Jaką zabawkę dla kota wybrać?

Jednym z elementów troski o kota jest zabawa z nim. Opieka nad kotem nie polega tylko i wyłącznie na przyjemnym spędzaniu z nim czasu. Zabawa z kotem pomaga w zacieśnianiu wzajemnych więzi. Właściwe, najlepsze zabawki dla kota, będą wspierały rozwój kociaka i prawidłowe funkcjonowanie dorosłego osobnika.

Polecane zabawki dla kota


back to menu ↑

Dlaczego koty powinny się bawić z ludźmi?

Wybranie odpowiedniej zabawki dla kota pomoże Ci w zapewnieniu mu właściwej dawki rozrywki. Kot nie będzie znudzony i sfrustrowany. Nie będziesz musiał kupować kolejnego drapaka dla kota, żeby nie zniszczył Ci doszczętnie mebli. Niewybawiony kot może urozmaicić sobie czas niszczeniem różnych przedmiotów, które są dostępne w domu lub zaatakować Ciebie, na przykład drapiąc Cię po nogach. Natomiast mały kotek, który nie będzie miał możliwości bawienia się ze swoim rodzeństwem, może mieć później problemy w komunikowaniu się z innymi osobnikami. Tak samo kociątko, które w ogóle nie bawiło się z człowiekiem, gdy już dorośnie, to może zacząć się bawić w taki sposób, który jest dla Ciebie nie do zaakceptowania. Na przykład może Cię boleśnie drapać po dłoniach. Na pewno taka zabawa Ci się nie spodoba. Do najpopularniejszych typów zabawek dla kotów możemy zaliczyć na przykład: puchate myszy z dzwonkiem albo bez, myszy uszyte z sizalu i piłeczki. Koty wprost uwielbiają zabawki, które wydają jakieś dźwięki. Dla kotów dobre będą również takie zabawki, które wymuszają na nich ruch i je stymulują. Na jakie zabawki trzeba zwrócić uwagę, gdy jesteś właścicielem kota?

Zabawka dla kota

fot. AdobeStock


back to menu ↑

Jaka jest rola zabawek dla kota?

Najważniejszą funkcją zabawek dla mruczków jest stymulowanie ich cyklu łowieckiego. Kot pozbywa się posiadanych w sobie pokładów energii. Może bez obaw podążyć za swoim instynktem. Cykl łowiecki jest złożony z kilku etapów. Omówimy je tutaj po kolei. Pierwsza faza to polowanie. Polega ona na czatowaniu, zakradaniu się blisko ofiary i pościgu za nią. Drugi etap to złapanie ofiary. Kot nie musi chwytać jej od razu. W czasie zabawy możesz przeprowadzić parę podejść, w czasie których zabawka będzie nagle uciekała z kocich łapek. Wtedy kot będzie zmuszony do zaczajenia się na nią kolejny raz. Taka zabawa może trwać, aż się to kotu zwyczajnie nie znudzi. Końcowym etapem takiej zabawy może być złapanie zabawki. Kot wtedy będzie pewny, że odniósł sukces łowiecki. Nie warto go pozbawiać tego złudzenia. Kolejny etap cyklu łowieckiego to zabawa zdobyczą. Jeżeli Twój kot mieszka na zewnątrz, to pewnie nie raz widziałeś, jak bawił się myszą. Tak, przyznajemy, że wygląda to trochę upiornie. Jednak dzięki temu mruczek może zaspokoić swoje pierwotne instynkty. Koty domowe bardzo często bawią się upolowanymi ofiarami. Dzięki temu mogą się pozbyć nagromadzonej w sobie energii, a raczej jej nadmiaru. W dodatku kot może poczuć pozytywne emocje, które towarzyszą prawdziwemu polowaniu. Przejdźmy teraz do następnego etapu cyklu łowieckiego. Jego to zjedzenie zdobyczy. Oczywiście nie mamy tutaj na myśli spożycia zabawki dla kota. Na tym etapie Twoim zadaniem jest podanie kotu jego lubionej karmy. Czy są jeszcze jakieś etapy cyklu łowieckiego? Tak i to nawet dwa. Pierwszy z tych dwóch ostatnich etapów to toaleta. Gdy kot już zje swoją zdobycz, to musi bardzo dokładnie wyczyścić swoje futerko. Natomiast już całkowicie ostatnim etapem cyklu łowieckiego jest odpoczynek i sen. Najlepiej na specjalnie do tego przygotowanym legowisku dla kota.

Zabawka dla kota

fot. AdobeStock

back to menu ↑

Jakie zabawki i inne przedmioty mogą pełnić rolę ofiar?

W tej roli bardzo dobrze sprawdzą się na przykład kreatywne zabawki dla kota, które wykorzystują jego inteligencję oraz pobudzają jego zmysłu. Wszystkie te zabawki powinny mieć jakiś związek z łowami. Gdy kot się bawi, to powinien mieć możliwość złapania albo znalezienia zdobyczy. Wtedy będzie miał poczucie, że jego łowy zakończyły się pełnym sukcesem i zasłużył on na prawdziwy, porządny posiłek od Ciebie.

Mamy nadzieję, że pomogliśmy Ci w wybraniu odpowiednich zabawek dla kota. Życzymy przyjemnej zabawy ze swoim pupilem! Najlepiej pełnej nowych zdobyczy!

back to menu ↑

Ranking zabawek dla kota: TOP 10


ZakupowyPoradnik.pl
Logo
Enable registration in settings - general