Jaka kurtka w góry będzie najlepsza?

Lepiej nie wybierać się na szlak zimą bez odpowiedniej kurtki. Taka kurtka przyda się również wiosną oraz jesienią. Nawet latem, bo jak wiadomo pogoda w górach potrafi być bardzo zmienna. Kurtka jest bardzo ważnym elementem garderoby. Warto mieć ją ze sobą zawsze w górach. Tak samo jak dobre buty górskie. Zastanawiasz się, jaką kurtkę w góry najlepiej kupić? Producenci wręcz prześcigają się w tworzeniu nowych technologii i coraz ciekawszych modeli kurtek w góry. Dlatego warto przeczytać ten poradnik zakupowy, żeby nie zgubić się w gąszczu ofert.

Czym tak naprawdę jest kurtka w góry?

Słowo ,,kurtka” nie jest żadnym nowym wynalazkiem. Wywodzi się od łacińskiego wyrazu curtus, czyli krótki. W Polsce słowo kurtka jest znane już od XVII wieku. Wtedy modne stały się trochę krótsze modele staropolskich żupanów oraz kontuszy. Obecnie pod pojęciem kurtka kryje się odzież wierzchnia, która posiada trochę krótszy krój niż płaszcz. Gdy tę definicję porównamy z warunkami outdoorowymi, to będzie to o wiele bardziej rozbudowana kategoria. W górach zazwyczaj panują niższe temperatury niż na dole. Zawsze miej ze sobą ciepłą kurtkę. Postaramy się w tym krótkim poradniku zakupowym jakoś usystematyzować całą kategorię kurtek górskich. Każda kurtka, którą zamierzasz zabrać ze sobą w góry, powinna Ci zapewniać komfort cieplny, czyli inaczej mówiąc termiczny. Najważniejsze różnice między poszczególnymi rodzajami kurtek odnoszą się do tego, jakie warunki pogodowe wytrzymują najlepiej.

Kurtka górska

fot. AdobeStock

Jaka kurtka górska będzie najlepszą opcją na deszczowy dzień?

Tak naprawdę jest kilka metod ochrony przed deszczem. Kiedyś bardzo chętnie wszyscy sięgali po harcerskie pałatki i po plastikowe peleryny. Tego rodzaju odzież ze względu na dłuższy krój, nie może być uznawana za kurtkę. Przynajmniej nie w naszym rozumieniu. Zresztą w dzisiejszych czasach praktycznie nikt już nie nosi tego rodzaju odzieży wierzchniej. Obszerne pałatki, które są odpowiednie na przykład do zrobienia z nich namiotu, są dużo gorsze od dzisiejszej odzieży, która jest mniejsza, lżejsza i o wiele lepiej ochronią przed deszczem. Natomiast pelerynki z plastiku są daleko za materiałami oddychającymi, z których dzisiaj produkowana jest większość kurtek.

Co to są hardshelle?

Nie mamy żadnych wątpliwości, że w tej kategorii najbardziej popularna jest odzież z membraną, czyli odzież hardshellowa. Jak ona funkcjonuje? Tego rodzaju kurtki mają dodatkową warstwę zrobioną z tworzywa, które zawiera mikropory. Tego rodzaju otwory są 20000 razy mniejsze niż kropla wody i 700 razy większe od cząsteczki pary. Dzięki temu deszcz nie dostaje się do środka i produkowana przez organizm para wodna może wydostać się na zewnątrz. Jeżeli odzież nie spełnia tych dwóch warunków, to nie ma takiej możliwości, żeby Twoja skóra pozostała sucha w czasie ulewnego deszczu. Chociaż pierwszym skojarzeniem, gdy słyszysz słowo membrana jest GORE-TEX, to tak naprawdę dzisiejsi producenci mają o wiele więcej do zaoferowania. Chociaż damskie i męskie kurtki górskie GORE-TEX są doskonałe, to warto sprawdzić, jakie są pozostałe możliwości. Legendarna marka, od której zaczęło się to całe szaleństwo z wodoodpornymi membranami, nadal bez żadnych wątpliwości jest liderem. W dodatku cały czas się rozwija i zaskakuje nowymi rozwiązaniami.

Kurtka górska

fot. AdobeStock

Co poza membranami GORE-TEX?

W ostatnich latach możemy zaobserwować pojawienie się na rynku bardzo dużej ilości nowych membran. Chcemy zwrócić uwagę między innymi na takie membrany, jak: DryVent (The North Face), MemBrain (Marmot), Omni-Tech (Columbia), BD.dry (Black Diamond), oraz AdvancedSkin Dry (Salomon). Nie możemy też zapominać o absolutnej nowości. Podobno ta membrana ma być rewolucją na rynku outdoorowym. Mamy tutaj na myśli innowacyjną membranę FUTURELIGHT. Jest ona wytwarzana z tak zwanej nanoprzędzy. Technologia polega na tym, że wielowarstwowo natryskuje się cienkie włókna poliestrowe, które w ostatecznym rozrachunku budują siatkę z mikrootworami. Ta membrana charakteryzuje się niespotykaną wcześniej oddychalnością.

We will be happy to hear your thoughts

Dodaj Odpowiedź

ZakupowyPoradnik.pl
Logo
Enable registration in settings - general