Czy warto jest kupić lampę antydepresyjną?

Czy lampy antydepresyjne naprawdę działają? Podpowiemy Ci, jak powinieneś ich używać i czy w ogóle warto mieć w swoim domu takie urządzenie? Depresja to choroba, na która choruje coraz więcej osób. Dotyczy ona nie tylko osób, które często się uśmiechają i sprawiają wrażenie szczęśliwych. Musisz wiedzieć, że depresja jest związana nie tylko z problemami natury psychicznej, ale również ze zmianami w funkcjonowaniu biochemicznym mózgu. Jej leczenie wymaga chodzenia na terapię oraz brania odpowiednich leków. Objawy depresji mogą odnosić się zarówno do sfery fizycznej, na przykład spiętych mięśni, na które może pomóc masażer, nadciśnienie, problemy trawienne, czy obniżona odporność organizmu. Mówiąc w skrócie. Gdy podejrzewasz, że bliska Twojemu sercu osoba jest zagrożona depresją, to jak najszybciej powinieneś podjąć odpowiednie działania.

Polecane lampy antydepresyjne


back to menu ↑

Na czym polega leczenie depresji w dzisiejszych czasach?

Aktualnie depresję leczy się przede wszystkim za pomocą farmakologii. Przepisuje się pacjentom leki na receptę, które mają wpływ na ośrodkowy układ nerwowy. Kolejną metodą leczenia jest psychoterapia, polegająca na spotkaniach z psychologiem oraz budowaniu nowych, zdrowych przyzwyczajeń. Depresję można leczyć również za pomocą naparów uspokajających, na przykład z rumianku albo z melisy. Do metod alternatywnych można zaliczyć między innymi lampy antydepresyjne. Wszystkie wymienione tutaj metody leczenia oczywiście mogą być skuteczne. Jednak tylko farmakoterapia daje gwarancję wymiernych skutków. Najlepsze efekty daje łączenie ze sobą różnych metod leczenia. Czy lampy antydepresyjne mogą być w takim przypadku skuteczne?

Lampa antydepresyjna

fot. Unsplash

back to menu ↑

Czy światłoterapia może dawać pozytywne efekty?

O leczniczym działaniu promieni słonecznych oraz innych specyficznych promieni świetlnych wiedzą już dzisiaj chyba wszyscy. Poważne autoimmunologiczne choroby skórne, takie jak na przykład łuszczyca albo łysienie plackowate leczy się za pomocą specjalistycznych lamp PUVA. Większość producentów lamp antydepresyjnych mocno podkreśla rolę światła w procesie regulacji melatoniny, która odpowiada za rytm dobowy człowieka oraz jego nastrój. W ogromnym uproszczeniu biosynteza związków, które są odpowiedzialne za powyższe zadania przebiega w taki sposób, że tryptofan zamienia się w serotoninę, a ona w melatoninę. Zostało już udowodnione przez naukowców, że od życia płodowego organizmu ludzkie są wyposażone w receptory melatoniny, która jest produkowana przez szyszynkę, siatkówkę oraz niektóre komórki układu trawiennego. To właśnie korzystne działanie światła sprawia, że w okresie jesienno-zimowym Twoje samopoczucie może być o wiele gorsze niż w lato. Brak naturalnego światła możesz bardzo szybko zastąpić sztucznym promieniowaniem, które pomoże Ci w prawidłowej regulacji serotoniny.


Lampa antydepresyjna

fot. Unsplash

back to menu ↑

W jaki sposób działa lampa antydepresyjna?

Wyżej omówiony cykl biochemiczny, potrzebny do wyprodukowania przez organizm melatoniny, zależy od światła słonecznego. To właśnie światło o optymalnej długości fal, kolorze oraz natężeniu powoduje uruchomienie w Twoim organizmie biosyntezy wspomnianej wcześniej substancji. Gdy nie ma słońca, tylko ciągle pada deszcz albo szybko się ściemnia, to te procesy nie zachodzą tak jak powinni. Na szczęście na rynku są dostępne lampy antydepresyjne, które korzystają ze światła sztucznego. Ma ono praktycznie takie same parametry jak oświetlenie naturalne.

back to menu ↑

W jaki sposób możesz korzystać z lampy antydepresyjnej?

Sprzęt tego typu jest wykorzystywany głównie w okresie jesienno-zimowych, gdy pogoda jest bardzo nieprzyjazna. Jak wiadomo, samopoczucie człowieka w bardzo dużym stopniu zależy od zmiany rytmu pór roku. Przy depresji klinicznej można zaobserwować, że nawroty choroby występują głównie zimą. W związku z tym sezonowa depresja może być leczona za pomocą lampy antydepresyjnej. Zdecydowana większość lamp po półgodzinnym sensie już działa pozytywnie na ludzki organizm. Radzimy Ci podzielić czas naświetlania na dwie części po pół godziny. Powinieneś również pamiętać o tym, że najlepsze lampy posiadają wybudowaną możliwość regulacji jasności. Dzięki temu lampa szybciej się uruchamia.

back to menu ↑

Ranking lamp antydepresyjnych: TOP 10


ZakupowyPoradnik.pl
Logo
Enable registration in settings - general