Jak dobrać wózek inwalidzki elektryczny?

Wózek inwalidzki jest bardzo ważnym sprzętem dla Ciebie, jeżeli w wyniku choroby albo wypadku, straciłeś sprawność fizyczną. Powinien Ci on pomagać, a nie przeszkadzać w codziennym przemieszczaniu się. W sklepach internetowych i stacjonarnych możesz znaleźć bardzo wiele typów wózków inwalidzkich. Z tego zakupowego poradnika dowiesz się, który wózek inwalidzki elektryczny, będzie dla Ciebie najbardziej odpowiedni.

Polecane wózki inwalidzkie elektryczne


back to menu ↑

Czy lepszym wyborem będzie wózek manualny czy elektryczny?

Jeżeli tylko jesteś na tyle sprawny, żeby wykorzystać siłę Twoich rąk do poruszania się, to zdecydowanie polecamy Ci wybranie wózka manualnego. Pomoże Ci on zachować odpowiednią sprawność fizyczną górnych partii ciała. Sprawność ramion jest bardzo ważna w procesie rehabilitacji. Powoduje również, że Twoja sylwetka będzie wyglądała na zdrowszą. Jeżeli Twoja kondycja zdrowotna nie pozwala Ci na napędzanie wózka inwalidzkiego za pomocą Twoich rąk, to powinieneś na poważnie pomyśleć o zakupie wózka elektrycznego. Jest on większy niż manualny. To jego jedyna wada, ponieważ może się okazać, że Twoje mieszkanie jest za małe, żeby się po nim poruszać na tego rodzaju wózku.

Wózek elektryczny

fot. AdobeStock


back to menu ↑

W jaki sposób powinieneś wybrać wózek manualny?

Fizjoterapeuta albo sprzedawca w sklepie medycznym, może Ci pomóc w wyborze odpowiedniego wózka inwalidzkiego. Bez względu na to, jakiego wózka poszukujesz, nie powinieneś samodzielnie podejmować takiej decyzji. O wiele lepiej poproś o pomoc swojego fizjoterapeutę. Jest on osobą, która na co dzień pracuje ze sprzętem medycznym, a co za tym idzie posiada wiedzę i doświadczenie w zakresie doboru sprzętu medycznego, w tym również wózków inwalidzkich. Wózek powinien być idealne dopasowany do prowadzonego przez Ciebie trybu życia. Jeżeli jesteś osobą aktywną, to powinieneś się zastanowić nad zakupem lekkiego wózka. Taki wózek będzie o wiele bardziej zwrotny. Natomiast jego niewielkie rozmiary spowodują, że łatwo będzie można go przetransportować, jeżeli zajdzie taka konieczność. Jeżeli posiadasz ograniczone fundusze, albo po prostu nie jest Ci potrzebny bardzo nowoczesny sprzęt, to polecamy Ci zainteresować się tradycyjnym wózkiem inwalidzkim aluminiowym. Ma on zdecydowanie mniejszą wagę niż ten stalowy, a jest tak samo wytrzymały. Najważniejszymi parametrami, które powinieneś wziąć pod uwagę, przy wyborze wózka, są szerokość oraz głębokość siedziska. Jeżeli chodzi o wymiary, to tutaj polecamy Ci zdać się na pomoc sprzedawcy w sklepie stacjonarnym, w którym będziesz wybierał wózek inwalidzki. W sezonie jesienno-zimowym wszyscy zakładają na siebie grubszą odzież wierzchnią. W związku z tym Twój nowy wózek inwalidzki powinien być trochę szerszy. Jeżeli zamierzasz poruszać się na wózku inwalidzkim poza domem, to powinieneś wziąć pod uwagę, właśnie ten fakt. Dzięki szerszemu siedzisku korzystanie z wózka inwalidzkiego będzie wygodniejsze nawet wtedy, gdy aura na zewnątrz, stanie się mało zachęcająca do spacerowania. Natomiast jeżeli chcesz kupić wózek inwalidzki aktywny, to bardzo ważne jest niższe podparcie. Dzięki niemu możesz swobodnie sterować wózkiem inwalidzkim. Jeżeli podparcie będzie nachylone pod lekko ostrym kątem względem siedziska, to będzie ono stymulowało mięśnie szkieletu. To wszystko razem będzie sprawiało, że jeżdżenie na wózku stanie się dla Ciebie nie tylko ułatwieniem, ale również dodatkową formą rehabilitacji.

Wózek elektryczny

fot. AdobeStock

back to menu ↑

Czy jest Ci potrzebny wózek inwalidzki aktywny?

Lekki wózek inwalidzki jest refundowany tylko i wyłącznie dla osób, które mogą z niego korzystać bez niczyjej pomocy. Natomiast z wózkiem aktywnym jest tak samo jak ze sportowym samochodem. Powinien być szybki i zwrotny. Z tego względu musi być on również jak najlżejszy. W tego rodzaju wózkach inwalidzkich nie ma żadnych zagłówków, czy podłokietników, które w zwykłym wózku są właśnie po to, żeby zapewnić korzystającej z niego osobie komfort. Jednak wszystkie te elementy zwiększają wagę wózka inwalidzkiego i co za tym idzie, utrudniają jego ewentualny transport. Wózek aktywny musi się również bardzo prosto składać.

back to menu ↑

Ranking wózków inwalidzkich elektrycznych: TOP 10


ZakupowyPoradnik.pl
Logo
Enable registration in settings - general