Jaki fotelik na rower dla dziecka wybrać?

Sezon wakacyjny zachęca do aktywnego spędzania czasu na świeżym powietrzu. Rodzinna wycieczka rowerowa to jeden ze sposobów na udane niedzielne popołudnie. Starsze dzieci na pewno będą jechały na swoich własnych rowerach. Warto jednak zadać sobie pytanie, w jaki sposób bezpiecznie podróżować z małym dzieckiem na rowerze? Foteliki i przyczepki rowerowe na pewno sprawią, że rodzinna wycieczka rowerowa stanie się o wiele przyjemniejsza. W tym poradniku zakupowym podpowiemy Ci, jaki fotelik rowerowy wybrać dla małego dziecka i w jaki sposób go zamocować.

Polecane foteliki na rower dla dziecka


back to menu ↑

Co musisz wiedzieć przed zakupem fotelika?

Jazda na rowerze, poza mnóstwem radości, daje również korzyści zdrowotne. Dzięki rowerowi możesz szybko poprawić swoją kondycję fizyczną, uzyskać szczupłą sylwetkę, wzmocnić Twoją odporność oraz przyspieszyć metabolizm. Jazda na rowerze dla niektórych staje się prawdziwą pasją już od najmłodszych lat. W dodatku jazda na rowerze rozwija u dzieci wyobraźnię przestrzenną, orientację w terenie. Na pewno jest również świetnym sposobem na oderwanie dziecka od ekranu telewizora lub laptopa.

Fotelik rowerowy

fot. AdobeStock

back to menu ↑

Od jakiego wieku fotelik rowerowy jest odpowiedni dla dzieci?

Już dziewięciomiesięczne dzieciaki mogą podróżować z rodzicami na rowerze. W tym wieku dziecko potrafi już samodzielnie siedzieć oraz zachować stabilną pozycję. Zalecamy Ci jednak, żebyś na dłuższe trasy zabierał dzieci, które mają już ukończony pierwszy rok życia. Bezpieczna jazda w foteliku rowerowy na ramę jest istotną sprawą, niezależnie od wieku Twojego dziecka. W przypadku najmłodszych dzieci zastosowane do jego produkcji materiały oraz kształt oparcia fotelika mają bardzo duże znaczenie. Gdy kupujesz fotelik na rower, poza wagą oraz wiekiem dziecka, powinieneś odpowiedzieć sobie na kilka podstawowych pytań.

Fotelik rowerowy

fot. AdobeStock


back to menu ↑

Dlaczego fotelik rowerowy powinien mieć Europejski Certyfikat Jakości EN14344?

Żeby mieć pewność, że produkt użytkowany przez Twoje dziecko będzie całkowicie bezpieczny, to powinieneś zwrócić uwagę, czy ma on Europejski Certyfikat Jakości EN14344. To oznaczenie jest poświadczeniem spełniania norm Unii Europejskiej w zakresie projektu fotelika i bezpieczeństwa wykorzystanych do jego produkcji materiałów. Certyfikat jest również gwarancją, że w foteliku rowerowym nie ma absolutnie żadnych ostrych krawędzi. Zabezpieczenie nóg dziecka przed włożeniem nóg między szprychy to kolejna bardzo ważna kwestia. Zwróć uwagę również na właściwie zaprojektowane pasy w foteliku oraz na bezpieczny montaż. Jeżeli zastanawiasz się nad tym, jaki fotelik rowerowy będzie najwłaściwszy, to znajdź sobie taki z miejscem na kask. Gdy kupujesz fotelik rowerowy oznaczony symbolem EN14344, to jednocześnie masz gwarancję, że w tym produkcie nie ma żadnych szkodliwych substancji. Taki fotelik rowerowy spełnia również kryteria wymuszane przez niemieckie przepisy ProdSG. W dodatku w takim foteliku została sprawdzona każda część, jak również przygotowano do niego kompletną instrukcję obsługi. Tak samo rygorystyczne wymagania są związane ze znakiem jakości TUV/GS.

back to menu ↑

Jak zamontować fotelik rowerowy?

Gdy weźmiemy pod uwagę rodzaje montażu, to możemy podzielić foteliki rowerowe na trzy kategorie. Pierwsza kategoria to A15, czyli foteliki dla dzieci do 15 kilogramów montowane za rowerzystą. Druga kategoria to A22, czyli foteliki dla dzieci do 22 kilogramów montowane za rowerzystą. Natomiast ostatnia to C15, czyli foteliki dla dzieci do 15 kilogramów montowane między kierownicą a siodełkiem. Jednocześnie chcemy tutaj bardzo mocno podkreślić, że ta klasyfikacja jest zgodna z wcześniej już omówionym certyfikatem. W sklepach internetowych i stacjonarnych są dostępne modele, które są mocowane przed kierownicą oraz takie, na których można przewozić dzieci, które ważą więcej niż 22 kilogramy W ofercie wielu producentów są foteliki rowerowe, w których rodzice mogą wozić dzieci do 35 kilogramów. Jednak takie modele nie posiadają Europejskiego Certyfikatu Jakości. Foteliki rowerowe mocowane za rowerzystą są dużo bardziej popularne niż wersje przednie.

back to menu ↑

Ranking fotelików na rower: TOP 10


ZakupowyPoradnik.pl
Logo
Enable registration in settings - general