Jaką maskę antysmogową wybrać?

Ekolodzy przez cały czas alarmują i ostrzegają. Powietrze w polskich miastach z każdym rokiem staje się coraz bardziej zanieczyszczone. Gdy jesteś w domu, to możesz się chronić za pomocą oczyszczacza powietrza, na zewnątrz jest trudniej. Właśnie z tego powodu maska antysmogowa jest gadżetem, który powinieneś mieć, jeżeli na co dzień mieszkasz w dużej aglomeracji. Jakie maski antysmogowe mogą być używane do spacerowania, a jakie są odpowiednie do uprawiania w nich sportu?

Polecane maski antysmogowe


back to menu ↑

Kiedy używać masek ochronnych z filtrem?

Najgorzej masz, jeżeli mieszkasz w Krakowie. Musisz się zmagać ze smogiem aż przez 165 dni w ciągu roku kalendarzowego. Z trującym dla ludzi powietrzem muszą zmagać się również mieszkańcy Warszawy, Katowic, Łodzi i wielu mniejszych miast. W dni, w których problem ten staje się szczególnie nasilony, powinieneś nosić maseczkę antysmogową. Nie ma tutaj znaczenia, czy wychodzisz tylko na kilka minut do sklepu, czy planujesz o wiele dłuższy spacje. Jeżeli zanieczyszczenie powietrza przekracza dopuszczalne normy, to musisz mieć dodatkową ochronę. Jak możesz się dowiedzieć, w jakie dni powinieneś mieć na sobie maseczkę antysmogową? Najszybciej zrobisz to za pośrednictwem dedykowanej do tego aplikacji. Możesz ją szybko zainstalować w swoim smartfonie. Pobierze ona informacje ze znajdującego się w okolicy punktu pomiarowego i wyśle Ci wiadomość o aktualnym stanie powietrza.

Maseczka antysmogowa

fot. Unsplash

back to menu ↑

Jakie są dostępne rodzaje filtrów do maski antysmogowej?

Pyły zanieczyszczające powietrze można podzielić na PM10 oraz PM2,5. Bardzo niebezpieczny dla ludzi jest rodzaj PM2,5. Jest on złożony z cząsteczek o średnicy mniejszej niż 2,5 mikrometra. W praktyce znaczy to, że łatwo docierają one do Twoich dróg oddechowych, osiadają na płucach. To sprawia, że kaszlesz albo nasilają się u Ciebie objawy astmy, jeżeli chorujesz na tę chorobę. Cząsteczki PM10 znajdujące się w powietrzu również mogą być niebezpieczne dla Twojego organizmu. Z tego względu dobrej jakości maseczka antysmogowa powinna posiadać filtry, które nie przepuszczają ani PM10, ani PM2,5. Powinieneś zwrócić na to uwagę, gdy wybierasz maseczkę. Filtry do maski antysmogowej można podzielić na węglowe oraz HEPA. Te pierwsze są w stanie zatrzymać aż 99,9% pyłów. Natomiast filtry HEPA działają trochę mniej efektywnie. Zatrzymują tylko 97% cząsteczek. Oba typy filtrów zapewniają nam ochronę przed chorobotwórczymi bakteriami oraz wirusami. Część masek ma filtry mieszane, które są połączeniem filtrów węglowych oraz HEPA. Zatrzymują one co najmniej 97 procent cząsteczek o wielkości 0,1 mikrometra i większych.

Maseczka antysmogowa

fot. Unsplash

back to menu ↑

Jaka maska antysmogowa będzie najbardziej odpowiednim wyborem?


Sposób działania maski antysmogowej jest niezwykle prosty. Wdychane powietrze jest przepuszczane przez filtr. Natomiast zatrzymane pyły zostają przez niego zatrzymane. W czasie wydychania uruchamia się natomiast zawór, który umożliwia wydalanie powietrza poza maseczkę. Gdy kupujesz maskę antysmogową, to powinieneś zwrócić uwagę nie tylko na typ zamontowanego w niej filtra, ale też to, czy posiada ona właściwy certyfikat. Oznaczenie FFP1 zapewnia zatrzymywanie co najmniej 80 procent lotnych cząstek, FFP2 – 94 procent, a FFP3 aż 99 procent. Przy nadawaniu certyfikatów bierze się pod uwagę nie tylko przepuszczalność zanieczyszczeń przez filtr, ale również ewentualny przeciek, który wiąże się z niewłaściwym dopasowaniem maseczki do twarzy. Z uwagi na małą świadomość społeczną, jeżeli chodzi o problem smogu, część osób niestety kupuje maseczki chirurgiczne i jest pewna, że będą one je chroniły w odpowiednim stopniu. Niestety takie maseczki nie sprawdzą się, jeżeli chodzi o zatrzymywanie zawieszonych w powietrzu pyłów. Z tego względu ważny jest zakup certyfikowanej maski.

back to menu ↑

Jak wybrać maskę antysmogową?

Maska antysmogowa powinna być dopasowana również pod względem rozmiaru oraz stylu życia. Właściwa wielkość maski obniży ryzyko przecieku związanego z niewłaściwym dopasowaniem maski antysmogowej do kształtu twarzy. Z tego względu dobrze jest przymierzyć maskę w sklepie, a nie od razu kupować ją przez internet.

back to menu ↑

Ranking masek antysmogowych: TOP 10


ZakupowyPoradnik.pl
Logo
Enable registration in settings - general