Jak działa piekarnik elektryczny parowy? Czy warto go kupić?

Czy dobrym pomysłem jest kupienie sobie elektrycznego piekarnika parowego? W jaki sposób on funkcjonuje? Czy jest w czymś lepszy od pozostałych urządzeń, których zadaniem jest gotowanie na parze? Czy naprawdę warto wydać aż tyle pieniędzy na to urządzenie AGD do kuchni? Powiemy Ci, jakie najważniejsze zalety mają elektryczne piekarniki parowe. Posiłki przyrządzane przy wykorzystaniu pary wodnej są nie tylko smaczniejsze, ale również zdrowsze, ponieważ zachowują wszystkie wartościowe składniki, w tym witaminy i minerały. Pieczenie z użyciem pary sprawia, że ciasto drożdżowe przepięknie rośnie, a mięso nie wysycha. Piekarnik elektryczny parowy do zabudowy jest tak naprawdę dwoma urządzeniami w jednymi: piekarnikiem parowym oraz tradycyjnym.

Polecane piekarniki elektryczne parowe


back to menu ↑

Jakie programy pieczenia mogą się znajdować w piekarniku elektrycznym parowym?

Tak naprawdę piekarniki elektryczne parowe, mają te same programy, jak piekarniki elektryczne, ale została do nich dodana funkcja pary. W związku z tym piekarnik elektryczny parowy może opiekać, grillować, piec z dolną, z górną albo z obiema grzałkami i z termoobiegiem. Można też wprowadzić kombinację z grzałkami. W piekarnikach elektrycznym bardzo ważny jest szybki czas nagrzewania. Dzięki niemu danie jest przygotowane bardzo szybko, a dodatkowo możesz zaoszczędzić całkiem sporo energii elektrycznej. Trzeba tutaj jednak też zaznaczyć, że występują również programy parowe w połączeniu z grzałkami i z termoobiegiem. Na rynku są dostępne dwa rodzaje piekarników parowych. Pierwsze wykorzystują parowanie statyczne i działają w oparciu o specjalny pojemnik na wodę, który znajduje się na przykład w komorze. Nazywa się to tak zwanym obiegiem grawitacyjnym. Drugim rodzaj piekarników parowych działa na zasadzie generatora pary. Wykorzystuje on obieg wymuszony. Wytworzona para jest siłą wpychana do wnętrza. W obu sytuacjach para wodna, która powstała jak sama nazwa wskazuje z wody, jest rozprowadzana po całej komorze. Istnieje też trzeci rodzaj urządzeń, które są bezpośrednio podłączane do ujęcia wody. Nie mają one specjalnych pojemników na wodę. Jednak są to najdroższe, spośród wymienionych tutaj sprzętów AGD do kuchni.

Piekarnik elektryczny parowy

fot. AdobeStock


back to menu ↑

Jakie dodatkowe wyposażenie mogą mieć piekarniki parowe elektryczne?

Większość piekarników parowych do zabudowy posiada rożen obrotowy, kratki i blachy. Mogą być one albo wygodnie wsuwane w konstrukcje na ścianach albo znajdować się na prowadnicach wysuwanych, które znajdują się na zewnątrz. Każdy model piekarnika parowego  jest wyposażony w programator. Dzięki niemu możesz ustawić na przykład opóźniony stary, minutnik albo timer sygnalizujący zakończenie pieczenia. Najczęściej jest to bardzo charakterystyczny sygnał dźwiękowy. Bardzo ważnym elementem piekarników parowych elektrycznych jest również tak zwana termosonda. Gdy wbijesz ją w porcję mięsa, to termosonda pokazuje, czy jest ono już upieczone. Ta funkcja może być bardzo przydatna dla osób, które są początkującymi kucharzami.

Piekarnik elektryczny parowy

fot. AdobeStock

Bardzo wiele modeli piekarników elektrycznych parowych posiada również książkę kucharską. Są to podpowiedzi, jaką potrawę, w jakiej temperaturze oraz przez jaki czas piec. Bardziej zaawansowaną wersją tej funkcji jest elektroniczny programator. Polega on na tym, że z bazy potraw możesz wybrać, co chcesz upiec. To zadaniem piekarnika jest określić jej wagę, poziom, na jakim powinnaś umieścić blachę oraz wybór właściwego programu do pieczenia. Dlatego zanim kupisz konkretny model piekarnika elektrycznego parowego, to powinnaś się zastanowić nad tym, jakich dokładnie funkcji tak naprawdę potrzebujesz. Jeżeli dużo pieczesz, to ważna może być dla Ciebie możliwość jednoczesnego przyrządzania potraw na kilku poziomach. Wtedy wybierz piekarnik elektryczny parowy, który posiada podwójną komorę. Bardzo ważne jest również to, że piekarniki parowe mają również zabezpieczenia przed dziećmi. Mamy tutaj na myśli tak zwany zimny front. Są to drzwiczki z podwójną albo z potrójną szybą, które zapewniają maluchowi dobrą ochronę przed poparzeniem. Część dodatkowych funkcji piekarnika parowego można włączyć za pomocą smartfona.

back to menu ↑

Ranking piekaników elekrtycznych parowych: TOP 10


ZakupowyPoradnik.pl
Logo
Enable registration in settings - general