Jak nosić męskie bezrękawniki zimą? Pomyśl o systemie warstwowym!

Ubiór na zimę kojarzy się nam często z ciężką puchówką. Tymczasem chodzi o to, aby ubrać się ciepło i lekko, czyli na przykład w systemie trójwarstwowym. W niniejszym artykule przedstawiamy, jak nosić bezrękawnik męski warstwowo.

Moda na bezrękawnik 

Kamizelka męska postrzegana jest często jako staromodna i mało stylowa. Jeśli ty również w ten sposób myślisz, to wiedz, że moda jest przewrotna. Tej zimy kamizelka jest bowiem bardzo stylowa i nie wydaje się, aby trend ten minął wiosną. To bardzo dobrze, bo kamizelki pikowane męskie dają pole do popisu wielu stylizacjom. Przykładowo w sklepie denley.pl znajdziesz bezrękawniki męskie w rozmaitych fasonach i kolorach. W ofercie jest kamizelka ocieplana męska, pikowana, z kapturem, sportowa, zielona, czerwona, niebieska, czarna, grafitowa – stworzysz z nimi wiele modnych outfitów.

Granatowa męska kamizelka pikowana

Granatowa męska kamizelka pikowana

Jak nosić kamizelkę warstwowo?

O bezrękawniku warto wiedzieć przede wszystkim to, że sprawdza się on przy niepewnej pogodzie. Czasami kamizelka zastępuje pikowaną kurtkę, czasem wełniany płaszcz, a nawet nosi się ją na garnitur. Stylowo i wygodnie jest nosić ją podczas spacerów po lesie, jak i podczas miejskich wędrówek – choć był czas, kiedy kamizelka kojarzyła się tylko z joggingiem. Z kolei zimą dobrze jest zakładać bezrękawnik w systemie warstwowym. Ubiór warstwowy polega na zestawieniu kolejnych warstw ubrania, z których każda spełnia określoną funkcję. W ten sposób dopasujesz strój do pogody i aktywności.

Warstwa 1 – bielizna termoaktywna odparowująca wilgoć

Warstwa podstawowa najczęściej ma postać bielizny termoaktywnej lub zwykłej wełny. Jej zadaniem jest odprowadzenie potu ze skóry na zewnątrz. Jeśli kompletujesz strój warstwowy, to na pierwszą warstwę wybierz materiał termoaktywny syntetyczny (z włókien poliamidowych lub poliestrowych). Wełna jako bielizna może być nieprzyjemna w dotyku, a nawet może wywołać reakcję alergiczną. Materiały termoaktywne to na przykład poliester i elastan. Najmniej funkcjonalna jest jednak w tej roli bawełna, gdyż łatwo wchłania wilgoć i nie przekazuje jej dalej. Pamiętaj, że pierwsza warstwa ubioru, aby spełniła swoje zadanie, powinna ściśle przylegać do ciała – nie bez powodu nazywana jest drugą skórą.

Warstwa 2 – kamizelka puchowa męska jako izolacja termiczna

Warstwa średnia daje izolację termiczną, czyli ociepla. Nie musi przylegać do ciała, ponieważ zablokowane w tej warstwie powietrze izoluje ciepło. Warstwa średnia może mieć różną grubość – w zależności od pogody. Jest tworzona z wełny albo tzw. polarów, czyli syntetycznych materiałów PET. Do odzieży termicznej wykorzystywany jest też poliester i ptasi puch. Wełna dobrze izoluje ciepło, ale to polar szybciej schnie, jest lżejszy i milszy w dotyku, ponadto lepiej sobie radzi z nadmierną wilgocią. Izolacyjny charakter ma też technika pikowania, która polega na umieszczaniu między warstwami i przeszyciami ociepliny zatrzymującej ciepło. Polarowe lub pikowane bezrękawniki męskie bardzo dobrze sprawdzą się zatem jako druga warstwa służąca ociepleniu.

Szary męski bezrękawnik z kapturem

Szary męski bezrękawnik z kapturem

Warstwa 3 – odzież wierzchnia chroniąca przed wiatrem

Zadaniem zewnętrznej warstwy ubioru jest ochrona przed wiatrem i wilgocią, czyli zmiennymi i niekorzystnymi warunkami pogodowymi. Materiał ubrania wierzchniego powinien być wytrzymały i odporny na uszkodzenia. Istotne jest też to, aby warstwa ta nie przepuszczała do wewnątrz wody i wiatru, a jednocześnie odparowywała zgromadzoną wewnątrz stroju warstwowego parę wodną. Taką funkcję pełnią na przykład kurtki membranowe. Niestety, kurtki tego typu nie należą do najtańszych. Inny rodzaj kurtki wierzchniej chroniącej przed wiatrem i śniegiem to miękki, lekki softshell.

ZakupowyPoradnik.pl
Logo
Enable registration in settings - general