. Jeżeli chociaż raz miałeś taki nóż w ręce, to wiesz, co mamy tutaj na myśli.

Nóż kuchenny

fot. AdobeStock


Chcemy Ci również przypomnieć o tym, że na rynku są dostępne również noże kuchenne, które są bardzo atrakcyjne cenowo i wyglądają estetycznie. Mimo wszystko odradzamy Ci zakup tego rodzaju noży kuchennych. Dlaczego? Tego typu noże kuchenne zostały wyprodukowane z walcowatego arkusza blachy, są wybijane wykrojnikami. O ich hartowaniu przez producenta w ogóle możesz zapomnieć. Tym, co przemawia na ich korzyść jest niska cena. Jednak musisz sobie zdawać sprawę, gdy kupujesz takich nóż, że jest on wykonany z niskiej jakości materiałów. Maksymalny czas użytkowania tanich noży kuchennych to kilka miesięcy. Wynika to stąd, że te noże są wykonane z takich materiałów, których nie ma się w żaden sposób naostrzyć. Są bardzo słabe.

back to menu ↑

Czym kierować się przy wyborze dobrego noża kuchennego?

Przede wszystkim tym, jak często wykonujesz prace kuchenne i czy w ogóle gotowanie jest Twoją pasją. Jeżeli jest Twoją pracą, to znaczy jesteś zawodowym kucharzem, to bezwarunkowo powinieneś zainwestować w jak najlepszej jakości noże kuchenne. Wtedy Twoja praca stanie się o wiele szybsza i przyjemniejsza. Kolejnym bardzo ważnym kryterium jest to, na jakim poziomie są Twoje zdolności manualne. Są osoby, które za pomocą jednego noża kuchennego są w stanie przygotować praktycznie każdą potrawę. Jednak nie ma co ukrywać, że o wiele lepiej jest używać noży przeznaczonych do konkretnych czynności. Kolejnym bardzo ważnym parametrem przy wyborze noży kuchennych jest oczywiście ich jakość. Trochę już wcześniej pisaliśmy na ten temat. Im lepszej jakości noże wybierzesz, tym będą lepiej cięły i dłużej pozostaną w niezmienionym stanie.

Nóż kuchenny

fot. AdobeStock

back to menu ↑

Ranking noży kuchennych: TOP 10


ZakupowyPoradnik.pl
Logo
Enable registration in settings - general