Na co powinieneś zwrócić uwagę przy wyborze wagi kuchennej?

W dobrej kuchni bardzo ważne są smak oraz kreatywność. Nie pewno nie możesz również zapomnieć o dokładności oraz precyzji, w szczególności, gdy wybierasz poszczególne składniki do Twojej potrawy. Jeżeli postawisz na nieodpowiednią ilość i niewłaściwe proporcje, to wybrany przez Ciebie przepis, w niczym nie będzie przypominał tej potrawy, która widnieje na załączonym do niego zdjęciu. Z tego względu urządzeniem AGD, które cały czas powinnaś mieć pod ręką jest waga kuchenna. Przyda Ci się ona nie tylko przy gotowaniu, ale również przy pieczeniu w piekarniku elektrycznym parowym. Waga kuchenna powinna być ważna dla Ciebie również wtedy, gdy jesteś na diecie i musisz przez cały czas kontrolować ilość spożywanych pokarmów. Czym powinieneś się kierować, żeby wybrać wagę kuchenną, która będzie w pełni odpowiadała Twoim potrzebom? W naszym poradniku zakupowym znajdziesz odpowiedź na to pytanie.

Polecane wagi kuchenne


back to menu ↑

Wybrać wagę mechaniczną, czy elektroniczną?

Wagi kuchenne można podzielić standardowo na dwa rodzaje. Pierwszym to wagi tradycyjne, czyli mechaniczne, a drugi to wagi elektroniczne. Pierwszy rodzaj wag kuchennych posiada niezwykle prostą konstrukcję i jest łatwy w obsłudze. Zaletą tego rodzaju wag kuchennych jest również ich mało wygórowana cena. Urządzenia tego typu są zazwyczaj złożone z podstawy oraz montowanej na niej miseczki, do której musisz włożyć produkty spożywcze, które chcesz zważyć. W podstawie wagi kuchennej znajduje się odważnik, który jest połączony ze wskazówką i zegarowy wyświetlacz z widoczną skalą ważenia. Wagi mechaniczne będą odpowiednie do niewielkiej kuchni. Możesz bez problemu wykonywać na nich orientacyjne pomiary, które nie wymagają bardzo dużej dokładności. Różnica między wskazaniem urządzenia a realną wagą produktów może wynosić nawet 20 gramów. Jeżeli zależy Ci jednak na tym, żeby wykonać bardziej precyzyjne pomiary, to z pewnością powinieneś kupić sobie wagę kuchenną elektroniczną. Tego rodzaju urządzenie jest wyposażone w elektroniczny układ wskazujący, który jest zasilany bateriami. Natomiast wynik pomiaru pokazywany jest na elektronicznym wyświetlaczu. Zaletą tego rodzaju wag, zależnie od konkretnego modelu, jest też możliwość korzystania z innych, bardziej zaawansowanych technologicznie funkcji. Do tego tematu jeszcze wrócimy w naszym poradniku zakupowym.

Waga kuchenna

fot. AdobeStock


back to menu ↑

Jakie są najważniejsze parametry i wyposażenie wag kuchennych?

Dokładność pomiaru to jeden z najważniejszych parametrów, na który powinieneś zwrócić uwagę, jeżeli chcesz kupić dobrą wagę kuchenną. Jak już wspomnieliśmy wcześniej, wagi mechaniczne nie zapewniają takiej dokładności jak wagi elektroniczne. Wśród wag elektronicznych bardzo dokładnymi wskazaniami mogą się pochwalić wagi, które ważą z dokładnością do 1-2 gramów. Są to niezwykle funkcjonalne urządzenia, również pod kątem trzymania przez Ciebie odpowiedniej diety. Możesz dokładnie określić wagę dobieranych przez Ciebie do potraw składników oraz całych przygotowanych przez Ciebie dań. Maksymalne obciążenie oznacza dopuszczalną możliwą ilość produktów, które możesz zważyć przy użyciu konkretnego urządzenia kuchennego. Zazwyczaj wagi kuchenne używane są do pomiaru masy produktów, które mają od jednego do pięciu kilogramów. Wybór konkretnej wagi kuchennej jest zależny od Twoich indywidualnych potrzeb oraz od tego, do jakich celów planujesz ją wykorzystywać. Zachęcamy Cię również do sprawdzenia, czy wybrany przez Ciebie model wagi kuchennej posiada wskaźnik przeładowania. Ochroni Cię on przed błędami pomiaru, jeżeli przekroczysz przewidziany poziom obciążeń. Kolejną bardzo przydatną funkcją w wagach kuchennych jest tarowania. Ułatwi Ci ono ważenie, ponieważ umożliwia pokazanie ciężaru samych produktów, bez wagi pojemnika, do którego zostały one włożone. Tarowanie pozwala też na samodzielne ważenie kolejnych składników w jednym naczyniu. Kolejną bardzo ważną funkcją w wagach kuchennych jest wskaźnik zużycia baterii. Jest on ważny w odniesieniu do wag kuchennych elektronicznych. Dzięki niemu waga nagle bez ostrzeżenia się nie rozładuje.

Waga kuchenna

fot. AdobeStock

back to menu ↑

Ranking wag kuchennych: TOP 10


ZakupowyPoradnik.pl
Logo
Enable registration in settings - general