Jak wybrać plecak turystyczny?

Już dawno minęły czasy, w których posiadanie jakiegokolwiek plecaka było prawdziwym luksusem. Teraz już nie masz problemu z ograniczonym wyborem. Większym kłopotem staje się jego przeciwieństwo. Gdy na rynku jest dostępnych tak wiele marek, modeli oraz krojów, to łatwo się w tym wszystkim pogubić. W tym poradniku zakupowym pokażemy Ci, jaki konkretnie model powinieneś kupić. Wspomnimy również o najważniejszych aspektach, które powinieneś uwzględnić przy samodzielnym podejmowaniu decyzji o zakupie plecaka turystycznego. Powinien być on przede wszystkim dopasowany do Twoich indywidualnych potrzeb. Od czego zacząć wybieranie plecaka turystycznego?

Jak znaleźć wymarzony plecak turystyczny?

Pamiętaj o tym, żeby nie patrzeć tylko i wyłącznie na jego pojemność. Zwróć uwagę też na jego pewne elementy konstrukcyjne. Najważniejszą kwestią jest dobranie optymalnej dla Ciebie wielkości plecaka. Nie patrz tylko i wyłącznie na jego pojemność. Najczęściej jest ona podawana przez producentów w litrach. Spójrz na samą konstrukcję plecaka. Jest ona ważna głównie w przypadku plecaków o mniejszych rozmiarach. Mamy tutaj na myśli na przykład modele plecaków turystycznych o pojemności mniej więcej 25 litrów. W rzeczywistości mogą one wyglądać jak trochę większe plecaki szkolne. Mamy bardzo wiele kieszeni, zarówno wewnętrznych, jak i zewnętrznych, przegródki oraz siateczki. Mogą one prezentować się również jak plecaki wyprawowe w wersji mini. Wtedy będą miały jedną komorę i bardzo dobry pas biodrowy. Ten pierwszy rodzaj plecaka turystycznego z pewnością przyda Ci się wtedy, gdy chcesz mieć możliwość idealnego posegregowania rzeczy oraz rozmieszczenia ich we właściwych przegródkach. Ten typ plecaka przypominający plecak szkolny przyda Ci się również, gdy chcesz go wykorzystywać jako plecak outdoorowy w mieście. Będziesz wtedy mógł nosić w nim książki, smartfona, tablet, aparat fotograficzny i inne używane na co dzień przedmioty.

Plecak turystyczny

fot. AdobeStock

Natomiast drugi wspomniany przez nas rodzaj plecaka turystycznego jest o wiele bardziej pakowny. Możesz do niego włożyć przedmioty o większych gabarytach, na przykład ciepły śpiwór. W odniesieniu do pojemniejszych plecaków, tego rodzaju problemu zwyczajnie nie ma. Znajdziesz wśród nich konstrukcje o rozbudowanej komorze głównej, które czasami mają również dodatkowe kieszenie zamykane na zamki albo wyprodukowane z siateczki. Wtedy powinieneś uwzględnić inne szczegóły konstrukcyjne, na przykład liczbę dodatkowych kieszeni albo wielkość komina. Plecak o pojemności do 30 litrów, będzie odpowiedni do górskiej wędrówki, która nie będzie trwała dłużej niż kilka godzin.

Plecak turystyczny

fot. AdobeStock

Jak wybrać mały plecak turystyczny, czyli do 30 litrów?

Plecaki o pojemności poniżej 30 litrów polecamy Ci na jednodniową wycieczkę w góry. Będzie to dobra opcja dla Ciebie również wtedy, gdy uprawiasz wspinaczkę. Taki plecak może być podobny do tornistra albo stanowić jednokomorowy plecak z pasem biodrowym. Plecaki o wielkości do 30 litrów standardowo nie mają wewnętrznego stelaża. W dodatku takie plecaki w ogóle mogą być pozbawione wszelkich usztywnień. To sprawia, że są wyjątkowo lekkie i można je ze sobą wszędzie zabrać. Łatwo jest je również wrzucić do samochodu, ponieważ nie zajmują wiele mniejsza. W ostateczności możesz taki plecak turystyczny nawet zrolować i włożyć do bagażu transportowego. Jednak minusem takiego plecaka turystycznego jest to, że nie jest on zbyt komfortowy w noszeniu. Trudno jest też odpowiednio spakować taki plecak turystyczny, ponieważ musisz przy tej czynności myśleć bardzo strategicznie. Musisz dobrze przemyśleć, jaki przedmiot, gdzie włożyć, żeby później nie wbijał Ci się on w plecy. Brak usztywnienia robi swoje i nie jest zbyt dobry dla Twojego kręgosłupa. Jeżeli jednak najważniejsze dla Ciebie jest to, żeby plecak turystyczny był niezwykle lekki, ponieważ jesteś alpinistą albo wspinaczem, to na pewno będzie on dla Ciebie najlepszym możliwym wyborem. Natomiast jeżeli dużo bardziej istotny jest dla Ciebie komfort w czasie noszenia plecaka, to powinieneś poszukać modelu z usztywnionymi plecami, wyściełanymi szelkami oraz z pasem biodrowym.

We will be happy to hear your thoughts

Dodaj Odpowiedź

ZakupowyPoradnik.pl
Logo
Enable registration in settings - general