Jak wybrać najlepszy skuter inwalidzki?

Elektryczny wózek inwalidzki bardzo dobrze wspomaga mobilność nie tylko u osób z niepełnosprawnością, ale również starszych i z ograniczoną sprawnością ruchową, na przykład z powodu otyłości. Czym elektryczny wózek inwalidzki różni się od standardowego skutera? Jakie są jego najważniejsze zalety? Na te wszystkie pytania odpowiemy w tym poradniku zakupowym.

Polecane skutery inwalidzkie


back to menu ↑

Czy elektryczne skutery wspomagają mobilność i bezpieczeństwo osób z niepełnosprawnościami?

Skuter elektryczny jest jak sama nazwa wskazuje pojazdem elektrycznym. Stanowi połączenie wózka inwalidzkiego i skutera. Znaczącą różnicą w odniesieniu do elektrycznego wózka inwalidzkiego jest możliwość rozwijania nim większych prędkości oraz używania kierownicy zamiast joysticka. Od standardowego skutera natomiast skuter elektryczny różni się większą ilością kół i rozwijaniem mniejszych prędkości. W sklepach internetowych i stacjonarnych możesz znaleźć skutery inwalidzkie trójkołowe albo czterokołowe. Mimo nazwy, która odróżnia ten pojazd od skutera standardowego, skuter inwalidzki jest bardzo dobrym rozwiązaniem, nie tylko dla osób, które mają znaczne problemy z poruszaniem się. Osoby, które posiadają skuter inwalidzki mogą się poruszać szybciej i jednocześnie pokonywać większe dystanse. To wszystko bardzo pozytywnie wpływa na komfort ich życia. W innych krajach, w których sprzedaż i użytkowanie tego rodzaju pojazdów, stało się niezwykle popularne, dla nikogo już nie jest zaskoczeniem widok osoby starszej albo otyłej, która porusza się skuterem inwalidzkim po ulicy albo po centrum handlowym. Jeżdżenie na skuterze inwalidzkim powoli staje się znakiem wyróżniającym nowoczesnego seniora, który nadal chce prowadzić aktywny styl życia, jest mobilny i liczy tylko na siebie.

Skuter inwalidzki

fot. AdobeStock


back to menu ↑

Dlaczego warto kupić skuter inwalidzki?

Wózek inwalidzki elektryczny typu skuter posiada bardzo wiele zalet. Powinieneś wziąć je wszystkie pod uwagę, jeżeli na poważnie zastanawiasz się nad zakupem tego rodzaju pojazdu. Skuter inwalidzki jest w stanie osiągnąć dużo większą prędkość niż na przykład wózek inwalidzki elektryczny. Zależnie od rodzaju skutera inwalidzkiego, będziesz mógł się na nim poruszać nie tylko po domu, ale również po ulicach albo po bardziej wymagającym terenie. Taki skuter jest w stanie za jednym razem pokonać dystans nawet  55 kilometrów. Najtańsze modele skuterów inwalidzkich przejeżdżają na jednym ładowaniu do 16 kilometrów. Skuter inwalidzki jest bezpieczny, wygodny, prosty w obsłudze. Gwarantuje stabilność jazdy oraz proste wsiadanie na niego. Zakup skutera inwalidzkiego jest sposobem na aktywizację osób starszym albo po prostu mniej mobilnych. W dodatku jazda skuterem inwalidzkim jest bardzo przyjemna. Dzięki niemu możesz być niezależny i mobilny. Da Ci wolność i uśmiech na twarzy.

Skuter inwalidzki

fot. AdobeStock

back to menu ↑

Co mówi Prawo o ruchu drogowym na temat skuterów inwalidzkich?

Polskie prawo nie reguluje jeszcze w wystarczającym stopniu zasad korzystania ze skuterów inwalidzkich. Prawo po prostu nie dostosowało się jeszcze do zmian technicznych. Aktualnie nie musisz mieć żadnych dokumentów, żeby swobodnie się poruszać skuterem inwalidzkim. Czasami niektórzy mają wątpliwości, czy można Ci jeździć po ulicach. Ze względu na to, że w naszym kraju nie ma jeszcze jednoznacznych przepisów, to skuterem ludzie jeżdżą przede wszystkim po chodnikach. Musisz pamiętać o tym, że skuter inwalidzki jest zwykłym środkiem lokomocji. Dlatego też powinieneś się nim poruszać w taki sposób, żeby nie stanowić zagrożenia dla pozostałych uczestników ruchu drogowego, w tym pieszych. Najlepiej jest jeździć prawą stroną chodnika. Nie powinieneś jeździć skuterem inwalidzkim po ścieżkach rowerowych, z uwagi na regulacje prawne odnoszące się do ścieżek. Aktualne przepisy prawne nie zezwalają na korzystanie ze ścieżek rowerowy, innym pojazdom niż jednośladowe. A jak powinien się zachowywać skuter inwalidzki na drodze publicznej? Mimo że nasze polskie prawo nie wspomina nawet słowem o skuterach inwalidzkich, to w rzeczywistości są one traktowane raczej jak wózki inwalidzkie z napędem elektrycznym.

back to menu ↑

Ranking skuterów inwalidzkich: TOP 10


ZakupowyPoradnik.pl
Logo
Enable registration in settings - general