Jaki multitool wybrać w góry?

O tym, jak ważne jest odpowiednie przygotowanie się do wędrówki, pewnie doskonale wiesz. Jednak co możesz zrobić, gdy nagle okaże się, że musisz przykręcić śrubkę, przyciąć linkę albo ścisnąć ze sobą dwie części przy użyciu kombinerek? Czy naprawdę każdego dnia musisz nosić ze sobą cały zestaw narzędziowy? Może o wiele lepsze będzie jedno urządzenie, które pozwoli Ci rozwiązać wszystkie te problemy za jednym zamachem? W dodatku będziesz mógł je schować do Twojego plecaka turystycznego. Ten poradnik zakupowy poświęcimy multitoolom. Są to narzędzia, które pomogą Ci przy codziennych, drobnych pracach remontowych oraz dadzą Ci wsparcie, gdy wybierzesz się w wielodniową wędrówkę po górskich szlakach.

Co to jest multitool, czyli narzędzie wielofunkcyjne?

Jeżeli chociaż trochę znasz język angielski, to pewnie od razu domyślisz się, czym jest multitool. Mimo wszystko napiszemy kilka słów o tym bardzo funkcjonalnym narzędziu, żeby każdy wiedział o co chodzi. Multitool sprawdzi się w wielu bardzo różnych sytuacjach. Możesz go zabrać na przykład pod namiot, na wycieczkę rowerową, do Twojego przydomowego warsztatu, czy po prostu mieć go w domu. Multitool jest zaliczany do wyposażenia EDC. Jest to tak zwany everyday carry. To znaczy takie narzędzie, które może się przydać każdego dnia. Możesz pomyśleć teraz, że również dobrze możesz sobie kupić scyzoryk i wyjdzie na to samo. Nie do końca. Multitool zazwyczaj jest wyposażony w bardzo wiele różnych końcówek, które są wysuwane bezpośrednio z trzonu. Natomiast budowa multitoola jest oparta na kombinerkach. Natomiast w jego wnętrzu po bokach znajdują się liczne końcówki. Za sprawą swojej wyjątkowej budowy multitool może być wyposażony w takie narzędzia, jakich nie ma w tradycyjnym scyzoryku. Multitoole są naprawdę niezwykle funkcjonalnymi przyrządami. Używają ich ludzie wykonujący bardzo wiele różnych zawodów, na przykład elektrycy, pracownicy warsztatów samochodowych, serwisanci w salonach rowerowych, czy pracownicy służb mundurowych. Warto tutaj dodać jeszcze, że na rynku występują specjalistyczne multitoole przeznaczone dla kierowców oraz dla rowerzystów. Nie zmienia to jednak faktu, że narzędzia wielofunkcyjne każdego roku mają coraz większą grupę fanów wśród amatorów aktywnego wypoczynku. Mamy tutaj na myśli między innymi: rowerzystów, kierowców oraz podróżników.

Multitool

fot. AdobeStock

Czym wyróżnia się dobrej jakości multitool?

Dobry multitool na pewno będziesz mógł rozpoznać po kilku istotnych szczegółach. Poniżej postaramy się je dokładnie opisać. Pierwszym z nich jest marka. Na rynku dominuje kilka firm produkujących multitoole. Najbardziej znaną i najlepszą marką jest amerykański Leatherman. Nie można tutaj również nie wspomnieć o Victorinoxie. Bardzo dobrej jakości narzędzia wielofunkcyjne produkuje też firma Gerber. Jest ona znana między innymi ze współpracy z Bear Gryllsem. Natomiast jeżeli jesteś zainteresowany multitoolem z niższej półki, to serdecznie polecamy Ci firmę NiteIze. Drugim bardzo ważnym kryterium przy wyborze multitoola jest jego cena. Na pewno nie będzie dla Ciebie żadnym zaskoczeniem, że im produkt jest droższy, tym będzie lepiej wykonane. Przynajmniej tak właśnie powinno być. W przypadku najbardziej znanych multitooli marki Leatherman cena podstawowych, wszechstronnych modeli zaczyna się od 300 złotych. To samo odnosi się do narzędzi wielofunkcyjnych firmy Gerber.

Multitool

fot. AdobeStock

Jakie są ceny droższych multitooli?

Jeżeli zdecydujesz się na multitoola pochodzącego od firmy Victorinox, to będziesz musiał na niego wydać około 600 złotych. Możesz oczywiście znaleźć w sklepach internetowych i stacjonarnych narzędzia wielofunkcyjne kosztujące mniej niż 100 złotych, ale ich żywotność z bardzo dużym prawdopodobieństwem będzie dużo krótsza, niż tych uznanych marek. Trzecim i już ostatnim kryterium przy wyborze multitoola jest materiał, z którego został wykonany. Musi być on bezsprzecznie bardzo wysokiej jakości. Bardziej rozbudowane modele posiadają rękojeść wykonaną ze stopu tytanu. Natomiast narzędzia w nim są zrobione ze stali nierdzewnej. Stal musi być dopasowana do przeznaczenia danego narzędzia.

We will be happy to hear your thoughts

Dodaj Odpowiedź

ZakupowyPoradnik.pl
Logo
Enable registration in settings - general