Jakie są najlepsze klocki dla dzieci w różnym wieku?

Klocki są jedną z najbardziej korzystnych dla rozwoju dziecka zabawek. Klocki mogą być drewniane, plastikowe, z obrazkami. W tym poradniku zakupowym doradzimy Ci, jakie są najlepsze klocki dla Twojego dziecka. Klocki to jedna z najlepszych zabawek jaką możesz kupić dla swojego dziecka. Dlaczego warto wybrać klocki? Na co powinieneś zwrócić szczególną uwagę w sklepie? W tym poradniku zakupowym podpowiemy Ci, jakie klocki będą najlepsze dla niemowląt oraz dla małych dzieci i które będą najlepsze dla starszych pociech. Klocki są zabawką, która nigdy się nie nudzi.

Polecane klocki dla dzieci


back to menu ↑

Dlaczego warto kupować dziecku klocki?

Jeżeli dziecko beztrosko stuka klockami lub tworzy z nich bardzo prosty domek, to uczy się bardzo ważnych rzeczy. Co dziecko zyska dzięki takiej zabawce? Klocki są pomocne w rozwijaniu sprawności manualnej. Uczą też wykonywania precyzyjnych ruchów rękami. Na początku Twoje dziecko pewnie będzie w stanie obracać je w dłoni albo nimi rzucać. Później próbuje dopasowywać klocki do siebie. Dopiero na kolejnym etapie uczy się tworzyć własne, bardziej rozbudowane budowle. Klocki rozwijają wyobraźnię dziecka. Pewnie słyszałeś to już bardzo wiele razy. Małe dziecko w swoich budowlach odwzorowuje rzeczywistość. Jak również próbuje przedstawiać w konstrukcjach przestrzennych świat z bajek albo po prostu, to, co pojawiło się w jego wyobraźni. Klocki uczą koncentracji, wytrwałości oraz cierpliwości. Żeby powstał wieżowiec, dom z ogrodem albo nawet nieskomplikowany pociąg, to dziecko musi włożyć w zabawę mnóstwo wysiłku i pracy. Na pewno nie uda mu się stworzyć wymarzonej budowli już za pierwszym razem. Klocki rozwijają dzieci pod względem intelektualnym. Dzięki tej zabawce maluch uczy się jak na przykład połączyć ze sobą dwa klocki, aby stworzyć most albo skonstruować wieżę, żeby się nie przewróciła. Dziecko dzięki budowaniu z klocków sprawdza rozmaite możliwości i uczy się wyciągać logiczne wnioski.

Klocki

fot. AdobeStock


back to menu ↑

Jakie są rodzaje klocków dla dzieci?

Wybór klocków w sklepach internetowych i stacjonarnych jest naprawdę gigantyczny. Dlatego możesz poczuć się przytłoczony i pomyśleć sobie, że nigdy nie uda Ci się wybrać tych jednych najlepszych klocków. Jakie są lepsze klocki? Drewniane czy tradycyjne? Żeby ułatwić rodzicom, dziadkom lub ciociom, podjęcie właściwej decyzji, podpowiemy Ci, czym wyróżniają się poszczególne rodzaje klocków.

Klocki

fot. AdobeStock

back to menu ↑

Czym charakteryzują się klocki wciskane?

Dla najmłodszych dzieci najbardziej odpowiednie są klocki typu Duplo. Natomiast dla starszaków wybieramy Lego. Masz do wyboru między innymi tak zwane klocki systemowe. Możesz z nich budować zgodnie ze wzorem. Może to być na przykład prosta postać człowieka albo bardzo rozbudowany i zaawansowany okręt. W sklepach możesz znaleźć również zestawu, w których są klocki i nie ma do nich dołączonych żadnych dodatkowych instrukcji. To, co z nich powstanie jest zależne tylko i wyłącznie od wyobraźni Twojego dziecka. Zachęcamy Cię do kupienia maluchowi zarówno klocków do samodzielnego konstruowania, jak i klocków z dołączoną instrukcją obsługi. Dzięki pierwszemu zestawowi klocków dziecko, będzie rozwijało swoją wyobraźnię i kreatywność. Natomiast drugi zestaw spowoduje, że maluch szybko nauczy się odwzorowywać to, co widzi.

back to menu ↑

Na jakie cechy warto zwrócić uwagę, kupując klocki drewniane?

Wielu psychologów poleca właśnie zakup klocków drewnianych. Bardzo dobrze rozwijają one wyobraźnię. Wynika to stąd, że mają one możliwość tworzenia przez dziecko własnych konstrukcji. Takie klocki drewniane są pomocne również w rozpoznawaniu figur geometrycznych. Drewniane klocki, nawet te w niewielkich zestawach, często umieszcza się na specjalnym wózku. To ich dodatkowa zaleta, ponieważ bardzo łatwo można je sprzątnąć po skończonej zabawie.

back to menu ↑

A jakie wyróżniki mają klocki nietypowe?

Na przykład są to tak zwane klocki wafle albo przyssawki. Mogą być one zrobione z plastiku albo z gumy. Wkładając jedne na drugie, dziecko tworzy bardzo ciekawe przestrzenne konstrukcje. Nie musi mieć do tego żadnych podstawek. Są odpowiednie do tego, żeby używać ich w samochodzie albo w kąpieli.

back to menu ↑

Ranking klocków dla dzieci: TOP 10


ZakupowyPoradnik.pl
Logo
Enable registration in settings - general