Jakie skarpety w góry?

Tak, jak wybranie odpowiednich butów jest zależne od terenu oraz od warunków, w jakich będziesz chodził, tak różne skarpety możesz dopasować do tych butów. Ich różnorodność wśród producentów i na półkach sklepowych jest wręcz gigantyczna. Jednak na szlak musisz wybrać tę jedną, jedyną parę butów, która jest do Ciebie dopasowana w stu procentach. Niewłaściwe buty sprawią, że cała radość z chodzenia po górach gdzieś zniknie. Zostanie tylko ból i odciski. W tym poradniku zakupowym podpowiemy Ci, jak wybrać właściwe skarpetki w góry. Butami zajmiemy się w innym poradniku zakupowym. Skarpety oddzielają stopę od wewnętrznej powierzchni buta, izolują od zimna, wchłaniają wydzielany pot oraz przenoszą go na zewnątrz. Gwarantują również odpowiednią amortyzację kroków. Dzisiejsze obuwie to poza skórą, również miękka wyściółka, membrana GORE-TEX oraz pozostałe materiały syntetyczne. Ich zadaniem jest jak najlepsze likwidowanie wilgoci, która znajduje się w butach i zachowanie ich wodoodporności. Żeby chodzenie po górach stało się przyjemnością, to Twoje skarpety muszą współdziałać z butami. Jakie skarpety będą najlepszym wyborem w góry? W tym poradniku zakupowym pomożemy Ci wybrać skarpety trekkingowe.

Ile par skarpet powinieneś założyć jednocześnie?

Na początek odpowiedź sobie na pytanie, czy lepsze będzie założenie jednej, czy może dwóch skarpet? Nie ma tutaj dobrej odpowiedzi. Na pewno spotkasz zwolenników noszenia jednej skarpety, ponieważ zmniejsza to wagę bagażu i umożliwia na bardziej dokładne wyczucie stopy. Tutaj jeszcze jedna taka mała uwaga. Na bardzo długich trasach waga plecaka turystycznego jest bardzo istotna. Liczy się dosłownie każdy gram, bo można go poczuć na własnych plecach. Natomiast osoby, które uważają, że o wiele lepiej jest nosić dwie skarpety, to mówią o tym, że noszenie dwóch par pozwoli na zmniejszenie odcisków i obtarć. W dodatku, cieńsza, wewnętrzna para skarpet jest łatwiejsza w praniu oraz szybciej schnie. Dzięki temu łatwiej jest zachować świeżość stóp. Bez względu na to, którą z tych dwóch opcji wybierzesz, to powinieneś trzymać się reguły, jaka jest stosowana również przy doborze bielizny w góry. Bawełna to zło. Tak w maksymalnym skrócie. Wynika to stąd, że bawełniane skarpetki absorbują pot, co sprzyja odciskom oraz odparzeniom skóry na stopach. Dobrej jakości skarpetka trekkingowa powinna wchłaniać pot ze skóry i odprowadzać go na zewnątrz, żeby mógł sobie spokojnie odparować.

Skarpety trekkingowe

fot. AdobeStock

Jakie zalety mają wełniane skarpety trekkingowe?

Właśnie dlatego najlepszym wyborem będą skarpety trekkingowe wykonane z wełny albo z materiałów syntetycznych. Nie każda wełna jest taka sama. Musisz mieć tego świadomość. W przypadku skarpet trekkingowych najlepszym wyborem będzie wełna merino. Jej zdolności termiczne oraz odprowadzanie wilgoci jest na naprawdę bardzo wysokim poziomie. Wełna już od lat jest uważana za najlepszy materiał do produkowania skarpet trekkingowych. Wełna charakteryzuje się tym, że jest miękka, dobrze amortyzuje Twoje kroki i odprowadza pot ze skóry. Zimą może Cię ogrzać, a latem ochłodzić. Gdy wełna jest mokra, to nadal może Ci być w niej ciepło. W przeciwieństwie do bawełnianych skarpet. Wełna zawiera we włóknach miliony porów. To sprawia, że jest naturalnym izolatorem. Jest również elastyczna. Gdy ją rozciągniesz, to po chwili wraca do swojego początkowego kształtu.

Skarpety trekkingowe

fot. AdobeStock

Ważne jest również to, że wełna posiada właściwości antybakteryjne. Sprawia to, że ma ona dużo mniej uporczywy zapach niż na przykład bawełna, gdy przez cały dzień chodzisz po górskich szlakach. Dzięki temu, że do skarpet trekkingowych bardzo często są dodawane włókna syntetyczne, to są one elastyczne. Warto jeszcze wspomnieć parę słów o tym, że dodatek włókien syntetycznych powoduje, że wełniane skarpetki trekkigowe stają się o wiele bardziej wytrzymałe. Skarpetki wełniane w góry są o wiele bardziej trwałe. Sama wełna merino to włókno, które jest bardzo delikatne oraz mało odporne na ścieranie. Wiele firm produkuje bardzo dobre wełniane skarpety. Wystarczy się tylko rozejrzeć.

We will be happy to hear your thoughts

Dodaj Odpowiedź

ZakupowyPoradnik.pl
Logo
Enable registration in settings - general