Jaka bielizna termoaktywna na rower?

Bielizna termoaktywna nazywa się inaczej termiczną lub techniczną. Jest najbliższą skórze warstwą odzieży. Najczęściej zakłada się ją zimą i jesienią w czasie uprawiania sportów zewnętrznych. Tego rodzaju bielizna powinna być bardzo dobrze dopasowana do ciała. Dzięki temu zapewni ona bardzo dobrą ochronę przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi.

W jaki sposób działa bielizna termoaktywna?

Podstawą właściwego funkcjonowania odzieży termoaktywnej, to znaczy odpowiedniej ochrony przed czynnikami zewnętrznymi oraz odprowadzaniem nadmiaru wilgoci, jest jej właściwe dopasowanie do ciała. Komplety bielizny bez względu na wybrany przez Ciebie model po prostu muszą być bardzo obcisłe. Każdy element odzieży termicznej powinien bardzo dokładnie przylegać do skóry. Tylko wtedy będzie on w stanie skutecznie ochronić Cię przed zimnem, właściwie odprowadzić pot i zwiększyć wentylację. Za luźne getry albo koszulki nie gwarantują praktycznie żadnej ochrony. Ich działanie możemy porównać do tradycyjnych bawełnianych legginsów albo T-shirtu.

Bielizna termoaktywna

fot. AdobeStock

Jakie cechy ma odzież termoaktywna?

Bez względu na to, czy jest to bielizna damska, czy męska, właściwie dobrany model zagwarantuje Ci dobrą wentylację. Odzież termoaktywna zazwyczaj jest złożona z dwóch warstw specjalnie w tym celu zaprojektowanego materiału syntetycznego. Pierwsza warstwa jest odpowiedzialna za odprowadzanie potu oraz pary wodnej. Wykorzystywana jest do tego różnica temperatur między otoczeniem a ciałem. Bielizna nie jest w stanie zatrzymać wody, ale za to ją odparowuje. Jest to wyjątkowo ważne w czasie intensywnego wysiłku fizycznego. Bez względu na markę bielizny każdy model zagwarantuje Ci odpowiednią izolację termiczną. Druga warstwa odzieży technicznej ma na celu ochronić Cię przed zimnem i przed nadmierną utratą ciepła. Bez względu na warunki w otoczeniu najlepsza temperatura ciała zostaje zachowana. Materiał ochrania Cię przed zbytnim przegrzaniem i przed wychłodzeniem organizmu. Komplety bielizny zapewniają właściwą swobodę ruchów. Coraz częściej producenci używają bezszwowej techniki łączenia materiału. Tego rodzaju rozwiązanie umożliwia o wiele lepsze dopasowanie się do kształtu ciała i nie ma tutaj też obawy o to, że nie będziesz mógł się swobodnie poruszać. Zaletą bielizny termoakatywnej jest to, że nie powoduje ona żadnego ucisku. Dodatkowo chroni przed ewentualnymi otarciami skóry i jest bardzo wygodna w użytkowaniu. Część modeli jest wyposażonych w ściągacze w pasie i przy kostkach. Te ściągacze zapobiegają niekontrolowanemu podwijaniu się odzieży. Bielizna termoaktywna, a przynajmniej część z jej modeli, posiada właściwości likwidujące nieprzyjemny zapach potu. Wszystko dzięki srebrnej nici. Jest ona częścią materiału, z którego została uszyta odzież. Ma ona właściwości bakteriobójcze. Również tkanina polipropylenowa zmniejsza tworzenie się nieprzyjemnych zapachów. Eliminuje ona bakterie, które znajdują się w ludzkim pocie. Bielizna damska oraz bielizna męska przed pierwszym założeniem musi być przez Ciebie wyprana. Jeżeli pominiesz ten bardzo ważny krok, to odzież termiczna nie będzie w dostatecznym stopniu odprowadzała nadmiaru wilgoci.

Bielizna termoaktywna

fot. AdobeStock

Czy bielizna termoaktywna może stracić swoje unikatowe właściwości?

Prawdą jest, że niewłaściwie prana odzież termiczna może stracić swoje właściwości. Materiał z upływem czasu może gorzej odprowadzać pot, co może mieć negatywny wpływ na ochronę przed wyziębieniem albo przed przegrzaniem Twojego organizmu. Bieliznę termoaktywną powinieneś prać zgodnie z zaleceniami producenta. Znajdują się one na metce. Sprawdź, czy wybrany przez Ciebie proszek do prania nie zawiera lanoliny.

Jaki wpływ na Twoją sylwetkę ma jeżdżenie na rowerze?

Aktywność fizyczna ma pozytywny wpływ zarówno na to, jak wygląda Twoja sylwetka, jak i na Twoje samopoczucie psychiczne. Moda na jeżdżenie na rowerze zaczęła się już kilka lat temu. Rower ma wpływ na ogólną poprawę wydolności oraz wytrzymałości organizmu. Jazda na rowerze może być perfekcyjną profilaktyką chorób układu krążenia.

ZakupowyPoradnik.pl
Logo
Enable registration in settings - general