Jaki plecak wybrać w góry?

Tak naprawdę nie jest wcale łatwo kupić plecak w góry, który będzie jednocześnie wygodny, funkcjonalny oraz estetyczny. W tym poradniku zakupowym znajdziesz mnóstwo praktycznych porad, jak wybrać plecak górski.

Jakie są rodzaje plecaków górskich?

Na samym początku musisz sam siebie zapytać, do czego będziesz używał tego konkretnego plecaka? Jest Ci on potrzebny na krótkie wycieczki do lasu? A może jednodniowe górskie wędrówki? Może wybierasz się na kilkudniowy trekking? Gdy już wiesz do czego będzie Ci służył plecak, to teraz musisz przemyśleć, co będziesz w nim nosił? Jeżeli plecak jest Ci potrzebny tylko i wyłącznie do noszenia w nim wody, jedzenia, mapy, polaru, kurtki oraz na przykład latarki, leków oraz rękawiczek, to wystarczający dla Ciebie będzie plecak o pojemności od 25 do 35 litrów. Natomiast, jeżeli planujesz kilkudniową wyprawę oraz noclegi w schroniskach lub w namiocie, to do Twojego nowego plecaka powinien się również zmieścić śpiwór, duża ilość ubrań i jedzenia. Plecak od 40 do 50 litrów powinien być dla Ciebie dobry. Natomiast jeżeli wybierasz się na długie wycieczki i będziesz miał ze sobą namiot, który chcesz rozstawiać w rożnych dziwnych miejscach, to lepszy dla Ciebie będzie plecak o pojemności od 60 do 80 litrów. Wszystko zależy też od Twoich planów, od miejsca oraz od długości wyprawy. W przypadku niektórych plecaków jest możliwość zwiększenia ich pojemności. Wystarczy, że podniesiesz komin w komorze głównej albo doczepisz dodatkowe kieszenie.  Najważniejsze jest określenie rodzaju plecaka górskiego, jakiego potrzebujesz. W dzisiejszych czasach granice pomiędzy rodzajami plecaków stały się niezwykle płynne. W dodatku każdy chciałby mieć jeden uniwersalny plecak, który sprawdzi się mu nie tylko w góry, ale również do wszystkiego.  Jednak prawda jest taka, że gdy coś jest do wszystkiego, to nie nadaje się do niczego. O wiele lepiej jest trochę zaoszczędzić i kupić sobie dwa plecaki albo jeden, ale taki, którego będziesz używał bardzo często. W tym poradniku zakupowym nie będziemy się zajmowali plecakami specjalistycznymi. Wynika to stąd, że profesjonalni użytkownicy doskonale znają się na plecakach i nie potrzebują żadnych dodatkowych porad.

Plecak górski

fot. AdobeStock

Czym charakteryzuje się plecak miejski?

Jest to standardowy plecak, który możesz nosić na co dzień. Możesz do niego śmiało wrzucić na przykład laptopa, książki i inne przedmioty. Będzie bardzo dobrym wyborem na jednodniowe wycieczki albo na wypady za miasto. Plecak miejski musi być wytrzymały, funkcjonalny i estetyczny. Po prostu dopasowany do Twojego indywidualnego wyczucia smaku. Jeżeli nie masz żadnego innego wyjścia, to ostatecznie możesz go zabierać w góry. Jednak musisz mieć świadomość, że nie jest to najlepsza i najbardziej komfortowa opcja.

Plecak górski

fot. AdobeStock

Jakie cechy ma plecak trekkingowy?

Jest to chyba najpopularniejszy rodzaj plecaka, jaki możesz zobaczyć w górach. Jego pojemność to od 25 litrów do 50 lutrów. Już po pierwszym spojrzeniu, możesz dojść do wniosku, że znacząco się od różni od plecaka miejskiego. Ma wiele różnych dodatkowych udogodnień, o których zaraz wspomnimy. Plecak trekkingowy bardzo dobrze nadaje się na jednodniowe wycieczki górskie oraz na takie, które trwają od dwóch do trzech dni, jeżeli zamierzasz zatrzymać się w schronisku. Jeżeli zamierzasz spać pod gołym niebem i zrobić sobie biwak, to przy odrobinie chęci uda Ci się do niego spakować na więcej dni.

Dla kogo jest przeznaczony plecak trekkingowo-transportowy?

Jest to również niezwykle popularny rodzaj plecaka. Jego pojemność to do 55 do 80 litrów. Taki plecak przyda Ci się przede wszystkim na długie wyjazdy. Chodzi nam o takie wyprawy, na których musisz być przez kilka dni samowystarczalny. To znaczy musisz zabrać ze sobą między innymi: ubrania, jedzenie, apteczkę i inne niezbędne przedmioty. Często na taką wyprawę ludzie zabierają również plecak trekkingowy jako dodatkowe wsparcie. W tym dużym plecaku niosą namiot i rzeczy z nich związane, a w tym mniejszym wszystkie pozostałe potrzebne w trakcie wędrówki przedmioty.

We will be happy to hear your thoughts

Dodaj Odpowiedź

ZakupowyPoradnik.pl
Logo
Enable registration in settings - general