Jak wybrać najlepszy model inhalatora?

Silny wiatr, przez cały czas padający deszcz oraz niska temperatura. To wszystko sprawia, że łatwo jest się przeziębić. Jeżeli masz problem z ciągle nawracającymi infekcjami, a nie chcesz biec do apteki po koleje leki, to najwyższy czas kupić. Z pewnością pomoże Ci on w pozbyciu się tych dolegliwości. Natomiast w okresie zimowym zachęcamy Cię do dokupienia jeszcze nawilżacza powietrza. Podpowiemy Ci, w jaki sposób wybrać najlepszy model inhalatora. Dzięki niemu zadbasz o potrzeby wszystkich członków Twojej rodziny.

Polecane inhalatory


back to menu ↑

Na czym polega inhalacja?

Inhalacja, zwana również nebulizacją, pewnie niezmiennie kojarzy Ci się z miską gorącej wody z dodatkiem zaparzonych ziół albo olejków eterycznych. Wtedy wystarczy już tylko włożyć ręcznik na głowę i poczekać na efekty inhalacji. Współczesne inhalatory nie są w ogóle podobne do metod stosowanych w Twoim dzieciństwie. Skuteczność działania inhalatorów jest oparta na rozbijaniu na bardzo małe części cząsteczek leku albo innej substancji, którą umieszcza się w urządzeniu. Rezultatem wspomnianego rozbicia jest wytworzenie się chłodnej, przyjemnej w odbiorze mgiełki, która za sprawą specjalnej maski trafia bezpośrednio do Twojego układu oddechowego. Chociaż jeszcze całkiem niedawno inhalatory były uważane są sprzęt, który przyda się tylko alergikom, tak samo jak oczyszczacze powietrza, to my jesteśmy zdania, że każdy powinien się zainteresować tego rodzaju urządzeniem, w szczególności, jeżeli posiada małe dzieci. Inhalator nie tylko zwalczy uciążliwy katar oraz nawilży gardło, usunie ból oraz podrażnienia, ale zahamuje też rozwój infekcji zatok albo oskrzeli.

Inhalator

fot. Unsplash


back to menu ↑

Jakie są obecnie dostępne na rynku rodzaje inhalatorów?

Inhalatory do użytku domowego można podzielić na inhalatory ultradźwiękowe oraz pneumatyczne. Inhalator ultradźwiękowy jest bardzo cichy. To sprawia, że produkowana przez niego mgiełka jest wyjątkowo gęsta, a czas inhalacji jest błyskawiczny. Inhalator ultradźwiękowy ma jednak pewną wadę. Do przeprowadzenia inhalacji tym sprzętem nie możesz zastosować każdej substancji, która przyjdzie Ci na myśl. Dlaczego tak jest? Występuje ryzyko, że ultradźwięki podczas inflacji zniszczą cząsteczki niektórych leków. A to może prowadzić do zneutralizowania ich działania oraz obniżenia ich skuteczności. W dodatku ten rodzaj inhalatora nie jest odpowiedni dla dzieci poniżej jednego roku życia. Między innymi ze względu na większą wszechstronności, inhalatorem, który będzie bardziej odpowiedni do użytku domowego będzie inhalator pneumatyczny, inaczej nazywany tłokowym. Do inhalacji nie możesz zastosować wszystkich przystosowanych do tego leków, jak również olejków eterycznych lub soli  fizjologicznej, która rozrzedzi zalegającą w nosie wydzielinę oraz odpowiednio nawilży gardło. W przypadku tego rodzaju urządzenia do wytworzenia się leczniczej mgiełki wykorzystuje się sprężone powietrze. Właśnie dlatego inhalator pneumatyczny działa o wiele głośniej niż ultradźwiękowy. Specyficzny dźwięk może stanowić pewien problem, w szczególności jeżeli chodzi o małe dzieci. Producenci medyczni wyszli jednak na przeciw oczekiwaniom najmłodszych użytkowników. To właśnie specjalnie dla nich zostały stworzone inhalatory w kształcie misia, gwiazdki albo innego zwierzątka. Dzięki temu maluch będzie się mniej bał całej inhalacji. Gdy wybierasz inhalator do użytku domowego, to powinieneś zwrócić uwagę na kilka cech, które pozwolą Ci wybrać najlepsze na rynku urządzenie. Przedstawimy je poniżej.

Inhaator

Pixabay.com

back to menu ↑

Dlaczego ważna jest szybkość inhalacji?

Różne modele inhalatorów w bardzo odmiennym czasie mogą przeprowadzać proces inhalacji. Wiele będzie zależne od tego, jak duża jest jednorazowa porcja leku, którą powinieneś przyjąć w czasie jednego cyklu inhalacji. Dla dorosłego człowieka inhalacja, która trwa przez 10 minut nie będzie problematyczna. Inaczej to wygląda w przypadku dzieci. Za najlepszy czas jednego cyklu inhalacji uważa się całkowite wykorzystanie 2,5 ml leku w ciągu 5 minut. Czas inhalacji może się różnić w zależności od modelu.

back to menu ↑

Ranking inhalatorów: TOP 10


ZakupowyPoradnik.pl
Logo
Enable registration in settings - general