Jaki termos obiadowy wybrać?

Termos jest sprzętem turystycznym, który jest znany od bardzo dawna. Jeżeli zapytałbyś kilkanaście przypadkowych osób, czy kiedykolwiek piły herbatę z termosu, to pewnie zdecydowana większość odpowiedziałaby pozytywnie. Zupełnie inaczej wyglądałaby ta statystyka, gdybyś dodał, że masz na myśli termos obiadowy. Jest to sprzęt turystyczny, który dopiero powoli staje się popularny. W tym poradniku zakupowym chcielibyśmy trochę przybliżyć temat termosu obiadowego. Doradzimy Ci, czym powinieneś się kierować przy jego wyborze.

Czym różni się zwykły termos od termosu obiadowego?

Na samym początku chcielibyśmy Ci wyjaśnić, czym różni się termos przeznaczony na jedzenie od takiego tradycyjnego. Różnic nie ma wielu. Termosy zwyczajne oraz termosy obiadowe zazwyczaj produkowane są w tej samej technologii. Oba typy produktów tworzone są standardowo ze stacji. Natomiast izolację od warunków wewnętrznych zapewnia tak zwana próżnia techniczna. Największe różnice są w samym kształcie termosu. Modele obiadowe są z zasady niższe i szersze. Posiadają również dużo szerszy wlew, co umożliwia wygodne wkładanie oraz wyjmowanie pożywienia. Szeroki wlew przyda Ci się również wtedy, gdy wrócisz ze szlaku górskiego. Chodzi nam o ten moment, gdy będziesz musiał wyczyścić wnętrze termosu. Zlikwidowanie resztek jedzenia jest trudniejsze, niż wylanie z termosu resztek herbaty. Termos na jedzenie jest zazwyczaj niższy oraz szerszy od tradycyjnego termosu na herbatę.

Termos obiadowy

fot. AdobeStock

Jaka jest budowa termosu obiadowego?

Najlepsze termosy obiadowe to takie, które zostały wyprodukowane z wysokiej jakości stali nierdzewnej. Czasami możesz w ofercie sklepów internetowych i stacjonarnych spotkać również termosy szklane. Raczej nie znajdziesz ich w sklepach górskich i outdoorowych, które sprzedają na przykład buty górskie. Tego rodzaju termosy są dużo bardziej delikatne niż modele próżniowe. Są one dużo bardziej podatne na różnego rodzaju uszkodzenia mechaniczne. Gdy przypadkowo upadnie Ci szklany termos obiadowy, to z pewnością się rozbije i nie będziesz miał z niego żadnego pożytku. Upadek termosu obiadowego próżniowego, który ma stalowe ścianki skończy się tym, że może być on tylko trochę podrapany albo wgnieciony w niektórych miejscach. Termos obiadowy, a tak naprawdę jego korpus jest złożony z dwóch metalowych ścianek. Są one wypełnione przez próżnią. To właśnie ona sprawia, że termosy obiadowe mogą utrzymać temperaturę posiłku bez żadnych zmian przez wiele godzin. Powinieneś wiedzieć o tym, że próżnia nie tylko zapobiega bardzo szybkiemu wychładzaniu obiadu, ale również jego przegrzaniu się. Tak naprawdę możesz w termosie przenosić zarówno ciepłe, jak i zimne produkty. Ciekawe jest to, że niektórzy producenci nie zatrzymują się na próżni. Wprowadzają do swoich termosów obiadowych dodatkowe rozwiązania. Na przykład ścianka wewnętrzna termosu obiadowego może być dodatkowo pokryta warstewką srebra. To jeszcze bardziej poprawia jej izolację.

Termos obiadowy

fot. AdobeStock

Jak wybrać pojemność termosu obiadowego?

Jedną z najważniejszych decyzji, jaką powinieneś podjąć, gdy kupujesz termos obiadowy, jest określenie jego pojemności. W jaki sposób powinieneś to zrobić? Najlepiej opieraj się na swoich własnych doświadczeniach. Musisz pamiętać o tym, że im większy będzie termos, tym lepiej będzie on utrzymywał temperaturę. Musisz mieć również na uwadze, że taki termos obiadowy będzie kosztował więcej i będzie cięższy. Najlepiej więc zastanów się przez chwilę i dokładnie wybierz taką pojemność, jaka jest Ci naprawdę potrzebna. Zależnie od producenta i od modelu, możesz w sklepach internetowych znaleźć termosy obiadowe o pojemnościach 300 ml, 400 ml, 500 ml, 550 ml, 600 ml, 750 ml, 800 ml, 1000 ml. Na rynku występują również większe termosy obiadowe. Jak sam widzisz, masz naprawdę bardzo szeroki wybór. Ciężko nam jest określić, który termos w największym stopniu spełni Twoje oczekiwania. Ile ciepłych posiłków chcesz zjeść w czasie górskich wypraw? Potrzebujesz posiłków dla jednej osoby czy dla dwóch? Tutaj wszystko jest ważne.

ZakupowyPoradnik.pl
Logo
Enable registration in settings - general