Jak dobrać wózek inwalidzki?

Wybór wózka inwalidzkiego jest często porównywany do wybierania samochodu albo skutera. Nowoczesne technologie sprawiły, że wózek inwalidzki stał się naprawdę zaawansowaną maszyną. Na wózku osoby niepełnosprawne bez problemu mogą się poruszać po swoim domu oraz poza nim. Poczucie samodzielności i niezależności jest dla osób niepełnosprawnych czymś wyjątkowo ważnym. Nowoczesny wózek inwalidzki wbrew swojej nazwie i powszechnym opiniom, tak naprawdę daje wolność. Jeżeli zależy Ci na tym, żeby Twój wózek inwalidzki był naprawdę pomocny w prowadzeniu przez Ciebie normalnego, mobilnego życia i jednocześnie pomagał Ci w rehabilitacji, to musisz mieć świadomość, że wózek powinien być dopasowany do Twoich indywidualnych potrzeb. Jeżeli po raz pierwszy będziesz korzystał z wózka inwalidzkiego i nie będzie on jak najlepiej dobrany do Twojego stanu zdrowia, sylwetki oraz preferencji, to nie polubisz takiego wózka. Nie będziesz chciał na nim jeździć i to jest naturalne. Żeby uniknąć nietrafionego zakupu, powinieneś najpierw na spokojnie porozmawiać z Twoim lekarzem lub rehabilitantem. Te osoby pomogą Ci dopasować wózek inwalidzki do Twoich indywidualnych potrzeb.

Polecane wózki inwalidzkie


back to menu ↑

Kilka rad dla osób niepełnosprawnych

Zanim przejdziemy do konkretnych porad w naszym poradniku zakupowym, to chcielibyśmy jeszcze podkreślić, że nie zawsze zakup wózka inwalidzkiego będzie najlepszym rozwiązaniem. Czasami jest tak, że po prostu bardzo trudno jest Ci zaakceptować Twoją niepełnosprawność. Jest to dla Ciebie ciężki temat i zrobiłbyś wszystko, aby go unikać. Wózek nie zawsze jest tym, co będzie Ci potrzebne. Jeżeli więc zastanawiasz się nad tym, czy wózek inwalidzki będzie dla Ciebie odpowiednim rozwiązaniem i czy ułatwi Ci wykonywanie codziennych czynności, to najpierw powinieneś porozmawiać sam ze sobą w myślach. Na spokojnie i bez negatywnych emocji. Tak jakbyś wybierał jakikolwiek inny przedmiot, na przykład opony zimowe. Przeanalizuj wszystkie za i przeciw. Musisz mieć świadomość, że wózek może pomóc Ci w odzyskaniu samodzielności. Nieważne, czy będziesz mógł wyjść z domu sam, czy w towarzystwie asystenta. Ważne, że to Ty zdecydujesz, gdzie chcesz iść i kiedy. Zakup wózka inwalidzkiego potraktuj jak szansę, a nie jako koniec świata.

Wózek inwalidzki

fot. AdobeStock


back to menu ↑

Kiedy kupić wózek inwalidzki, a kiedy lepszym wyborem będzie balkonik?

Jeżeli ograniczona mobilność wynika u Ciebie jedynie z okresu rekonwalescencji po operacji lub urazie, albo gdy Twoje dolegliwości są związane z ograniczeniami w poruszaniu się, na przykład z powodu żylaków, sztywności nóg, czy zwyrodnienia stawów, to warto wtedy pomyśleć o kupieniu balkonika rehabilitacyjnego. Mamy na myśli to, żeby Cię nie zniechęcić na wejściu, jeżeli masz jeszcze szansę na samodzielne poruszanie się, do chodzenia, trenowania, wykonywania ćwiczeń rehabilitacyjnych. Jeżeli jeszcze możesz samodzielnie chodzić, to rezygnowanie z tego, byłoby bardzo mocno niewskazane. Wózek rehabilitacyjny powinien być wybierany tylko i wyłącznie przez osoby, które nie mogą bez niego normalnie funkcjonować. Właśnie dlatego powinieneś bardzo dobrze przemyśleć sprawę. Może to jeszcze nie czas na wybieranie wózka inwalidzkiego? Może jeszcze spróbuj o siebie zawalczyć? Może warto? Wózek to jest po to, żebyś zrezygnował z chodzenia z lenistwa. Aktywność fizyczna jest tak samo ważna dla osób zdrowych, jak i dla chorych. Niezależnie od ich wieku i stanu zdrowia. Nie rezygnuj z rehabilitacji i walki o siebie. Niezależnie od okoliczności.

Wózek inwalidzki

fot. AdobeStock

back to menu ↑

Czy lepszy będzie wózek inwalidzki manualny, czy elektryczny?

Jeżeli już podejmiesz decyzję, że kupujesz wózek inwalidzki dla siebie, jako dla osoby niepełnosprawnej, to musisz określić, czy chcesz mieć wózek elektryczny, czy ręczny, czyli manualny. Przy odpowiedzi na to pytanie weź pod uwagę nie tylko swoje indywidualne preferencje, ale również możliwości. Mówiąc o możliwościach mamy tutaj na myśli fizyczne, lokalowe oraz finansowe. Prawda jest taka, że nawet jeżeli wolisz korzystać z wózka inwalidzkiego elektrycznego, to jego cena może być dla Ciebie nie do przeskoczenia. Na szczęście są dostępne różnego rodzaju dofinansowania.

back to menu ↑

Ranking wózków inwalidzkich: TOP 10


ZakupowyPoradnik.pl
Logo
Enable registration in settings - general