Jak wybrać buty górskie?

Razem z rosnącą popularnością sportów górskich oraz rozwojem outdoorowej społeczności mamy do czynienia z coraz większą specjalizacją w produkowaniu butów w góry. Jak wybrać najlepsze? Ogólnie rzecz biorąc, występują dzisiaj buty zaprojektowane dosłownie do każdego typu aktywności. Dlatego, jeżeli chcesz wiedzieć, jak wybrać buty górskie to musisz mieć świadomość, że nie ma czegoś takiego jak buty do wszystkiego. Gdy chcesz kupić jedną albo dwie pary butów w góry, to chcesz, czy nie chcesz, będziesz musiał iść na kompromis. W praktyce będzie to oznaczało, że może być Ci niewygodnie w trudniejszych warunkach pogodowych albo terenowych. Nie mówimy tutaj o sytuacjach skrajnych, czyli ekstremalnych. To tak naprawdę zdarzają się dosyć rzadko. Na przykład, jeżeli chodzisz po szlakach górskich latem i jesienią, to gdy masz buty górskie dopasowane tylko do tych pór roku, to będziesz musiał się liczyć z tym, że w zimie mogą być one dla Ciebie niewystarczające. Natomiast, gdy dobierasz obuwie na zimowe wyprawy w góry, z wykorzystaniem raków, odpowiednie do chodzenia w nich po śniegu i lodzie, to jest bardzo mała szansa, że te buty sprawdzą Ci się w upalne lato. Naprawdę nie uda Ci się kupić butów górskich, które będą odpowiednie do wszystkiego.

Polecane buty górskie


back to menu ↑

Przy wyborze butów zwróć uwagę na sztywność podeszwy

Marka Hanwag parę lat temu wyedukowała skutecznie turystów w zakresie konstrukcji oraz przeznaczenia butów górskich. Wprowadziła ona bardzo prostą klasyfikację literową w zakresie od A do D. Już kilkadziesiąt lat temu zauważono, że konieczne jest dobranie odpowiedniej twardości podeszwy do różnego rodzaju podłoża oraz stopnia nastromienia.

Buty górskie

fot. AdobeStock


back to menu ↑

Spójrz, jaka jest literka

Buty oznakowane literką A są miękkie, niezwykle wygodne, dobre do chodzenia w nich na spacery po parku. Natomiast buty z literką D są przeznaczone dla wspinaczy oraz na trudny, wymagający teren poza szlakami. Po środku są wszystkie buty mniej i bardziej usztywnione, które są odpowiednie na lżejsze oraz cięższe trekkingi. Ten banalnie prosty podział nie jest niestety perfekcyjny. Różnice w budowie obuwia górskiego bardzo rzadko ograniczają się do ich twardości. Na rynku jest mnóstwo butów górskich, które po prostu nie wpisują się w ten schemat. Pozostali producenci, z małymi wyjątkami w praktyce w ogóle nie stosują tej skali znakowania swoich produktów. Nie oznacza to jednak, że nie robią absolutnie żadnego podziału swoich butów w góry.

Buty górskie

fot. AdobeStock

back to menu ↑

Buty górskie pochodzące z różnych krajów mogą się od siebie znacząco różnić

Popularność poszczególnych kategorii jest odmienna w różnych krajach. Ma na to wpływ między innymi charakter lokalnych pasm górskich. Zależnie od obowiązujących trendów oraz przyjętych strategii, poszczególni producenci nie przykładają takiej samej wagi do każdej z kategorii. Na przykład, gdy przeglądasz ofertę butów górskich niemieckich marek, to najbardziej rozbudowana będzie kolekcja butów tradycyjnych, które są całkowicie skórzane i mają wyższy lub niższy otok. Natomiast w ofercie włoskich marek znajdziesz bardzo wiele kolorowych butów górskich, które są kolorowe i mają bardzo niestandardowe przeszycia w różnych miejscach. Włoskie buty górskie charakteryzują się również bardzo niską wagą oraz wykorzystaniem innowacyjnych technologii. Oferta rynku brytyjskiego to przede wszystkim skórzane, wysokie buty. Tak naprawdę nie są one aż tak wysokie, jak mogłoby się w pierwszej chwili wydawać. Większość z nich sięga do kostki. Na pewno każdy z tych rodzajów butów górskich spotkałeś już kiedyś na szlaku. Pewnie też ich właściciele jakoś specjalnie nie narzekali na te buty. To, że obuwie górskie różni się między sobą designem, nie oznacza wcale, że jeden model ma gorsze, a inny lepsze właściwości i cechy. Warto zwrócić uwagę na przykład na buty górskie Montura. Zachwycają designem i żaden ich element nie może zostać uznany za tradycyjny. Gdy już znasz rodzaje oraz cechy obuwia górskiego, to o wiele łatwiej będzie Ci określić, czego tak naprawdę poszukujesz. Najlepsze buty górskie to takie, które zapewniają Ci maksymalną wygodę, funkcjonalność oraz bezpieczeństwo.

back to menu ↑

Ranking butów górskich: TOP 10


ZakupowyPoradnik.pl
Logo
Enable registration in settings - general