Wyprawka szkolna – co kupić dla ucznia?

Wakacje zaczynają się już powoli kończyć. Rodzice myślą o tym, że ich dzieci będą musiały niedługo wrócić do szkoły. Co kupić do szkoły dzieciom, w zależności od wieku? Jakie artykuły szkolne wybrać, aby sprawić maluchowi lub nastolatkowi radość? Postaramy się odpowiedzieć na wszystkie te pytania w tym poradniku zakupowym. Wspomnimy też kilka słów na temat programu rządowego ,,Wyprawka 300 plus”. Dzięki temu programowi, wyposażenie dziecka do szkoły nie będzie już tak bardzo obciążające dla Twojego domowego budżetu.

Polecane wyprawki szkolne


back to menu ↑

Czym jest Wyprawka 300 plus?

Jest to element rządowego programu pod nazwą Dobry Start. To świadczenie wynoszące 300 zł. Może być ono wypłacone rodzicom raz w roku. Może być przeznaczone tylko i wyłącznie na zakup podręczników i innych przedmiotów niezbędnych podczas nauki, na przykład plecaka szkolnego.

Wyprawka szkolna

fot. AdobeStock

back to menu ↑

Co jeszcze warto wiedzieć na temat programu Wyprawka 300 plus?

Prawo do tego świadczenia mają tylko i wyłącznie rodzice lub opiekunowie uczniów szkół podstawowych oraz ponadpodstawowych w wieku 20 lat. Z Wyprawki 300 plus mogą skorzystać samodzielnie również uczniowie pełnoletni, ale muszą pozostawać na utrzymaniu rodziców. Tutaj jeszcze jednak bardzo ważna uwaga. Jeżeli rodzic ma dziecko niepełnosprawne, to może korzystać z tego programu rządowego do momentu, gdy ukończy ono 24 lata. Wyprawka 300 plus przysługuje każdemu rodzicowi bez względu na osiągnięte przez niego w ciągu roku dochody. Świadczenie to nie podlega opodatkowaniu.

back to menu ↑

Gdzie należy złożyć wniosek o to świadczenie?

Dostępne są dwie formy złożenia wniosku o przyznanie Wyprawki 300 plus. Możesz to zrobić przez internet przez portal Emp@tia albo za pośrednictwem banków. Wnioski są przyjmowane od 1 lipca do 30 listopada. Jeżeli chcesz możesz również dostarczyć taki wniosek osobiście do urzędu miasta, gminy lub OPS-u. Termin składania wniosku to w tym drugim przypadku od 1 sierpnia do 30 listopada. W 2021 roku podane przez nas terminy się zmienią. Wniosek będziesz mógł złożyć elektronicznie w terminie od 1 lutego, a osobiście od 1 kwietnia. Uprzedzamy tak na wszelki wypadek, gdybyś chciał ubiegać się o to świadczenie również w przyszłym roku szkolnym.

back to menu ↑

Co powinno się znaleźć na liście Twoich zakupów? Z czego musi się składać dobra wyprawka szkolna?

Myślisz o tym, żeby wybrać się do sklepu i za jednym zamachem kupić wszystkie elementy wyprawki szkolnej? Jeżeli tak, to najpierw musisz się upewnić, czy niczego nie zabrakło na Twojej liście. Zanim jednak zaczniesz ją kompletować, to warto jest dopytać się w szkole, co będzie Ci potrzebne. My uważamy, że wyprawka szkolna powinna zawierać następujące elementy: podręczniki, plecak szkolny, ubrania, strój na WF, piórnik, przybory szkolne, kalkulator, bidon, zeszyty i worek na buty. Oczywiście tę naszą listę możesz dowolnie modyfikować. My stworzyliśmy tutaj taki wariant minimum.

Wyprawka szkolna

fot. AdobeStock


back to menu ↑

Jakie podręczniki powinny się znaleźć w wyprawce szkolnej?

Podstawowe podręczniki oraz zeszyty ćwiczeń dla uczniów szkół podstawowych, są finansowane z budżetu państwowego. Obowiązkiem szkoły jest zagwarantowanie uczniom dostępu do nich. Dlatego jako rodzic nie musisz już kupować podręczników do języka polskiego, matematyki, przyrody, czy języków obcych. Właśnie z tego względu masz więcej środków finansowych na dokupienie pozostałych książek, które poszerzą wiedzę Twojego malucha i zwyczajnie pomogą mu w nauce. Warto zainwestować przede wszystkim w podręczniki do nauki języka obcego. On zawsze przyda się dzieciom. Obowiązkiem rodzica jest również zakup podręczników do przedmiotów nieobowiązkowych dla uczniów szkół średnich.

back to menu ↑

Jak wybrać dobry plecak szkolny?

Szkolna wyprawka nie byłaby pełna, gdyby zabrakło w niej plecaka szkolnego. Jaki plecak będzie najlepszy dla Twojego dziecka? Nie może być za ciężki. Najlepiej żeby ważył pół kilo. Kilogramowy plecak szkolny to już absolutne maksimum. Sprawdź, czy wybrany przez Ciebie model ma regulowane szelki, usztywnione dno i wyprofilowane plecy z oddychającego materiału. Dobra pojemność plecaka to od 20 do 30 litrów.

back to menu ↑

Ranking wyprawek szkolnych: TOP 10


ZakupowyPoradnik.pl
Logo
Enable registration in settings - general