Garnki – jakie wybrać?

Uważamy, że w każdej kuchni powinny być garnki. Mniejsze, oraz większe. Wykonane z różnych rodzajów tworzyw. Wybór garnków niesie ze sobą bardzo wiele pytań. Jednak warto jest znaleźć na nie odpowiedzi, ponieważ garnki są wręcz niezbędne w codziennym gotowaniu. Garnki przez cały czas poddawane są niekorzystnym dla nich czynnikom. Warto jest tutaj wymienić między innymi: kontakt z ogniem oraz tłuszczem. Właśnie dlatego garnki muszą być niezwykle trwałe oraz funkcjonalne. Zwróć również uwagę na to, czy będzie Ci się w nich komfortowo gotowało. Gdy kupisz naprawdę solidny komplet garnków, to będziesz z nich zadowolony przez wiele długich lat i nie będziesz żałował wydania nawet największej sumy. Podobno rodzaj garnka ma wpływ na ostateczny smak potrawy. Tanie garnki mogą Ci zepsuć całą przyjemność z gotowania. Napiszemy Ci, jakie są wady i zalety garnków emaliowanych, stalowych oraz szklanych. Dzięki temu będziesz wiedział, jakie garnki dla siebie wybrać oraz jaką kwotę musisz przeznaczyć na dobrej jakości garnek.

Polecane garnki


back to menu ↑

Jakie garnki kupić?

Wybór garnków nie może bazować tylko i wyłącznie na ich wyglądzie zewnętrznym. Wiemy, że on jest ważny, ale nie najważniejszy. Na rynku jest bardzo bogata oferta garnków w różnych kolorach, które szybko dopasujesz do wystroju Twojej kuchni. Musisz pamiętać o tym, że kolor i kształt jest tylko jedną kwestią. Druga sprawa jest o wiele ważniejsza. Chodzi nam w tym miejscu o trwałość oraz jakość garnków. Garnki bezpośrednio stykają się z potrawami, które gotujesz. Z tego względu garnek ma wpływ na Twoje zdrowie. Warto o tym zawsze pamiętać i niepotrzebnie nie ryzykować. Radzimy Ci wybrać garnki z atestem PZH, który daje pewność, że konkretny garnek jest całkowicie bezpieczny dla Twojego zdrowia.

Garnek

fot. AdobeStock

back to menu ↑

Jakie cechy powinien mieć dobry garnek?

Dobry garnek to taki, w którym w prosty sposób przygotujesz potrawy, bez obaw, że nagle coś Ci się w nim przypali i danie będzie całkowicie niejadalne. Żeby osiągnąć taki rezultat, powinieneś sprawdzić grubość dna oraz to, z jakiego tworzywa wykonane jest konkretne naczynie. Wielowarstwowe dno zapewni Ci odpowiednie przewodzenia ciepła, które dodatkowo będzie równomiernie rozprowadzane po całej powierzchni dna. Zmniejszy to oczywiście ryzyko przypalenia się gotujących się potraw. Wysokiej jakości garnki posiadają wskaźnik temperatury, który w bardzo dużym stopniu ułatwia codzienne gotowanie. Kolejnym bardzo ważnym elementem, jeżeli chodzi o wybór garnków jest ergonomiczny kształt rączek, uchwytów oraz wygodne pokrywki. Istotna jest też waga garnka. Im jest on cięższy, tym będzie bardziej solidny.

Garnek

fot. AdobeStock


back to menu ↑

Na co jeszcze powinieneś zwrócić uwagę przy wyborze garnków?

Przede wszystkim sprawdź, czy będziesz mógł myć je w zmywarce. Druga kwestia jest taka do jakich kuchenek są przeznaczone oraz czy można je stosować na płytach indukcyjnych. Musisz pamiętać o tym, że na kuchenkach indukcyjnych niezbędne jest używanie tylko i wyłącznie garnków wyprodukowanych z właściwych materiałów takich jak na przykład stal albo żelazo. Musisz wybrać takie garnki, których dno przyciąga magnes. Tego rodzaju naczynia są oznaczone za pomocą specjalnego znaku. Jego zadaniem jest poinformowanie Cię o możliwości używania ich tylko i wyłącznie na kuchenkach indukcyjnych. Znak ten to zwinięta cewka, czyli zwój. Z pewnością nie możesz na płycie indukcyjnej korzystać z garnków szklanych, aluminiowych, wykonanych ze stali nierdzewnej, ceramicznych, takich, które mają wypukłe dno albo nóżki. Sprawdź również, czy wybrane przez Ciebie garnki mają w zestawie pokrywki. Najlepsze są te, które mają możliwość odprowadzenia pary wodnej z wnętrza garnka w czasie procesu gotowania. Standardowo pokrywki mogą być wykonane ze szkła albo ze stali. Ten drugi rodzaj pokrywek jest lepszy ze względu na większą energooszczędność podczas gotowania. Szkło daje Ci możliwość podejrzenia, co dzieje się w środku garnka bez podnoszenia pokrywki. Potrzebne jest jednak sprawdzenie, czy szkła jest hartowane, a uchwyt pokrywki się nie przegrzewa. To już wszystkie najważniejsze informacje na temat wyboru garnków.

back to menu ↑

Ranking garnków: TOP 10


ZakupowyPoradnik.pl
Logo
Enable registration in settings - general